BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Binance Card Gümbür Gümbür Geliyor!

Binance Card, yasak nedir bilmiyor!

Yayın:

-

Binance

Uluslararası kripto para borsası Binance, kripto ödemeleri yasaklanan Rusya’da Binance Card’ı piyasaya sürecek.

Üst düzen bir yöneticinin 7 Eylül’de yaptığı açıklamada, günlük işlem hacmine göre en büyük kripto para borsası olan Binance, kripto banka kartını Rusya’da piyasaya sürmek için çalışmalar yapıyor.

Binance’in Rusya ve CIS operasyonları başkanı Gleb Kostarev, Binance Card’ın Rusya’da tanıtılması planının, Binance’in tüm kullanıcılara “yerel düzenlemelere tamamen uyumlu deneyim” sağlama misyonu ile uyumlu olduğunu söyledi.

Ancak Kostarev, Binance’in öngörülen lansman tarihini açıklamaya veya konuyla ilgili herhangi bir yasal yorum yapmaya hazır olmadığını belirterek sözlerine şunları ekledi.

Tüm Binance kullanıcılarına yerel düzenlemelere uyumlu bir deneyim sunmaya çalışıyoruz. Rusya bizim için önemli bir pazar. Rusya’da Binance Card lansmanı üzerinde çalışıyoruz, ancak şu anda kadar lansman tarihini tam olarak belirleyemedik. Bununla birlikte bu konunun ayrıntıları hakkında herhangi bir yasal görüş paylaşamıyoruz.

Nisan 2020’de duyurulan Binance Card, Bitcoin gibi kripto para birimleriyle ödeme yapılmasını sağlamak için tasarlanmış bir kripto banka kartıdır.

Dünya çapında 200 bölgede kabul edilmesi beklenen Binance Card, Temmuz 2020’de Avrupa Ekonomik Alan ülkelerinde resmen piyasaya sürüldü. Ayrıca, yeni ürün yakında ABD’de satışa sunulacak.

Binance Card ile İlgili Soru İşaretleri

Binance Card, tasarımı gereği bir kripto ödeme aracı olarak görev yaptığı için, ürünün Rusya’da piyasaya sürülmesi bazı soruları gündeme getiriyor. Temmuz 2020’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ocak 2021’den itibaren Rus vatandaşlarının Bitcoin gibi kriptolarla ödeme yapmasını resmi olarak yasaklayan bir yasaya imza attı.

Kostarev’e göre, yeni çıkarılan yasanın şu ana kadar Binance’in çalıştığı alan üzerinde hiç bir etkisi yok gibi görünüyor. Yönetici, “Yasanın kabul edilen versiyonu Binance’in işini hiçbir şekilde etkilemedi” dedi. Kostarev, “Dijital Finansal Varlıklar” yasasının “oldukça tarafsız” olduğunu ve kripto varlıklarının iş hacmini yasaklamadığını söyledi.

Yönetici ayrıca, yasanın kabul edilen versiyonunun “kripto para birimi düzenlemesinin tüm yönlerini tam olarak kapsamadığını” belirtti. Ancak Kostarev, Rus düzenleyiciler kripto ile ilgili başka bir yasa tasarısı sunmayı planladıkları ve geçirilen mevzuatı değiştirebilecekleri için Binance’in hala sektörde ek tehditler beklediğini söyledi.

Rusya, Temmuz 2020’de “Dijital Finansal Varlıklar” yasasını onayladıktan sonra, 2020’nin sonlarına doğru “Dijital Para Üzerine” isimli başka bir yasayı onaylamaya hazırlanıyor. 3 Eylül’de Rusya Maliye Bakanlığı, yasaklanancak değişikliklerin önerisini yaptı. Önerilerde miras, iflas ve icra işlemleri hariç tüm kripto işlemleri yer almakta.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Singapur’dan Blockchain Tabanlı Uygulama: Sağlık Pasaportu

Singapur, tıbbi kayıtları daha iyi yönetmek ve güvence altına almak için blockchain destekli bir uygulama geliştirdi.

Yayın:

-

Dünya, koronavirüs pandemisi ile boğuşurken, blockchain teknolojisi çözümler sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Singapur, sağlık verileri toplama ve gözetleme  çalışmasını sağlayacak altyapı için blockchain teknolojisine yöneldi. 

Konu ile ilgili olarak 30 Eylül tarihinde bir rapor yayımlandı. Rapora göre, devlete ait bir yatırım şirketi olan SGInnovate ve Singapurlu startup Accredify ortaklığında yeni bir blockchain destekli dijital sağlık pasaportu geliştirildi.

SGInnovate’nin, finansal desteği Maliye Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Firma yatırımlarını yapay zeka, kuantum teknolojisi ve tıbbi teknoloji gibi yeni ortaya çıkan teknolojiler üzerinde çalışan derin teknoloji girişimlerine odaklıyor.

Kişisel tıbbi verilerin blockchain ile güvenli bir dijital cüzdanda saklanmasını sağlayan uygulamanın geliştirme çalışmaları 2020 yılı Mayıs ayında başladı. Yeni geliştirilen dijital sağlık pasaportu, kişisel tıbbi belgelerin kolay erişim ve doğrulama için blockchain teknolojisi ile korunan dijital bir cüzdanda saklanmasını sağlamak üzere lanse edildi.

