BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Bitcoin Altın Çekişmesinde, Bitcoin Önde!

Corona virüsü pandemisinin dünyaya korku salmasıyla birlikte, büyük çekişmede altın karşısındaki avantajını arttıran Bitcoin, önde!Corona virüsü pandemisinin dünyaya korku salmasıyla birlikte, büyük çekişmede altın karşısındaki avantajını arttıran Bitcoin, önde!

Yayın:

-

Bitcoin altın çekişmesi

Corona virüsü pandemisinin dünyaya korku salmasıyla birlikte, altın ve Bitcoin arasındaki büyük çekişme kızışıyor. Altın karşısındaki avantajını arttıran Bitcoin, önde!

Son 4 aydır komada değilseniz dünyanın başındaki Corona belasından haberiniz vardır diye düşünüyoruz. Dünyaya genel olarak hâkim olan endişe hâli nedeniyle insanlar varsa eğer birikimlerini, güvendikleri yatırım araçlarına veya varlıklarına yatırmaya başladı. Bu da akıllara Bitcoin tarihi kadar eski bir soruyu getirdi. Güvenli liman ne? Bitcoin mi altın mı?

Güvenli liman altın mı yoksa Bitcoin mi?

Bitcoin ve altın, ikisi de küresel olarak erişilebilir varlıklardır. Ancak altının son zamanlardaki arzı bu iki varlık arasındaki önemli farklılıkları gözler önüne sermektedir. Bu farklılıklardan belki de en büyüğü, tedarik zinciri. Altının tedarik zinciri Corona virüsü pandemisi nedeniyle sekteye uğramış bir durumda. Bu da Bitcoin’in bir adım öne çıkmasını sağlıyor.

24 Mart tarihinde LA Times’ın yayınladığı habere göre, pandemi yüzünden tedarik zinciri sekteye uğrayan altın nedeniyle New York altın piyasası tarihi bir sıkıntı ile karşı karşıya. Hava yolları, rafineriler ve dağıtım merkezleri salgın yüzünden kapalı. Bu yüzden de bankalara altın tedarik edilememektedir. Bunun yanı sıra New York bankalarının madeni para bulmakta da zorluk çektikleri haberde geçen bir iddia olmaktadır.

Corona virüs sebebiyle altın rafinerilerinde işlerin aksaması ve tedarik zincirinin bozulması, altın fiyatını etkilerken Bitcoin’in temel işleyişi hâlâ devam etmekte. Bu da Bitcoin’i daha avantajlı bir duruma düşürüyor. Altın madencilerinin aksine Bitcoin madencileri Corona demeksizin kazmaya devam ediyorlar. Hatta yaklaşan halving ile yükselen hash rate bunun bir kanıtı olmaktadır.

Bu da kimsenin aksini iddia edemeyeceği bir gerçeğe işaret ediyor. Altın şu anda tarihi bir kıtlık dönemine girerken Bitcoin’in elde edilebilirliği daha yüksek durumda. Bu da Bitcoin’i daha güvenilir bir varlık yapıyor.

Bitcoin altın s&p 500 korelasyonu

Ulaşılabilirlik tamam peki maliyet?

Birçok kripto para borsasında Bitcoin dakikalar içinde alınabilir, satılabilir ya da trade edilebilir. 2019’un Eylül ayında sadece Bitcoin ağı üzerinde bir milyar dolarlık işlem yapıldı. Üstelik yaklaşık 700 dolarlık bir işlem ücreti karşılığında. Normal piyasa koşullarında bakıldığında altının alınıp satılmasını geçtik tedarik edilmesinin maliyeti başlı başına çok yüksektir. Normal taşıtlarda taşınması riskli olan altının tedarik edilmesi için zırhlı nakliye ve sigorta gerekmektedir.

Enerji maliyetlerindeki farka bakacak olursak altının çıkarılması ile tedarik edilmesi arasındaki enerji maliyetinin ölçülmesi çok zordur. Bitcoin’in ise Cambridge Üniversitesi’nin birçok faktöre bakarak Bitcoin madenciliği sırasında harcanan enerjiyi ölçen toolu ile çok daha kolay ve şeffaf olmaktadır.

 Cambridge Bitcoin elektrik tüketimi

Bütün bu avantajların yanı sıra Bitcoin’in küresel markette kesintisiz trade edildiğinin bir kanıtı olarak BTC/USD paritesi sunan 7 büyük borsada mükemmel bir uyum içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

BTCUSD 7 borsada korelasyon.

Corona virüsü pandemisi nedeniyle dünya kepenkleri indirdi. Yayılımın önüne geçmek için insanlar evlerinde karantinada kendilerini sosyal olarak izole ediyorlar. Hâl böyle olunca küçük veyahut büyük esnaflar iş yerlerini açmadıkları veya açamadıkları için ekonomik olarak bir sıkıntı içerisindeler. Gayet yerinde olan bu sıkıntı, insanları “yastık altı” anlayışı ile altın almaya sevk ediyor. Bir anda dünyanın her bir bölgesinden insanlar aynı anlayışla altın almaya başlayınca bu sefer de altın tedarik zincirindeki sekte nedeniyle altın bulunamıyor. Fiziksel ticaretin bir eksisi. Lakin altının bu eksikliği Bitcoin’in güvenli liman olma umudunu yeşertmeye ve güvenli liman unvanını kazandığını düşündürtmeye yetiyor.

Veriler Coinbase’den alınmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Kısa Vadeli İşlemler Chainlink Rallisi Başlattı!

Chainlink rekor bir yükselişle fiyatını %52 arttırdı.

Yayın:

-

chainlink

DeFi tokenı Chainlink fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Token fiyatını %52 oranında artırarak 13.8799 $’a ulaşmış durumda.

