Muhabbit

Beam CEO’su Geleceğin DeFi Olduğunu Düşünüyor!

Beam, yaşadığı hard fork ile birlikte DeFi protokolünün önemini kavramış durumda ve harekete geçmeye hazır.

29 Haziran’da gizlilik odaklı bir kripto para birimi olan Beam, “Gizli DeFi” etkinleştirmesi yapmak için bir hard fork yaşadı. DeFi’nin popülarite patlaması sırasında, sizce Beam’in “Gizli DeFi’si” COPM ve MakerDAO’dan ne gibi farklılıklar içerebilir? Alexander Zaidelson konu hakkında düşüncelerini paylaştı.

Beam’in yaşadığı hard fork, gizli varlıklara verilecek desteği etkinleştirdi. Başka bir deyişle Beam CA, bağımsız tokenların Beam blockchaininde yayınlanmasını sağlayacak. Beam’in gizlilik ve ölçeklenebilirlik özellikleri ile birlikte bu durum, “Gizli DeFi’nin” yapı taşı olarak nitelendiriliyor.

Zaidelson’un açıklamalarına göre “Gizli DeFi”, tam olarak gizlilik, mükemmel kullanışlılık ve denetlenebilirlik özelliklerine sahip olan finansal hizmetler için oluşturulmuş bir ekosistem.

Zaidelson ropörtajda, Compound ve Maker gibi diğer DeFi hizmetlerinin “sağlam finansal araçlar” olarak gördüğünü kabul etti. ICO’nun 2017’de yaşadığı popülarite patlaması ile şu an yaşanan DeFi olayları arasında hiç bir bağ olmadığını düşünen Zaidelson, ICO’yu insanların belli başlı vaadlere inanarak paralarını kaybettikleri kusurlu bir kavram olarak nitelendirdi.

Zaidelson Beam’in sunacağı DeFi konseptinden şu şekilde bahsetti;

Beam’in bu gizlilik özellikleri mahremiyetin anti tezi olarak nitelendirebileceğimiz Ethereum’un üzerine inşa edildi. Beam Confidential DeFi, gelişmiş işlevsellik özellikleri ile birlikte, finansal gizlilik ve büyük ölçüde kolay kullanılabilirlik özellikleri ile denetleme yeteneği sunacak.

Zaildelson’a kendi kurdukları DeFi projesinin, COMP ve Maker’ın sunduğu şeylerden farklı olarak, farklı hedef kitlelerini gözüne kestirip kestirmediği sorulduğunda ise “Herkes gizliliğe önem verir, bu yüzden eninde sonunda her şey “Gizli DeFi’ye” geçecektir.” diye yanıtladı.

Compound’un yönetişim tokenı COMP, lansmanından bu yana çok başarılı zamanlar geçirdi. Merkezsiz finans sıralamasının lideri MakerDAO iken, sadece 24 saat içinde COMP bu ünvanı ele geçirdi.

Sizce, DeFi finans alanında gerçekten büyük farklılıklar yaratabilir mi?

Son Yazılar

Exit mobile version