Muhabbit

Binance Gözünü CoinMarketCap’e Dikti!

2020 yılının başından beri yaptığı ortaklıklar ve delistler ile gündemde olan Binance, CoinMarketCap platformunu bünyesine katacağını açıkladı.

coinmarketcap

2020 yılının başından beri yaptığı ortaklıklar ve delistler ile gündemde olan Binance, CoinMarketCap platformunu bünyesine katacağını açıkladı.

CoinMarketCap 2013 yılında, kripto para birimlerinin piyasa değerini, piyasadaki dolaşımlarını, fiyatlarını ve birçok farklı istatistiki bilgiyi bünyesinde barındıran bir platform olarak kuruldu.

CoinMarketCap’i, Queens’teki küçük dairesinden piyasaya süren Brandon Chez, teknolojiyi yakından takip ederken 2011 yılında BTC/USD paritesini konu alan bir makaleye denk geliyor. Kripto para dünyasına girişini Mt.Gox ile yapan Chez, neyse ki herhangi bir varlığını kaybetmeden işin içinden çıkan şanslı kişilerden. Ancak kripto para endüstrisindeki bir eksikliğin farkına varıyor. Ve 2013 bu eksikliğin doldurulması amacıyla CoinMarketCap platformunu kuruyor.

Peki Binance Neden CoinMarketCap İle İlgileniyor?

Changpeng Zhao, bu yılın başında 2020 hedeflerinden biraz bahsetmişti. Özellikle de iki yeni büyük satın alım yapacaklarından ve özellikle birinin çok ses getireceğini söylemişti. Bunlardan biri CoinMarketCap olabilir mi?

Malum CoinMarketCap kurulduğu günden bugüne büyük ilgi toplayıp kripto para dünyasının vazgeçilmezlerinden biri hâline geldi. Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’nun dikkatini çekmiş olmalı ki bu satın alım önümüzdeki günlerde resmî şekilde açıklanıp imzalanacak.

CoinMarketCap ve Binance web trafiği grafiği

Kripto para dünyasındaki birçok yatırımcının aklından geçen bir soru var. Binance’a 400 milyon dolara mal olacak bu satım alımın arkasında ne gibi bir plan var? İstatistiklere bakıldığında CoinMarketCap’in Binance’a göre çok daha fazla (yaklaşık 2 katı kadar) hit aldığı görülmekte. Bu hit fazlalığının, Binance’n CoinMarketCap satın alımının sebebi olduğuna dair farklı düşünceler de kripto para dünyasında dolanmakta.

Peki Neden Böyle Bir Düşünce Ortaya Çıktı?

Binance, Coinbase ve BitMEX kripto para borsaları arasında web trafiği en yüksek olan üçlü. Tüm kripto para borsalarının web trafiğine bakıldığında bu üç borsanın sırasıyla %21,7, %20,3 ve %11,8 olduğu görülüyor.

Kripto para borsaları web trafiği yüzdeleri

Binance ile Coinbase’in web trafiği yüzdelerinin birbirine ne kadar yakın olduğunu yukarıda görebiliyoruz. Yani CoinMarketCap alımının Binance web trafiğini çoğaltması ve Coinbase ile arasındaki web trafiği farkının artması için olduğu düşüncesi buradan geliyor.


Bu haberde kullanılan görseller ve istatistik bilgileri The Block’un haberinden alınmıştır.

Son Yazılar

Exit mobile version