Muhabbit

Binance ve SEC arasındaki dava bugün başladı

ABD’deki kar fırtınası nedeniyle 19 Ocak’ta ertelenen SEC ve Binance arasındaki duruşma, bugün Türkiye saati ile 18:00’de gerçekleşti. Binance’in avukatları bugünkü davada, Coinbase ile SEC arasındaki duruma atıfta bulunarak argümanlarını öne sürdüler.

SEC ve Binance davası

SEC, 2023 Haziran ayında Coinbase’in yanı sıra Binance’e ve o dönemdeki CEO’su CZ’ye, ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle yasal işlem başlatmıştı. SEC başkanı Gary Gensler, Binance’in on üç suçlamayla karşı karşıya olduğunu söyledi. SEC’nin iddialarına göre; CZ ve Binance, risk kontrolleri konusunda yatırımcıları yanılttı, işlem hacimlerini manipüle etti, platformu işletenlerin kimliklerini gizledi, bağlantılı piyasa yapıcısının manipülatif işlemlerine katıldı, yatırımcı fonları ve kripto varlıklarının saklandığı yerleri ve ilişkide olduğu kişileri gizledi.

Bugün gerçekleşen SEC-Binance duruşmasında Binance’in avukatı, SEC’nin Binance’e olduğu gibi Coinbase’e de aynı hatalı teori nedeniyle dava açtığını ve aynı zamanda halka, “gelin ve kaydolun, sizinle birlikte çalışacağız” dediğini savundu. Binance’in bugün davayı tamamen reddedebileceği ya da bir Washington mahkemesine taşımayı planladığı bildiriliyor.

CFTC ve Binance davası nasıl kapandı

Binance, 2023 Mart ayı sonunda ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından açılan davada anlaşmaya vararak, düzenleyiciye 2.7 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Ancak Binance’in CFTC davası sona erdiği halde, SEC ile olan davasının ilk duruşması bugün başladı.

Geçen hafta SEC ve Coinbase davasında neler yaşandı?

Bilindiği üzere Coinbase, kripto para regülasyonu konusunda netlik talebiyle SEC’ye başvurmuştu. Ancak SEC, Coinbase ile iş birliği yapmayı ve talep edilen rehberliği sağlamayı reddetti. Aksine, Haziran 2023’te Coinbase’i kayıt dışı hizmet vermek ve menkul kıymet yasasını çiğnemekle suçlayarak dava açtı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen SEC- Coinbase davasında Yargıç Failla, SEC’nin staking de dahil olmak üzere kripto para şirketlerine karşı öne sürdüğü bazı suçlamaların tanımı ve açıklaması konusunda yeterince açık olmadığını söyledi. Yargıç Faila, ayrıca SEC’den bir tokenın onu bir menkul kıymet haline getiren belirli özelliklerini vurgulamasını istedi.


Son Yazılar

Exit mobile version