Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44051.11
0.35%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2362.62
0.41%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.72
17.87%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $240.7
2.16%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Biden 2023 Senesinde Kripto Para Vergilerinden 5 Milyar Dolar Elde Edecek

Amerikan Başkanı Joe Biden, yalnızca 2023 senesinde gelir vergisinden 5 milyar dolar elde etmeyi hedefliyor.

Clock
Paylaş
Biden 2023 Senesinde Kripto Para Vergilerinden 5 Milyar Dolar Elde Edecek

28 Mart 2022 Pazartesi günü 2023 finansal yılı için bütçe teklifini meclise sunan Amerikan Başkanı Joe Biden, yalnızca 2023 senesinde gelir vergisinden 5 milyar dolar elde etmeyi hedefliyor.

İlginizi çekebilir: ETH Nedir?

728×90 muhabbit - Biden 2023 Senesinde Kripto Para Vergilerinden 5 Milyar Dolar Elde Edecek300x250 muhabbit - Biden 2023 Senesinde Kripto Para Vergilerinden 5 Milyar Dolar Elde Edecek

Biden ve ekibi gelir vergisine dair kuralları modernleştirerek, yani kripto paraları da vergi kapsamına alarak, 10 sene içerisinde 11 milyar dolar gelir vergisi toplamayı planlıyor.

Biden hükümeti aktif olarak ticareti yürütülen kripto paraları piyasaya göre değerleyerek 2023-2031 vergi yılları arasında toplamda 6,6 milyar dolar gelir elde edilebileceğini belirtiyor.

Piyasaya göre değerleme kripto paraları vergiye tabii tutmanın alternatif bir yolu olarak dikkat çekiyor. Bu yönteme göre vergi mükellefleri ellerinde bulunan ETH’yi satmasa dahi, ETH’nin değeri 3.000 dolar’dan 4.000 dolar’a çıktığında bu değer farkı için bir miktar vergi ödemekle yükümlü oluyor.

Joe Biden 901x600 - Biden 2023 Senesinde Kripto Para Vergilerinden 5 Milyar Dolar Elde Edecek
Joe Biden

Biden Hükümeti Biz Dizi Değişiklikle Gelir Artırmayı Hedefliyor

Biden hükümetinin gelirleri artırmak için bulduğu bir diğer yöntem ise yurtdışında 50.000 dolar’dan fazla parası olan Amerikan vatandaşlarından gelir vergisi talep etmek. Amerikan Hazine Bakanlığı bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

Dijital varlıkların doğası Amerikan vergi mükelleflerine deniz aşırı dijital varlık platformlarını kullanarak varlıklarını ve gelirlerini gizleme imkanı sunuyor.

Bakanlık, bu konuya dair uygulamaları sıkılaştırarak önümüzdeki 10 sene içerisinde 2,2 milyar dolar gelir toplayabileceğini belirtiyor.

Son olarak, Biden hükümeti Amerikan bankalarının ve finansal kurumların İç Gelir Servisi’ni Amerikan vatandaşı olmayan bazı iş sahiplerinin varlıkları hakkında bilgilendirmesini talep ediyor.

Dijital varlıkların vergi kaçırma işlemlerinde kullanılmasının önüne geçmek için aracı kurumların konuya dair bilgilendirmeleri kritik önem taşıyor. Böylece veri mükelleflerini tanımlayabiliyor ve vergi yükümlülüklerine gönüllü uyumu destekleyebiliyoruz.

Hükümet, bu uygulamayla da önümüzdeki 10 senede 2 milyar dolar gelir elde edilebileceğini ifade ediyor.

Hükümetin planladığı bir diğer değişiklik ise kripto para borçlarının da diğer tüm borçlanma piyasalarıyla benzer kurallara tabii tutulmasını sağlamak. Ancak bu değişiklikten herhangi bir ekstra gelir elde edilmesi beklenmiyor.

Biden’ın teklif ettiği bütçe 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar