Muhabbit

BAYC Ünlü İsimleri Batırdı! İşte NFT Dünyasından En Güncel Haberler!

Ünlü NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club (BAYC) para kaybettirirken, Sussex Dükü ve Düşesi metaverse yatırımları için kolları sıvadı.

Geçtiğimiz hafta NFT dünyası için oldukça hareketli geçti. Ünlü isimlerin güvendiği NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club (BAYC) para kaybettirirken, Sussex Dükü ve Düşesi metaverse yatırımları için kolları sıvadı. Haftanın en önemli NFT haberlerini sizler için derledik.

2021 senesinde BAYC, popülerliğiyle pek çok ünlü ismin dikkatini çekmiş, Justin Bieber gibi figürler oldukça yüksek rakamlar karşılığında koleksiyona yatırım yapmıştı.

29 Ocak 2022’de BAYC #3001’e 500 Ether (ETH) ödeyen Bieber, o zamanın parasıyla toplamda 1,28 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmişti. Günümüzde ise söz konusu NFT koleksiyonuna ödenen tavan fiyat 69.500 dolar civarında seyrediyor.

NFT Price Floor’dan sağlanan verilere göre, koleksiyon için sağlanan taban fiyat 1 Mayıs 2022’de 144,9 ETH ile zirveyi gördüğünden beri oldukça sert bir düşüş yaşadı. O dönemde 144,9 ETH 396.760 dolar ediyordu. Şu anda ise NFT koleksiyonun taban fiyatı 48 ETH civarında, yani 58.589 dolar.

Justin Bieber zarar eden yatırımında yalnız değil. Nitekim BAYC’ın popülerliği girişimci Gary Vee ve televizyon sunucusu Jimmy Fallon gibi isimleri de kendine çekmeyi başarmıştı. Fallon’ın 224.191 dolara satın aldığı BAYC #599 an itibarıyla 70.264 dolarlık bir değere sahip.

Tabii bu durum tüm BAYC yatırımcılarının zarar ettiği anlamına gelmiyor. Dijital sanat koleksiyoncusu Pransky’nin BAYC #8633’ü 17 Kasım 2022’de 745.500 dolara satın alması koleksiyonun hala popülerliğini sürdürdüğünü gösteriyor.

Prens Harry ve Meghan Markle’dan Metaverse Hamlesi!

15 Kasım 2022’de Mirror gazetesinin bildirdiğine göre Prens Harry ve Meghan Markle kullanıcıların kendi metaverse’lerini oluşturmalarına olanak sağlayan platform pax.world ile görüşüyor.

Kaynakların iddiasına göre planın fikir babası Markle, bu nedenle de planlanan metaverse’e sosyal medyada şimdiden “Meg-averse” adı verildi bile.

İddialar kraliyet çiftinin fanlarıyla iletişim için yeni yollar aradığını ve metaverse konseptini markalarını globale açmak için bir fırsat olarak gördüğünü belirtiyor.

Pax.world Kurucusu Frank Fitxgerald da metaverse’ün çiftin ulaşmak istediği “ilerici, teknoloji meraklısı” fanlar ile iletişim için biçilmiş bir kaftan olduğu görüşünde.

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

Adidas Originals “Sanal Giyim” Koleksiyonunu Sunar

Adidas, 16 Kasım 2022’de Ethereum temelli NFT koleksiyonu olan Genesis’i piyasaya sürdü. Koleksiyon, sanal avatarlar tarafından giyilebilecek bir dizi kıyafetten oluşuyor.

Yeni ürününe Sanal Giyim adını veren atletik giyim markası, koleksiyonunu “yeni, uyumlu bir ürün kategorisi” olarak tanımlıyor.

“Ürün, Web3’ye yönelik girişimlerimizi artırma ve topluluk temelli, üyelerin öncelikli olduğu açık kaynaklı bir metaverse oluşturma azmimizi kamçılıyor.”

Adidas’ın BAYC, Mutant Ape Yacht Club ve Inhabitants ortaklığında gerçekleştirdiği 16 parçalık koleksiyon, giyilebilir Adidas NFT’lerine sahip kullanıcıların bu NFT’leri sanal dünyada giymesine olanak tanıyacak.

İlginizi çekebilir: Yuga Labs, NFT Alanında Büyümeye Devam Ediyor! Şirket, Bir Platformu Daha Bünyesine Kattığını Duyurdu!

Sony, NFT Oyun Patentini Aldı

Mayıs 2021’de NFT patentine başvuran Sony, blockchain teknolojisini oyunlarına entegre etme planını duyurdu.

Söz konusu patent, şirketin oyun içi varlıkları blockchain teknolojisini ve NFT’leri kullanarak yenilemek istediğini ortaya koyuyor. Şirketin hamlesi, Sony’nin yakın gelecekte NFT oyun piyasasına girmek gibi bir niyeti olduğu şeklinde de yorumlanıyor.

Mayıs 2022’de Theta Labs ile iş birliğine giden Sony, 3D NFT koleksiyonu piyasaya sürerek sektöre ilk adımını atmıştı. Şirketin önümüzdeki süreçte nasıl atılımlarda bulunacağı ise merak konusu.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla NFT haberi için: NFT Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version