Muhabbit

Bernstein’den Bitcoin İçin Büyük Tahminler

Bernstein Bitcoin’in geleceği için iddialı hedeflerini tekrarladı. Aynı zamanda Core Scientific ve IREN gibi iki yeni madenci şirket için kapsamlı analiz ve raporlama sürecine başladı.

Bernstein analistleri Gautam Chhugani ve Mahika Sapra, Salı günü yaptıkları açıklamada Bitcoin madencilerinin artık “hazır güç bağlantısı” ve veri merkezi işletme yetenekleriyle yapay zeka veri merkezleri inşa etmek için çekici ortaklar olarak ortaya çıktığını belirtti. Özellikle Core Scientific’in AI firması CoreWeave ile yaptığı 12 yıllık anlaşma ve IREN’in Şubat ayında AI startup Poolside ile gerçekleştirdiği Nvidia GPU anlaşması, bu şirketlerin büyümesinde önemli bir detay olarak göze çarpıyor.

JPMorgan ise Haziran ayında Core Scientific’in yapay zeka barındırma anlaşmasının ardından yatırımcı ilgisinin “hızla arttığını” belirtti. Aynı zamanda IREN bu ay içinde Bitcoin madencilik genişlemesini finanse etmek için 413 milyon dolar topladı.

Bernstein, Bitcoin İçin 200.000 Dolar Hedefini Yineledi

Core Scientific’in, bu yılın Ocak ayında iflastan çıktıktan sonra Bitcoin madenci ve AI veri merkezi ortaklığı modelinde öncü konuma geldiği vurgulanırken, IREN’in ise güçlü enerji tedarik hattı ve veri merkezi operasyon yetenekleriyle öne çıktığı ifade edildi.

Bernstein analistleri Bitcoin için 2025 yılı sonu itibarıyla 200.000 dolar. 2029 yılı sonu itibarıyla 500.000 dolar ve 2033 yılı sonu itibarıyla 1 milyon dolarlık fiyat hedeflerini yinelediler.

Son Yazılar

Exit mobile version