Muhabbit

Bitcoin Yükselirken, Altcoinler Neden Yükselmiyor? Altcoin Rallisi Ne Zaman Başlayacak? Boğa Başladı mı?

Kripto para piyasası analisti Doodle, muhabbit.com okuyucuları için gündeme dair son gelişmeleri yazdı.

bitcoin düşecek mi

Ladies and Centilmenler, son bir yılın fiyat rekorunu kıran Bitcoin, kaybedilen umutların yeşermesine sebep olsa da, altcoinler hala istenen sıçramayı yapmadığı için birçok yatırımcının umutsuzluğa sürüklendiği bir haftayı geride bıraktık.

Bitcoin Yükselirken, Altcoinler Neden Yükselmiyor?

Bu zamana kadar yaşanan döngülerde her zaman ilk etapta Bitcoin fiyatlanır sonrasında ETH ve ardından altcoinler fiyatlanır. Bunun temel sebeplerinden biri eskiden altcoin alımlarının yüksek oranda BTC ile yapılması idi. Herkes piyasaya girer, önce Bitcoin alır. Diğer altcoinler BTC paritesinde ezilirken Bitcoin dominansı artar. Belli bir kar oranına ve dominasyon oranına geldikten sonra kar satışları ile altcoinlere paralar geçmeye başlar ve bir altcoin boğası başlardı.

Son 5 yıldır stablecoinlerin yaygınlaşmaya başlaması ile kaliteli projeler Bitcoin ile yatay ya da biraz daha hızlı ilerlemeye başladı. Bitcoin belli bir fiyat eşiğine gelip yataya aldığında ya da fiyatta düzeltmeye gittiği zaman Bitcoin’den çıkan paralar altlara geçmeye ve altcoinlerin hızla yükselmesine olanak sağlar.

ETF onayı sürecinde hızla yükselen onay sonrası sert düzeltme yapan Bitcoin’de trend yine yukarı yönlü hareket ederek 52500 seviyelerinde geziyor. Dominans değerleri yeterli doygunluğa başlayıp geri çekilme yaşadığımızda altcoinlerde yükselişleri göreceğiz. %56 seviyesine ulaşmadan önce bir altcoin rallisi beklemiyorum. Bazı analistler dominance 70 seviyesini beklese de ben 62 üzerinde bir hareket beklemiyorum. Bunun nedenini birçok kaliteli projenin çoğalması ve haliyle Bitcoin’in fiyatlamış olmasına bağlıyorum.

Altcoin Rallisi Ne Zaman Başlayacak?

Açıkcası fikir ve analizlerim, Bitcoin ve altcoinlerin ayrışması BTC’nin fiyatının oturduğu 2024 yılının 3. çeyrekte başlaması. Bu hareket ilk başta yavaş bir yukarı yönlü trend olsa da 4. çeyrekte hızlanıp, 2025’in ilk çeyrekte Bitcoin’in Boğa ATH’sini görmesi ile son bulacaktır. Boğa ATH beklentim, BTC için 140 bin dolar seviyeleri olması gerektiğidir. Yani bizim düşüş zamanlarında toplayıp rallinin başlamasını sabırla beklemek kalıyor. Günde 350 kez borsayı açıp zengin olmuş muyum diye kontrol etmek sadece stres seviyesini yükseltmekten başka bir şeye yaramıyor.

Boğa Başladı mı?

Bitcoin’in 2022 Aralık ayından bu yana yaklaşık 3.5x yaptığını birçok altcoinin o fiyatlardan 7-8x yaptığını varsayınca bazı fenomen yatırımcılar bunun bir boğa süreci olduğunu belirtse de ben bunu ETF fiyatlaması olarak yorumluyorum. Boğa koşusu Bitcoin için başlamıs gözükse de altcoinler için hala bir boğa başladığını düşünmüyorum. Öncelikle ETH tarafında bir hareketlilik başlaması ve ETH.D seviyesinin tekrardan 20.7 seviyesinin üzerinde kapanışlar yaparak yükseliş trendine tekrar girmesi durumunda altcoinlerde hareket başlayacaktır.

Hayal satın almayın, yatırım yapın!!
Sizleri seviyorum ❤️

Son Yazılar

Exit mobile version