BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Binance Mahkemelik Oldu!

Küresel kripto para borsası Binance, Japon kripto para borsası Fisco tarafından ABD mahkemelerinde görülmek üzere dava edildi.

Yayın:

-

Binance dava edildi

Küresel kripto para borsası Binance, Japonya merkezli kripto para borsası Fisco tarafından dava edildi.

Davanın çıkış noktası ise Japon kripto para borsası Fisco’nun sahip olduğu Zaif borsası. 2018 yılında siber saldırıya uğrayan kripto para borsası Zaif, o zamanın parasıyla 63 milyon dolar değerinde kripto paraya veda etmişti. Çalınan kripto paraların büyük bir çoğunluğunun Bitcoin olduğu ve 1451,7 Bitcoin’in Binance aracılığıyla aklandığı iddia ediliyor. 2018 yılı fiyatıyla 9,4 milyon dolar değerindeki Bitcoin’in şu anki değeri 15 milyon dolardan fazla.

Fisco’nun iddiasına göre, Binance, Zaif’ten çalınan kripto paraların kendi bünyesinde trade edilmesine izin verdi. Zayıf KYC yani müşteri tanıma politikalarının bir sonucu olarak Zaif borsasından çalınan değeri 9 milyon dolardan fazla olan kripto paralar, Binance üzerinden aklandı.

Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne yapılan şikayette, Zaif’e siber saldırıda bulunan suçluların Binance’ın zayıf KYC protokollerinden yararlandığı ve kara para aklamayı önleme protokollerinin yetersiz kalması nedeniyle de sözü edilen Bitcoin’leri Binance aracılığıyla sattığından bahsediliyordu.

Fisco gibi birçok kripto para borsası Binance’ın zayıf KYC ve kara para aklamayı önleme protokollerini eleştiriyor. Çünkü Binance, kullanıcılarına geçerli bir kimlik bilgisi yüklemesi yapmadan 2 BTC altındaki işlemleri yapmalarını izin vermekte. Bu da Zaif olayındaki siber suçluların ekmeğine yağ süren başka bir özellik oldu. 2 BTC altında kimlik bilgilerine gerek duyulmaksızın 700 küsür kadar işlem açan siber suçlular bu sayede kimliklerini belli etmeden Zaif borsasından çaldıkları 1451,7 BTC’yi aklayabildi.

Fisco’ya göre Binance bu kara para aklama akışını durduracak herhangi bir hamlede bulunmadı. Zaif yetkilileri siber saldırıdan kısa süre sonra çalınan BTC’lerin Binance üzerinden işleme alındığını fark edip söz konusu işlemler için Binance’ı uyardıklarını ifade ettiler. Ancak herhangi bir hamlede bulunmayan Binance olaya göz yumdu. Bu da Zaif ve arkasındaki isim Fisco’nun Binance’ı bir nevi suç ortağı ve aracısı olarak itham etmelerinin önünü açtı.

Paramızı Verin Yeter!

Şu anda Japon kripto para borsasının isteği, küresel bir başarı elde etmiş Binance’ın çalınan BTC’lerin o zamanki değeri olan 9 milyon doları vermesi. İlerleyen günlerde Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde görülecek olan davanın detayları bekleniyor.

Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao yani namıdiğer CZ’den konuyla alakalı bir açıklama henüz gelmedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Quantstamp: Ethereum 2.0 Neredeyse Hazır!!

Ethereum 2.0 ilk fazı teslim etme yolunda.

Yayın:

-

Yüksek işlem maliyeti

Akıllı sözleşme denetleme şirketi Quantstamp, Ethereum 2.0′ın neredeyse piyasaya sürülmeye hazır olduğunu açıkladı. Şirket, ConsenSys tarafından geliştirilen Ethereum 2.0 istemcisi Teku‘nun denetimini tamamladığını açıkladı.

Quantstamp CEO’su Richard Ma, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Ethereum 2.0’ın çok yakın bir zamanda Faz 0’ı teslim etme yolunda olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere Ethereum topluluğu, 2020 yılı bitmeden Ethereum 2.0’ın ilk aşamasını sunulması konusunda çok fazla beklenti içinde. Hatta Ethereum 2.0 araştırmacısı Justin Drake, Temmuz ayında sosyal medya platformu twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Topluluk 2020’de 0. aşama oluşumunu istiyor, bir gün geç değil. Hedef belirlendi; hadi gönderelim.”

