Muhabbit

Bitcoin 40.000 Dolar Desteğini Kırdı! BTC Nasıl Takip Edilmeli?

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Bitcoin’i inceliyoruz. Bitcoin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Bitcoin BTC Fiyat Analizi 1

Herkese selamlar, bugünkü fiyat analizi yazımda Bitcoin fiyat grafiğini inceleyeceğim. Markette yaşanan düşüş sonrası Bitcoin 40.000 dolar seviyesinin altına düşmüş oldu. 40.000 dolar seviyesi önemli bir destek seviyesi olmakla birlikte aynı zamanda psikolojik bir destek seviyesi görevi görmekteydi. Yaşanan düşüşü değerlendireceğimiz ve BTC grafiğimizin güncel olarak nasıl takip edebileceğimizi analiz ve yorum kısmında detaylı şekilde açıklayacağım. Sizleri çok fazla bekletmeden fiyat, grafik, analiz ve yorum başlıklarına geçelim.

BTC Fiyat 21 Ocak 2022

10 Ocak 2022 tarihinde 40.000 dolar seviyesinin altına fitil atan BTC, bugün yaşanan düşüş ile birlikte tekrar 40.000 dolar desteğini kaybetmiş oldu. Fiyat analizi yazımı hazırladığım bu saatlerde 38.852 dolar seviyesinde işlem görmekte.

BTC Grafik 21 Ocak 2022

Bitcoin fiyat grafiği 21.01.2022. 4 Saatlik grafik, veriler Binance borsasına aittir.

Grafiğimizi 4 saatlik zaman diliminde ele alacağız. TradingView kullanarak hazırladığım grafiğim de Binance borsasının Bitcoin/TetherUS (BTC/USDT) paritesini kullandım. Yukarıdaki BTC grafiğimde bir adet yeşil düşen trend çizgisi bulunmaktadır. Düşen trend çizgisinden alınan tepkiler ise beyaz ok işaretleri ile belirtilmiştir. Ayrıca grafiğin alt tarafında RSI (Relative Strength Index) Göreceli Güç Endeksi bulunmaktadır.

BTC Analiz 21 Ocak 2022

Büyük zaman diliminde takip ettiğim destek ve direnç bölgelerini grafik üzerinde belirttim. Grafiğin sade ve anlaşılır olması için ara destek ve direnç bölgelerini grafiğe eklemedim. Bitcoin tarafında yaşanan düşüş sonra ilk izlenimlerimi aktaracağım teknik analiz yazıma geçelim. Grafik üzerinde görüldüğü gibi bugün yaşanan düşüş sonrası 3 temaslı bir düşen trend çizgisi oluşmuş durumda. Giderek alçalan tepe bölgeleri sayesinde oluşan düşen trend çizgisi fiyat üzerinde baskı oluşturmaktadır. Bu nedenle düşen trend çizgisi fiyat açısından olumlu karşılanmamaktadır.

Düşen trend çizgisinin altında işlem görmesinin yanında 40.000 dolar desteğininde kaybedilmesi yatırımcıları mutsuz eden bir diğer etken oldu. 40.000 dolar seviyesinin altında takip edilebilecek güvenli destek seviyelerinden biri 36.000 dolar seviyesinde bulunmakta. Bu seviye kısa süreli tepkilerden faydalanmak için kullanılabilir.

BTC Yorum 21 Ocak 2022

Bitcoin tarafında ivmeli bir yükseliş görebilmemiz için düşen trend çizgisinin aşılması gerekmekte. Düşen trend çizgisinin kırılması durumunda fiyatın üzerindeki baskı azalacaktır ve markette uzun yeşil mumlar görebileceğimizi düşünmekteyim. Umarım en kısa sürede düşen trend çizgisini aşarız ve tekrar 40.000 dolar üzerine çıkabiliriz.

Bitcoin için teknik incelemem bu şekildeydi. Grafiğimizde gelişmeler olduğu takdirde tekrar güncelleyeceğim.

Daha fazla analiz, haber ve diğer kullanıcıların yorumu için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Ayrıca TradingView üzerinde BTC/USDT hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

Son Yazılar

Exit mobile version