BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Binance Mahkemelik Oldu!

Küresel kripto para borsası Binance, Japon kripto para borsası Fisco tarafından ABD mahkemelerinde görülmek üzere dava edildi.

Yayın:

-

Binance dava edildi

Küresel kripto para borsası Binance, Japonya merkezli kripto para borsası Fisco tarafından dava edildi.

Davanın çıkış noktası ise Japon kripto para borsası Fisco’nun sahip olduğu Zaif borsası. 2018 yılında siber saldırıya uğrayan kripto para borsası Zaif, o zamanın parasıyla 63 milyon dolar değerinde kripto paraya veda etmişti. Çalınan kripto paraların büyük bir çoğunluğunun Bitcoin olduğu ve 1451,7 Bitcoin’in Binance aracılığıyla aklandığı iddia ediliyor. 2018 yılı fiyatıyla 9,4 milyon dolar değerindeki Bitcoin’in şu anki değeri 15 milyon dolardan fazla.

Fisco’nun iddiasına göre, Binance, Zaif’ten çalınan kripto paraların kendi bünyesinde trade edilmesine izin verdi. Zayıf KYC yani müşteri tanıma politikalarının bir sonucu olarak Zaif borsasından çalınan değeri 9 milyon dolardan fazla olan kripto paralar, Binance üzerinden aklandı.

Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne yapılan şikayette, Zaif’e siber saldırıda bulunan suçluların Binance’ın zayıf KYC protokollerinden yararlandığı ve kara para aklamayı önleme protokollerinin yetersiz kalması nedeniyle de sözü edilen Bitcoin’leri Binance aracılığıyla sattığından bahsediliyordu.

Fisco gibi birçok kripto para borsası Binance’ın zayıf KYC ve kara para aklamayı önleme protokollerini eleştiriyor. Çünkü Binance, kullanıcılarına geçerli bir kimlik bilgisi yüklemesi yapmadan 2 BTC altındaki işlemleri yapmalarını izin vermekte. Bu da Zaif olayındaki siber suçluların ekmeğine yağ süren başka bir özellik oldu. 2 BTC altında kimlik bilgilerine gerek duyulmaksızın 700 küsür kadar işlem açan siber suçlular bu sayede kimliklerini belli etmeden Zaif borsasından çaldıkları 1451,7 BTC’yi aklayabildi.

Fisco’ya göre Binance bu kara para aklama akışını durduracak herhangi bir hamlede bulunmadı. Zaif yetkilileri siber saldırıdan kısa süre sonra çalınan BTC’lerin Binance üzerinden işleme alındığını fark edip söz konusu işlemler için Binance’ı uyardıklarını ifade ettiler. Ancak herhangi bir hamlede bulunmayan Binance olaya göz yumdu. Bu da Zaif ve arkasındaki isim Fisco’nun Binance’ı bir nevi suç ortağı ve aracısı olarak itham etmelerinin önünü açtı.

Paramızı Verin Yeter!

Şu anda Japon kripto para borsasının isteği, küresel bir başarı elde etmiş Binance’ın çalınan BTC’lerin o zamanki değeri olan 9 milyon doları vermesi. İlerleyen günlerde Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde görülecek olan davanın detayları bekleniyor.

Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao yani namıdiğer CZ’den konuyla alakalı bir açıklama henüz gelmedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Rusya, Binance’in İnternet Sitesini Yasakladı!

Rusya, Binance’in internet sitelerini kara listeye aldı.

Yayın:

-

Rusya Binance yasak

Rusya kripto para dünyasına olan ilgisini göstermeye devam ediyor. Dün (24.09.2020) Maliye Bakanlığı tarafından kripto para gelirlerine yönelik bir vergilendirme sistemi hazırladığı duyurulmuştu. Görünüşe bakılırsa Rusya, kripto para dünyasında yaptırımlarına devam edecek.

Rusya’nın radarına bu kez kripto para borsası Binance takıldı. Şu anda küresel borsanın internet sitelerine ülke çapında bir yasak getirildi. Ülkenin telekom düzenleyicisi olarak da geçen Haberleşme, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Federal Servisi Roskomnadzor tarafından Binance’in internet sitelerinin, yasaklanmış siteler/platformlar listesinde yani kara listede yer aldığı duyuruldu. Duyuruya göre yasaklanma sebebi lider kripto para birimi Bitcoin gibi dijital para birimlerinin alım satımı ile alakalı bilgilerin yer alması ve bu verilerin dağıtılması.

Roskomnadzor’un resmî sitesinde kara listeye alınan siteler mevcut. Binance’in URL’si de mevzu bahis sitede mevcut. Ancak domaini kara listeye alınsa dahi Rus Binance kullanıcıları internet sitesine VPN ve benzeri araçlar olmadan da erişebiliyor. Kara listeye alınmasına rağmen Binance’in internet sitelerine erişim “sınırlı değil” kategorisinde yer alıyor.