İlk Denemeler Başarılı Oldu

Projenin ilk aşaması Temmuz ayında gerçekleştirilen başarılı bir pilot uygulama ile denendi. Bu sayede COVID-19 taburcu notları, sürüntü sonuçları, bağışıklık kanıtı ve aşılama kayıtlarında kullanıldı. Bu sayede uygulamanın dijitalleştirilmiş sağlık hizmeti belgelerinin yönetilebildiği ve doğrulanabildiği görülmüş oldu. Dijital sağlık pasaportu uygulaması, Singapur hükümetinin CIO ofisi GovTech tarafından geliştirilen ve blockchain kullanarak belgelerin noter tasdiki için açık kaynaklı bir çerçeve olan Open Attestation platformu üzerine inşa edildi. 

SGInnovate’in girişim geliştirme müdür yardımcısı Simon Gordn, konu ile ilgili olarak şu açıklamaları gerçekleştirdi:

“Pandemi, Singapur’un sağlık hizmetleri sektörünü test ederken, tıbbi kayıtların büyük ölçekli yönetiminde bir boşluk belirledik. Bu nedenle de güvenilir bir kimlik doğrulama sürecini mümkün kılan bir çözümü hızla geliştirmek istedik.”

SGInnovate ve Accredigy yaptıkları açıklamada, uygulamanın kaybolabilecek veya üzerinde oynanabilecek kâğıt tabanlı belgelere olan bağımlılığı ortadan kaldıracağını söyledi. Şirket, hassas belgeleri yönetmek için daha fazla şeffaflık, güvenlik ve gizlilik sunduğu ölçüde, sağlık verileri alanında blockchain teknolojisinin temel avantajlarının altını çizdi.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde, dünya çapında çeşitli şirketler ve kuruluşlar da, salgın ile mücadele kapsamında dijital sağlık pasaportları ve dijital kimlik yönetimi için blockchain çözümlerini araştırmaya devam ediyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

FinCEN Yöneticisinden Bankalara Uyarı: Kripto Paralara Dikkat Edin!!

FinCEN, ABD bankalarının kripto para işlemlerini yakından takip ettiklerini bildirdi.

Yayın:

-

ABD Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) direktörü Kenneth Blanco, bankalara, kripto para riskine maruz kalmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Blanco, Las Vegas’ta düzenlenen sanal 2020 ACAMS kara para aklamayı önleme (ACAMS) konferansı sırasında bankaların etkili kara para aklama önleme ( AML ) politikalarını uygulama yükümlülüklerini gündeme getirdi.

Mevcut FinCEN düzenlemeleri (FIN-2019-A003), suçluların ve diğer kötü niyetli kişilerin kara para aklama, yaptırımlardan kaçınma ve diğer yasadışı finansman amaçlarıyla kart doğrulama kontrollerini nasıl kullandıklarına ilişkin şüpheli faaliyetleri belirleyip bildirmenin tüm finans kuruluşlarının sorumluluğunda olduğunu belirtmektedir. Ancak pek çok banka için, sanal para birimlerinin kurumlarını nasıl etkilediği konusunda belirsizlikler hâlâ sürmektedir.

Blanco, bankaların AML politikalarını ve prosedürlerini, özellikle kripto para birimleriyle ilgili olarak, tekrar tekrar kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizerek şu açıklamayı yaptı:

“Bankalar bu konular hakkında gerekli incelemeleri yapmalıdır. Aksi takdirde bu durum nasıl olsa sınav uzmanlarınızın ve FinCEN’in, AML programınızın etkinliğini değerlendirirken size soracağı alanlardır. “

Blanco, kripto paraların risklerine maruz kalanların sadece borsalar olmadığını dile getirdi. Bu risklerin aynı zamanda bankalar tarafından da düşünülüp çalışma yapılıyor olması gerektiğini de belirtti.

Şüpheli İşlemler Artıyor

Kripto para analiz firması CipherTrace Labs tarafından 2019 yılında yapılan araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteren on büyük perakende bankadan sekiz tanesinin yasadışı kripto para hizmeti işletmeleri (MSB) ile ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu MSB’ler, kayıtsız olarak P2P borsalarından kripto para karşılığında nakit ödemeleri kabul ediyorlar.

Buna ek olarak, birçok P2P borsasında AML veya müşterilerini kayıt altına alan ( KYC ) programları bulunmamaktadır. Bu durum da bankalar ve diğer finans kurumları için kapsamlı bir kara para aklama risklerine neden olmaktadır.

ABD’deki bankalar, yeterli düzeyde AML ve KYC programların sürdürmedikleri için uzun süredir eleştiriliyor. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICJI) , bankalar tarafından 2 trilyon dolardan fazla işlenmiş işlemin şüpheli olarak belirlendiğini bildirdi. Ayrıca bu işlemlerin aslında dondurulması gerektiğini de açıkladı. Yapılan açıklamalara göre bankalar tarafından tespit edilemeyen şüpheli para miktarının aslında çok daha fazla olabileceği düşünülüyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.