Muhabbit

Birleşik Krallık Kripto Para Borsalarını Vergilendirmek İstiyor!

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren kripto para borsaları, artık %2 dijital hizmet vergisi ödemek zorunda olacak.

ingiltere kripto para

ingiltere kripto para muhabbit

Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC) düzenlemelerinde yapılan bir güncelleme, Birleşik Krallık’ta yer alan kripto para borsalarından vergi alınmasını öneriyor.

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren kripto para borsaları, artık %2 dijital hizmet vergisi ödemek zorunda olacak. İngiltere’nin vergi dairesi HMRC, dijital varlıkları artık finansal bir enstrüman olarak tanımlıyor ve bu nedenle borsalardan vergi alacak.

28 Kasım 2021 tarihinde vergi dairesi, teknoloji vergisi kapsamına kripto para borsalarını da dahil ettiğini açıkladı. Elde edilen gelir üzerinden alınan dijital hizmet vergisi aslında Facebook ve Google gibi teknoloji devlerini hedefliyordu.

Vergi dairesi, konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

Her biri farklı özellikleri niteleyen kripto paralar var. Kripto para birimleri, finansal sözleşmeleri ya da itibari parayı temsil etmediği için, kripto para borsaları vergi mükellefi olmak zorunda.

CryptoUK’den elde ettiğimiz bilgilere göre, vergi yatırımcılara yansıyabilir.

İcra Yöneticisi Ian Taylor, kripto para birimlerini hisse senedi veya emtia gibi finansal enstrümanlardan ayırmanın sektöre zarar verdiğini belirtti.

Birleşik Krallık’ta Faaliyet Gösteren Borsalara Lisans Zorunluluğu Getirildi!

Taylor’a göre, FCA tarafından borsalara getirilen zorunlu lisans hamlesinin ardından sektöre başka bir ağır darbe indirildi. Bildiğiniz gibi ocak ayından bu yana, İngiltere menşeli tüm kripto para şirketleri, AML düzenlemelerine uymak ve FCA’ya kayıt olmak ile yükümlü hale geldi.

Geçtiğimiz Nisan ayında HMRC, kripto para ile vergi kaçıran kişileri araştırmaya başladığını duyurmuştu.

Bu arada İngiliz vergi makamları Ağustos 2019’da, firmalardan müşterileri ile ilgili bazı bilgileri sağlamasını talep etmişti.

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version