Muhabbit

Binance Chain İçin Merkezsiz Değil İddiası!

Binance Chain hakkında yapılan en büyük eleştiri ise, ekosistemin “merkezsizlik”ten oldukça uzak olduğu.

binance

Geçtiğimiz haftalarda duyurusu yapılan Binance Smart Chain, Binance Coin (BNB) için “staking” özelliği ve diğer birçok yeni özellik ile karşımıza çıkmıştı.

O günden bugüne Binance Chain hakkındaki tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Kimi yeni özellikleri oldukça başarılı bulurken, kimisi de var ekosistemde hali hazırda var olan özelliklerin Binance Chain’e getirildiğini ve yeni bir şey katılmadığını belirtmekte.

Binance Chain hakkında yapılan en büyük eleştiri ise ekosistemin, “merkezsizlik”ten oldukça uzak olduğu.

Binance Chain, getirdiği yeni özellikler ile birlikte Ethereum’a tam anlamıyla rakip olduğunu belirtmişti.  “Delegated Proof of Stake” (dPoS) algoritmasını kullanan yeni platform ve yönetişim sistemi Binance Coin (BNB) sahipleri arasından seçilen 21 doğrulayıcı ile çalışacak.

Çok Farklı Değil

Konu ile ilgili olarak detaylı bir analiz paylaşan Messari, Binance Smart Chain’in Ethereum’un rakibi olduğunu, ancak hali hazırda Ethereum rakiplerinin oldukça kalabalık olduğunu ve Binance’in onlardan çok da farklı bir şey sunmadığını belirtti. Mevcut sistemine ek olarak “dPoS” algoritmasını eklediğini ve çalışma presibinde yapılan değişiklik haricinde bir değişiklik ve yenilik getirilmemesi sebebiyle Binance Chain oldukça eleştirilmekte.

Reddit’te bir kullancı yayınlanan “whitepaper” ile ilgili olarak “Yine bir Çin kopyası” yorumunu bile yaptı.

dPoS Sistemi Merkezileştiriyor

dPoS algoritmasının sistemleri merkezileştirildiğini uzun zamandır gelen bir tatışma konusu. Benzer eleştiriler EOS için de dillendirilmekte.

Delphi Digital Kurucusu Tom Shaughnessy Binance Chain için şu yorumu yaptı:

Binance Smart Chain yükseltmesi ile birlikte ağ, Ethereum ve diğer blockchain ağları ile rekabete girmiş olabilir ancak merkezsizlik noktasında hiçbir şansı yok.

Merkezi Sistem Tercih Edenler Zaten AWS Kulanıyor

Merkezi sistemler için önemli bir benzetme de yapan Shaugnessy Konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Merkezi ağlar ile daha ucuz işlem ücretleri sunulabiliyor ancak olay bu değil. Zaten beklentisi bu yönde olan kişiler AWS’ten (Amazon Web Services) yararlanabilir.

Sizler Binance Smart Chain hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ağ, Ethereum ve rakibi olan diğer ağların arasından sıyrılmayı başarabilecek mi yoksa sadece alternatif bir ağ olarak mı kalacak?

Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Son Yazılar

Exit mobile version