Aslında 2020 yılı Haziran ayının başında kara listeye alındığı belirtilen internet sitesi için Binance yetkililerine hiçbir ihtar verilmemiş. Yani 24 Eylül tarihine kadar kara listede olduklarından haberleri yoktu. Dün yani 24 Eylül tarihinde Roskomnadzor’un Telegram üzerinden kendilerine durumu bildirdiklerini ileten Binance Rusya yetkilileri konu hakkında konuştu.

“Bildirimi almadan önce emniyet güçlerinden, devlet hizmetlerinden veyahut mahkemeye sunulan iddialardan haberdar edilmemiştik. Tavsiyelerini almak için hukuk müşavirlerimizle görüştük. Tüm Rus kullanıcılarımıza hizmetlerimizde kesinti olmayacağı ve fonlarının güvende olduğunu güvencesini vermek istiyoruz.”

Bınance rusya yetkilisi

Bildirim ilk geldiğinde çoğu Rus yatırımcı yaklaşmakta olan Binance banka kartı projesi yani Binance Card dolayısıyla böyle bir kararın verildiğine inanıyordu. Ancak tarihlere bakıldığında Binance, Binance Card’ın Rusya’da piyasaya sürüleceği yönündeki planlarını Eylül ayında açıklamıştı. Ancak kara listeye alınma tarihi 2 Haziran 2020. Yani kara listeye alınma kararının Binance Card ile bir alakası olduğu düşünülemez.

Daha fazla borsa haberi için: Kripto Para Borsa Haberleri
Daha fazla Rusya haberi için; Rusya Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Tek Seferde 2316 WBTC Üretildi! Yüzde 13000 Artış!

Yeni veriler Wrapped Bitcoin tarafındaki talebin azalmadığını tam aksine ciddi bir talep patlaması yaşandığını gösteriyor.

Yayın:

-

wrapped bitcoin wbtc

Wrapped Bitcoin (WBTC) arzı artmaya devam ediyor.

Yeni veriler Wrapped Bitcoin tarafındaki talebin azalmadığını tam aksine ciddi bir talep patlaması yaşandığını gösteriyor.

Wrapped Bitcoin tarafındaki büyüme ile birlikte Ethereum üzerindeki Bitcoin arzı da önemli derecede artmış durumda.

Dün Gerçekleşti

Perşembe günü Three Arrow Capital tarafından gerçekleştirilen devasa işlem ile birlikte WBTC arzında önemli bir değişiklik yaşandı. BitGo aracılığı ile gerçekleştirilen yeni işlem ile birlikte şirket tamı tamına 2,316 BTC’yi kilitleyerek WBTC aldı.

Singapur merkezli bir şirket olan Three Arrow Capital, an itibarıyla WBTC arzının yüzde 3’üne sahip durumda.

Paylaşılan son verilere göre WBTC arzı 84,000’e ulaşmış durumda. Buna karşılık 84,000 BTC de kilitli durumda. Bildiğiniz üzere Ethereum üzerindeki Bitcoin çözümü WBTC bire bir Bitcoin ile desteklenmekte.

Bir Hafta Önce de Alameda Research Gerçekleştirdi

Bir hafta önce de benzer bir adım Alameda Research tarafından gelmişti.

Tamı tamına 1,999 WBTC talebinde bulunan Alameda Research, WBTC arzının büyük kısmını oluşturan şirketler arasında bulunuyor.

2020 yılı itibarıyla birçok kez WBTC mint eden şirket toğluluğun dikkatini çekmeyi başarmıştı. WBTC tarihinde yaşanan en büyük 10 talebin 8 tanesi de direkt olarak bu şirket tarafından oluşturulmuştu.

1,499 WBTC ile 4’üncü sırada bulunan Coinlist’in yanında, son işlemi gerçekleştiren Three Arrow Capital zirveye oturmuş görünüyor.

Ocak’tan Beri Yüzde 13000 Arttı

Dune Analytics verilerine göre yılbaşından bugüne yüzde 13000’den fazla artış yaşayan WBTC arzı tüm gözleri üzerine toplamayı başarmış durumda.

Dune Analytics tarafından yayınlanan verilere göre Ocak ayında 600’den az olan WBTC adedi an itibarıyla 84,000 ‘den fazla.

DeFi ve Bitcoin

DeFi uygulamalarının popülerleşmesi ile birlikte Ethereum üzerindeki aktivitelerde büyük bir artış yaşanmıştı. Fakat Bitcoin bu aktiviteninin tam anlamıyla bir parçası olamıyordu. WBTC ve benzeri çözümler de tam anlamıyla bu noktada işlevselleşiyor.

DeFi uygulamalarında Bitcoin ile işlem yapmak isteyen kullanıcıların sayısında yaşanan artış ile birlikte WBTC ve benzer çözümler de talep patlaması yaşamış durumda. Bu noktada uzmanlar oldukça uzun zamandır Bitcoin ve DeFi ekosisteminin birlikte daha güçlü olacağını ve Bitcoin likiditesinin DeFi uygulamalarına entegre edilmesi ile birlikte DeFi’ın çok daha hızlı bir şekilde büyüyebileceğinin altı çiziliyordu.

Son dönemde atılan bu adımlar da uzmanların haklı çıkarmış görünüyor.

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.