Son 24 saatte LINK, Binance borsasında 9.05 $’dan 13.8799 $’a kadar yükseldi.

LINK-USDT Günlük Grafiği Kaynak: TradingView

Chainlink güçlü bir yükseliş eğilimi gösterdiği sırada, Oracle sistemleri için bir ağ olarak çalışan rakibi Band, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.44 $’a kadar çıktı ve %50’lik bir artış gösterdi.

Chainlink Rallisinin Ardında Ne Var?

LINK’in ani yükselişi, büyük olasılıkla vadeli işlem piyasasındaki kısa vadeli sözleşmelerin çoğalmasından kaynaklandı. Link sürekli olarak yükselirken, fonlama oranı %-0.02’de kaldı.

Kripto vadeli işlemler piyasası, piyasanın dengeli olmasını sağlamak için “finansman” adı verilen bir mekanizma kullanır. Pazar, alıcıları doğru bir şekilde yönlendirirken, aynı zamanda alıcılar satıcıları teşvik etmek durumundadır.

Örnek olarak, Binance Vadeli İşlemler’de Chainlink’e kısa vadeli işlem yapan çok sayıda kullanıcı varsa, fonlama oranı negatife dönecektir. Bu durumda, kısa vadeli sözleşme sahiplerinin ve satıcıların pozisyonlarını korumak için uzun vadeli sözleşme sahiplerine ödeme yapması gerekir.

Geçtiğimiz birkaç saat boyunca, LINK fiyatı yükseldi ve Binance Vadeli İşlemlerindeki fonlama oranı negatif kaldı. Bu, fiyat yükselirken birçok tüccarın kısa vadeli sözleşme yaptığının bir göstergesidir.

Sürekli olarak kısa vadeli sözleşme döngüsü, bir sıkışıklığa sebep oldu ve bu da satın alma talebini artırdı.

Benjamın Blunts mahlaslı bir tüccar, LINK’in teorik olarak kısa vadeli işlemlere hitap ettiğini ve piyasa duyarlılığından bu durumun yaşandığını vurguladı.

Blunts konu hakkında şunları söyledi

Aslında kısa süre içinde kısa vadeli pozisyon aramaya başlamıştım, ancak görünüşe göre herkes benim yaptığım şeyi yapıyor. Bu yüzden sanırım bir kez daha yükseliş eğilimini bekleyeceğim. Şu anda en güçlü ve en hızlı atın önünde durmak ile ilgilenmiyorum.

Zeus Capital ve LINK

Görünüşe göre Zeus Capital, LINK ile ilgili manipülatif yorumlar paylaşmış. Firmanın 9 Ağustos tarihinde paylaştığı bir yazı ise şu şekilde:

Hızlı zengin olma hikayesi, manipülasyonun gerçek göstergesidir. Yalnızca LINK’lerinizi 0 $’a ulaşmadan önce satarsanız kazanabilirsiniz.

“Light” isimli bir kripto para birimi yatırımcısı, bu açıklamadan sonra Zeus Capital’in görünüşe göre ciddi oranda kısa vadeli pozisyonunun olduğunu ileri sürdü.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Bitcoin ve S&P 500 Artık Korelasyon Halinde Değil!

Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon gittikçe azalmaya başladı.

Yayın:

-

s&p 500

Kripto analisti Mati Greenspan, kripto varlıkları ile S&P 500 arasındaki korelasyonun, pandeminin erken dönemindeki yaşanan dramatik satışlardan bu yana önemli ölçüde düştüğünü söyledi.

5 Ağustos tarihli Quantum Economics bülteninde Greenspan, Bitcoin ve kriptonun “bir kez daha geleneksel pazarlardan bağımsızlığını iddia edebileceğini” belirtti. Bununla birlikte analist, corona virüsün ilk aşamalarında bile, piyasanın gevşek bir hal almaktan öteye gitmediğini ekledi.

Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in S&P 500 ile 1 (mükemmel korelasyon) ila -1 (ters korelasyon) aralığını gösteriyor.

Bitcoin ve S&P 500 Arasındaki 90 günlük Korelasyon Kaynak: Mati Greenspan

Greenspan, “Bu yılın başlarında, bir çok varlığı etkileyen pandemi etkisi satış nedeniyle korelasyonun 0.6’ya yükseldiğini açıkça görebiliyoruz” dedi. “Ancak, şimdiki zamanda bakacak olursak bir kez daha 0.2’nin altına düşmüş durumdayız. Bu da temel olarak artık günlük bazda bir korelasyon olmadığının bir göstergesi.”

Ortak Piyasa Etkenleri

Bu pazar eğilimleri görünüşte farklı bir hale gelmesine rağmen, Greenspan hem hisse senedi hem de dijital dijital varlıkları yöneten en az bir ortak faktör olduğunu belirtti: Federal Rezerv.

Greenspan, “Fed para bastığı dönemlerde tüm piyasalarda fiyatları yukarı doğru yönlendiriyor.” dedi.

Boğa Gibi Görünüyor

2 Ağustos tarihinde verdiği bir röportajda Greenspan, “boğa piyasasının geri döndüğüne” inandığını söyledi. 22 Temmuz tarihinde ise Gemini isimli kripto borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss, Fed’in daha fazla teşvik harcaması ile “Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusu için zemin hazırlamaya” devam ettiğini söyledi.

Bu yazı itibarıyla, Bitcoin’in fiyatı 11.800 $’a kadar yaklaştı ve son 24 saat içinde %4.89 kadar yükseldi.

Bu dalgalanma, ABD hükümetinin 7 Ağustos tarihinde ikinci bir teşvik paketini açıklaması beklentileri üzerine gelmiş durumda.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184