Muhabbit

Binance’e Kanada’dan 6 Milyon CAD Cezası Geldi

Kanadalı finansal düzenleyici kuruluş FINTRAC, Binance’e kara para aklama ihlalleri nedeniyle ceza verdi. FINTRAC, iddia edilen iki ihlal sebebiyle Binance’e 6 milyon Kanada doları para cezası kestiğini açıkladı. Bu cezanın ABD doları karşılığı ise yaklaşık 4,4 milyon dolar.

Kanada Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi (FINTRAC), Binance‘e yönelik düzenleyici tutumun kara para aklama kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla başlatıldığını duyurdu.

Tek bir işlemde 10 bin doları aşan kripto para işlemi

Kuruluş, Binance‘in yabancı para hizmetleri işletmesi olarak kayıt yaptırmaması ve tek bir işlemde birden çok kez 10.000 doları aşan bir sanal para işlemi bildirmemesi nedeniyle cezalandırıldığını belirtti. Bu ihlaller 1 Haziran 2021 ile 19 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleşti.

FINTRAC verdiği ceza hakkında yaptığı açıklamada, “Binance Holdings (IE) Ltd., Binance.com, Binance Global ve Binance olarak da bilinen Binance Holdings Limited’in yabancı para hizmetleri işletmesi olduğunu belirledik. Binance Holdings Limited’e 7 Mayıs’ta 6.002.000 dolar idari para cezası aldı. İhlaller, 2023 yılındaki bir uyum faaliyeti sırasında tespitlidir” ifadeleri yer aldı.

FINTRAC, Kanada’nın mali istihbarat birimi olarak ülkenin finansal sisteminde kara para aklamayı, terörizmin finansmanını ve diğer yasa dışı faaliyetleri tespit edip önlemeyi amaçlamakta.

Binance’in bu ihlalleriyle ilgili olarak ABD Adalet Bakanlığı da Kasım 2023’te bir soruşturma başlatmıştı. Anlaşma, ayrıca dönemin CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) görevden ayrılmasını ve 50 milyon dolar para cezası ödemesini de içeriyordu. CZ geçtiğimiz günlerde kara para aklama önleme yasalarını ihlal etmeyi kabul ettikten sonra dört ay hapis cezası aldı. The Block

Son Yazılar

Exit mobile version