Quantstamp ekibi de Ethereum topluluğunun bu çağrılarını duymuş gibi görünüyor. CEO Ma, yaptığı açıklamada, müşteri ekiplerinin, Ethereum 2.0’ın temelinin teslimata hazır olduğundan emin olmak için denetim firmalarıyla birlikte çalışıp gerekli testleri gerçekleştirmek için sayısız saat harcadığını söyledi. Çünkü Teku denetimi, fikir birliği kurallarının uygulanmasını ve gereken kod ve kontrollerin sürdürülmesini içeriyordu.

Quantstamp, yaptığı denetim sonrasında kod tabanının “en yüksek kalitede” olduğuna dikkat çekerek birkaç bulgu elde ettiğini açıkladı. Ayrıca herhangi bir sorun keşfedildiğinde, Teku geliştirme ekibinin bunları hızla çözdüğü bildirildi. 

Çözülen bulgular arasında, istemcilerin senkronize olmamasına neden olabilecek hatalar ve eksik doğrulama mantığının olduğu açıklandı.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0, Ethereum ağında uzun süredir planlanan bir güncellemedir ve bir Proof-of-stake konsensüs mekanizmasına geçerek ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini ele almayı amaçlamaktadır. Bir dizi testnet lansmanının ardından Ethereum 2.0’ın tam olarak piyasaya sürülmesi üç aşamada gerçekleşecek: Aşama 0, 1 ve 2.

Faz 0 ile çıkacak olan Beacon Chain, Zinken ve Spadina test ağlarında değerlendirilecek. Beacon Chain başlatıldığında, mevcut Ethereum, blockchain ile paralel olarak var olacaktır.  Beacon Chain piyasaya sürüldüğünde, bu defa dikkatler Ethereum 2.0 lansmanının 1. Aşamasına çevrilecek. Aşama 1, Ethereum’un saniye başına işlemlerini ölçeklendirmek amacıyla, proof of stake  zincirlerinin kanıtının entegrasyonunu sağlayacak.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Chromia Staking Servisini Başlatacağını Duyurdu!

Chromia, staking hizmeti için tarih verdi!

Yayın:

-

Chromia

Merkezi olmayan uygulamalar (Dapp) için geliştirilen blockchain platformu Chromia, staking servislerini başlatacakları tarihi duyurdu!

Merkezi olmayan uygulamalar için bir platform olan Chromia, Ethereum blockchaininin sağlayamadığı hizmetleri sunmak için kolları sıvamıştı. Bildiğiniz gibi Ethereum blockchaini şuan DeFi popülaritesi dolayısıyla, yüksek gas ücretleri ve sıkışık bir trafiğe sahip.

Tüm bunları göz önünde bulundurursak merkezsiz uygulamalar Ethereum blockchaini üzerinde geliştirilirken, geliştiriciler bir hayli zorlanmakta.

Bu sorunlara bir çözüm olmak isteyen blockchain, ağın yerel tokeni CHR için sunmak istedikleri staking servisine bir tarih verdi. Twitter üzerinden müjdeli haberi paylaşan platform, 9 Kasım 2020 tarihinde staking servisini kullanıcılarına sunacak.

Detaylar konusunda pek fazla bilgi vermekten kaçınan platform, %25 oranında senelik staking ödülünü ve bu staking hizmetini Chromia’nın resmi internet sitesinden yapılacağını duyurmuş durumda.

Chromia Nedir?

Chromia projesi, merkezi olmayan uygulamalar için mevcut platformların eksikliklerine odaklanan ve bu doğrultuda tasarlanan bir proje. Merkezsiz uygulamaları bir ana akım haline getirmek isteyen ekip, rakiplerinin sağlayamadığı olanakları kullanıcılarına sağlamak istiyor.

İlişkisel blockchain ismi verilen sistem, ilişkisel veritabanını ve blockchain teknolojisini birleştiriyor. Bu sayede yüksek ölçeklendirme ve verime ulaşan Chromia, rakiplerinden sıyrılmak istiyor.

Toplam arzı an itibariyle 486.391.731 olan CHR token, açık uçlu bir arz sistemi kullanmakta. Yani, CHR tokenın arzı 1.000.000 adete kadar artacak. Yazım itibarıyla dolaşımda bulununan arz ise 443.545.002 CHR’ye kadar ulaşmış durumda. Bununla birlikte 12.142.496 $’a ulaşan piyasa değeri ile CHR, Coingecko verilerine göre 328. kripto para.

Daha fazla altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.