Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43934.99
0.17%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2351.1
-0.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.91
16.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $239.6
1.78%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Belçikalı Yatırımcılar Geçtiğimiz Sene 12 Milyon $ Kaybetti!

Belçikalı yatırımcıların başı dolandırıcılarla dertte!

Clock
Paylaş
Belçikalı Yatırımcılar Geçtiğimiz Sene 12 Milyon $ Kaybetti!

Belçika’daki mali gözlemciler, dolandırıcıların sahte reklamlar ile ülkedeki yatırımcıların 12 milyon $’ını çaldığını bildirdi.

728×90 muhabbit - Belçikalı Yatırımcılar Geçtiğimiz Sene 12 Milyon $ Kaybetti!300x250 muhabbit - Belçikalı Yatırımcılar Geçtiğimiz Sene 12 Milyon $ Kaybetti!

Finansal Hizmetler ve Piyasa Otoritesi’nden (FSMA) 5 Ekim’de yapılan bir uyarıda, gözlemci Belçika’daki yatırımcıların Mayıs 2019 ve Eylül 2020 arasında sahte platformlara en az 12 milyon euro kaptırdıklarını tahmin ediyor. FSMA, bu tür platformların mağdurları sosyal medyada ünlülerin resimlerini içeren sahte reklamlar kullanarak dolandırdığını ve onları kötü niyetli kişilere kişisel bilgilerini sağlamaya yönlendirdiğini bildirdi.

Finansal gözlemci, “Bu platformlar sizi daha büyük meblağlar yatırmaya ikna etmek için genellikle agresif yöntemler kullanıyor. Ayrıca, belirli ödemeleri yapabilmeniz için bilgisayarınızın kontrolünüzle geçirmelerine izin vermeniz için sizi ikna etmeye çalışıyorlar.” dedi.

Belçika’daki yatırımcılar için dolandırıcıların yöntemleri, iletişim bilgilerini vermeye ikna olduktan sonra insanlarla telefon ile iletişim kurmayı içermekte. Dolandırıcılar, kurbanlarına, onların fonlarını uzaktan yönetmeyi teklif ediyor ve hatta “yüksek ve garantili getiri” vaadini veriyor.

FSMA’nın tahmini, ikili opsiyonlara yatırımlar, döviz piyasa ürünleri ve borsalar için sözleşmeler sunan kaçak platformları içeriyor. Belçika’daki kripto dolandırıcılık vakalarında bir artış olabilir.

Belçika’nın Ekonomi müfettişleri, 2019’da kripto para dolandırıcılığı sebebi ile Belçika vatandaşlarının 3,2 milyon $ zarara uğradığını bildirdi. Ülkenin Federal Kamu Hizmeti ise bundan önceki sene kripto dolandırıcılıklarından ötürü 2.5 milyon $ zarar bildirmişti.

Belçikalı yetkililer sorunu çözmek için önlemler aldı. Şubat ayında FSMA, 140’tan fazla kripto ile alakalı sahte internet sitesini kara listeye aldı. Bununla beraber, Belçika’daki yatırımcıların her yıl bu tür dolandırıcılıklara toplamda 152 milyon $ kaybettiği ve çoğu olayın bildirilmediği tahmin edilmekte.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar