Muhabbit

Bitcoin ATM’leri Eskisi Kadar Talep Görmüyor!

2021’in ilk iki ayında dünya çapında 2.435 kripto para ATM kurulurken, 2022’nin ilk iki ayında sadece 1.817 kripto para ATM kuruldu.

BTC ATM

BTC ATM

Bitcoin ATM’leri El Salvador’un BTC’yi yasal para birimi olarak kabul etmesiyle ilgi görmeye başladı. Bitcoin fiyat olarak geçtiğimiz dönemde 69.000$’a kadar yükseldi. Ağın çalışmaya başlamasından itibaren hash oranı sürekli olarak yükselmeye devam etti.

Bitcoin ile ilgili her parametre yükseliş gösterirken Bitcoin ATM’leri için aynı şeyi söylemek zor. Tarihte ilk kez küresel çapta Bitcoin ATM kurulumları yılın ilk iki ayında bir önceki yıla göre yavaşladı.

Bitcoin ATM Kurulum Sayısı

Coin ATM Radar’dan alınan verilere göre Bitcoin ATM kurulumları, 2014’ten bu yana artmaya devam ediyordu. Ancak trend bu yıl bitiyor gibi görünüyor.

Sadece 2022 yılı Ocak ve Şubat ayları göz önüne alındığında, dünya çapında toplam 1.817 kripto para ATM kuruldu. Geçen yılın aynı zaman diliminde, 2.435 kripto ATM kurulumu yapıldı. 2021 yılında 2022 yılına göre 618 adet kripto para ATM daha kurulmuş.

2020 yılında ise ilk iki ay sadece 760 ATM kuruldu. 2019 yılında ise 250 ATM kurulmuştu.

Bitcoin ATM Kurulumları Neden Azaldı?

BTC ATM Ülkelere Göre Dağılımı

Bitcoin ATM’lerinin daha az kurulmasının bir sebebi ATM kurulan ülkeler listesine yeni ülkelerin dahil olmaması olabilir. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, 2022’de yılında 1.689 adet yeni ATM kurarak, toplam küresel kripto para ATM kurulumlarının %93’ünü oluşturdu.

Öte yandan, Avrupa’daki Bitcoin ATM’leri ilk iki aydaki kurulumlarına baktığımızda neredeyse geçen yılla aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkelerde Bulunan BTC ATM Sayısı

Kuzey Amerika, 34.284 ATM ile toplam kripto para ATM kurulumlarının %95’inden fazlasını oluşturuyor.

Şu anda kurulu olan toplam kripto para ATM’lerinin sayısı 36.067’dir. El Salvador, 1.500 Bitcoin ATM’sini dağıtmayı planlıyordu. Bu olay gerçekleşirse kripto para ATM kurulumlarının büyümesi beklenebilir.

Daha fazla hükümet kripto paraları benimsemeye çalışmadıkça, kripto para ATM’lerinin sayısının artmasını beklemek doğru olmaz. Mevcut kripto para dostu ülkeler yeni kripto para ATM’leri kurma açısından doygunluğa ulaştığı için ATM kurulumları bir noktada azalması normal karşılanabilir.

İlginizi Çekebilir: El Salvador Başkanı Nayib Bukele Kimdir?

Bitcoin ve El Salvador

Bitcoin ve El Salvador kelimelerini bir arada çok duyar olduk. Hiçbir ülke neredeyse El Salvador kadar Bitcoin’i benimsemedi. El Salvador hükümeti, Bitcoin sayesinde bütün dünyaya kendi ülkesinin reklamını yapmış oldu.

Tanınmışlık ile birlikte turizm sektörü de El Salvador’da canlandı. El Salvador Turizm Bakanı Morena Valdez 22 Şubat 2022 tarihinde, ülkenin turizm endüstrisinin Eylül 2021’de Bitcoin yasasının kabul edilmesinden bu yana %30’dan fazla arttığını söyledi.

Valdez, El Salvador’da turizm sektörünün büyümesinin hükümetin beklentilerini aştığını ve 1,1 milyon yerine 1,4 milyon ziyaretçiye ulaştığını belirterek şunları ekledi:

Turizm geliri olarak 800 bin civarında bir miktarı öngörmüştük. Ancak 1,4 milyon dolardan fazla gelir elde ettik.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version