Muhabbit

Belarus Hükûmeti, Kripto Para Madenciliği Adımını Attı!

Ülke, resmi olarak kripto para madenciliğini araştırıyor.

Belarus hükûmeti, Bitcoin gibi dijital paraların madenciliğine potansiyel bir geçiş için kripto para birimi endüstrisini incelemeye başladı.

Belarus Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı tarafından 26 Şubat tarihinde yapılan bir açıklamada kripto para madenciliğinin artılarının ve eksilerinin aktif olarak araştırıldığı duyuruldu. Bakan Viktor Karankevich, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Rusya gibi ülkelerde halihazırda aktif bir şekilde devam eden kripto para madenciliği sektörünün tüm dünyada hızla büyüdüğünü söyledi.

Bakan, hükümetin potansiyel riskleri ve diğer faktörleri inceledikten sonra madencilik sektörüne girmeyi düşündüğünü belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Bu bizim için artık yeni bir yön. Buna başlamak için, bu tür faaliyetlerle ilişkili olası risklerin bir değerlendirmesi de dahil olmak üzere, bu konuyla ilgili ayrıntılı bir çalışma yürütmemiz gerekiyor.”

Aslında bu durum Belarus hükümeti için yeni bir adım değil. Hatırlanacağı üzere Nisan 2019’da, Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun ülkenin ilk nükleer santralinden kripto para madenciliği yapmak ve satmak için fazla enerjinin kullanılması ile ilgili açıklamaları bulunuyordu.

Belarus, son yıllarda kendisini kripto para dostu bir ülke olarak konumlandırmaya çalışıyor. Lukashenko, 2017 yılında dijital ekonominin gelişimi hakkında bir kararname imzaladı ve madencilik, alım satım ve kripto para ticareti gibi kripto ile ilgili başlıca faaliyetleri yasallaştırdı. Bunun yanında Belarus’un en büyük bankası olan Belarusbank, 2019 yılında kripto para borsası kurmayı düşündüğünü açıkladı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version