Muhabbit

BiLira Aldığı Yeni Yatırım ile 125 Milyon Dolarlık Değere Ulaştı

Blok zinciri üzerinde Türk lirasının yüzü olmak isteyen BiLira, sadece 2021 yılında 3 milyar TL değerinde stablecoin arz ettiğini bildirdi.

bilira muhabbit

bilira muhabbit

Blok zinciri sektörü gelişirken stablecoinlerin kullanım alanı da genişliyor. Türkiye’nin ilk stablecoin şirketi BiLira, yaptığı finansman turu ile büyümeye devam ediyor.

Şirket, Alameda Research, 21 Shares, Finberg, SaxeCapital ve tohum yatırımcıların katılımlarıyla gerçekleştirdiği finansman turunda 2.5 milyon dolar yatırım alarak değerini 125 milyon dolara çıkardı.

BiLira, blok zinciri teknolojisini kullanarak yeni nesil bankacılık sisteminin altyapısını oluşturmaya çalışıyor. Şirket yeni aldığı yatırımlar ile ödeme sistemleri çözümlerinin yanında NFT, GameFi, metaverse, web 3.0 gibi farklı blok zinciri teknolojileri alanlarına da yatırım yapacak.

Blok zinciri üzerinde Türk lirasının yüzü olmak isteyen şirket, sadece 2021 yılında 3 milyar TL değerinde stablecoin arz ettiğini bildirdi.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Sinan Koç 2022 hedefleri için şunları söyledi:

“Özellikle yeni global merkeziyetsiz finans platformlarında ve borsalarla iş birliklerimizi artırıp, kullandığımız blok zinciri ağları üzerinde de yeni ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Şirketin kurucu ortağı ve CTO’su Murat Fırat kullanılan teknolojik altyapı ve ürünler hakkında şunları söyledi:

“Blok zinciri teknolojisinin önemi her geçen gün artıyor. BiLira olarak hedeflerimiz öncü altyapı sistemlerini kullanarak merkeziyetsiz finans, NFT ve benzeri sistemleri toplumda daha
ulaşılabilir hale getirirken, ülkemizi kripto para ve blok zinciri sektöründe zirveye taşıyacak ürünler tasarlamak.”

BiLira şirketi sektörde gelişmenin yanında ayrıca Türkiye’deki blok zinciri okuryazarlığını artırmayı planlıyor. Ekip, 2022 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirdikleri hackathon, workshop ve seminerlerle 2500 öğrenciye eğitim verdi. Yeni alınan yatırımlar ile verdikleri eğitimleri de artıracaklarını belirtti.

BiLira (TRYB) Nedir?

Sinan Koç, Murat Fırat ve Vidal Arditi 2019 yılında Türkiye’nin ilk stablecoin ve blok zinciri teknoloji şirketi BiLira’yı kurdu. Türk lirasına endeksli stablecoin TRYB, şu anda Ethereum, Avalanche, Binance Smart Chain, Solana, Algorand ve Polygon blok zincirleri üzerinde çalışıyor.

Her bir TRYB’nin, Türk bankalarında tutulan Türk lirası (TRY) ile %100 karşılığı var. Ayrıca bu karşılık, düzenli olarak denetleyici kurumlarca raporlandırılmaktadır.

Kullanıcılar bilira.co platformu üzerinden aldıkları TRYB’leri anlaşmalı borsalara geçirerek kripto para alım satımı yapabilirler. Kullanıcılar isterlerse uyumlu dijital cüzdanlarına
transfer ederek DeFi, NFT gibi farklı alanlarda varlıklarını değerlendirebilir.

TRYB; FTX, Liquid, MEXC, BitGet, Icrypex, Bittrex ve Bitronit gibi kripto para borsalarında aktif olarak işlem görmektedir.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version