Muhabbit

Beanstalk Uğradığı Saldırı Sonrasında Farm İşlemlerini Yeniden Başlattı

Beanstalk, daha güçlü bir şekilde döndü.

Ethereum tabanlı algoritmik stablecoin projesi Beanstalk, saldırıya uğradıktan 4 ay sonra farm işlemlerini tekrardan başlattı.

Beanstalk projesi, 2022 Nisan ayında saldırıya uğramış ve 77 milyon dolarlık zarara uğramıştı. Saldırı sonrasında protokol ve yönetişim sistemi durdurulmuştu. ”Flash loan” saldırısına uğrayan platform, 4 aylık süre sonrasında 6 Temmuz 2022 Cumartesi günü “Replant” adlı etkinlik ile tekrardan işlemleri başlattı.

Beanstalk, saldırıdan sonra protokolün yönetişiminin ve güvenliğinin her zamankinden daha güçlü bir şekilde düzenlendiğini belirtti. BEAN stablecoin ve protokolünün arkasındaki geliştirici grubundan Publius, konu hakkında şunları söyledi:

“Beanstalk, bu sorunlardan her zamankinden daha güçlü bir hâle gelerek çıktı. Bu güçlü halimiz, protokolün kredi itibarının artırılmasına ve izinsiz “permissionless” bir geleceğin gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır.

Publius ayrıca “güvenli bir zincir içi yönetişim mekanizması” uygulanana kadar protokolün yönetimini topluluk tarafından işletilen bir multisig cüzdanına taşıdığını belirtti.

Protokolün geliştirici ekibi, protokolün denetiminin en iyi akıllı sözleşme dışı denetim şirketleri Trail of Bits ve Halborn tarafından tamamlandığını açıkladı.

Beanstalk sözcüsü konu hakkında açıklama yaptı

Şirket sözcüsünün yaptığı açıklamada ağdaki yeni uygulama geliştirme çalışmaların zaten devam ettiğini belirtti. Bu süreçte Root Protocol, Beanstalk’ta finansal, ticaret ve spor bahis pazarlarını geliştirmek için 26 Temmuz’da 9 milyon dolarlık bir tohum turu duyurdu.

Algoritmik stablecoinlere güvenin azaldığı bu zamanlarda BEAN’in uzun vadeli sürdürülebilir olacağı konusunda şüpheler bulunurken, Publius, 2022 Haziran ayında şunları belirtmişti:

“Şu anda, Beanstalk’ın varlığını ebediyen sürdürecek kadar iyi olup olmadığı belli değil. Modelde hala bazı verimsizlikler var. Bununla birlikte, Beanstalk muhtemelen kısa vadede kendini sürdürmeye devam edecek kadar iyi.”

Publius ayrıca sözlerine bu tarz sistemlerin arıza çıkana kadar iyi çalıştığını belirtti. Sistemin işe yarayıp yaramadığının asla net olarak bilinemeyeceğini ve bu belirsizliğin korkutucu olduğunu da ekledi.

Daha fazla Bitcoin Haberleri içinBitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçinBlockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version