Muhabbit

Bitcoin ATM’lerinin Sayısı 10.000’i Geçti

Bitcoin ATM’lerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Fiziksel parayı Bitcoin’e veya diğer kripto para birimlerine aktarmanın en kolay ve en hızlı yollarından biri olarak görülen ve dünya çapında faaliyet gösteren Bitcoin ATM’lerinin sayısında son zamanlarda gözle görülür bir artış yaşanmaktadır.

Norveçli finansal hizmetler şirketi AksjeBloggen tarafından açıklanan araştırma verilerine göre, 2020 Eylül ayı itibari ile toplam Bitcoin ATM sayısı 9.680’e ulaştığı görülmektedir. Ancak bu haberin yayımlandığı tarih itibariyle yapılan kontrolde ise toplam sayının 10.000’i geçtiği görülmektedir.

Bitcoin ATM’leri İzleme platformu Coin ATM Radar’ın yayımladığı veriler neticesinde, şu anda 71 ülkede kullanıcıların nakit karşılığında Bitcoin ve altcoin alıp satmalarına izin veren 10.016 ATM bulunmaktadır.

BTM olarak da bilinen Bitcoin ATM’leri, yatırımcıların  Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimine hızlı erişimini sağlamaktadır.

Kurulan makinenin özelliklerine bağlı olarak, kripto para sahipleri BTM üzerinden Bitcoin Cash ( BCH ), Ether ( ETH ), Dash ( DASH ), Litecoin ( LTC ), Zcash ( ZEC ), Monero ( XMR ), Dogecoin ( DOGE ), Tether  ( USDT ) ve Ripple  (XRP) dahil olmak üzere bir çok büyük kripto para birimlerini satın alabiliyor ve çekebiliyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere gibi gelişmiş ülkeler dünya genelinde en çok BTM’ye sahip olan ülkelerin başında gelmektedir. Bunun yanında diğer ülkelerde de Bitcoin ATM’leri gözle görülür şeklide artmaya başladı.

Coin ATM Radar tarafından alınan verilere göre 2017 Aralık ayında var olan BTM sayısı toplamda 1.932 adetti. Aradan geçen bir yılın sonunda bu rakam   % 107 artışla 4.009’a yükseldi. 2019 yılına geldiğimizde 5795’e ulaşan BTM sayısı 2020 yılında da artışına devam etti ve toplanda 10.000’i geçen BTM sayısına ulaşıldı.

Liderlik Amerika’da

Dünya genelinde var olan Bitcoin ATM’lerinin sayısı, coğrafi bölgelere göre analiz edildiğinde Amerika Birleşik Devletleri liderliği ele almış görülüyor. Çünkü var olan tüm BTM’lerin % 78’i bu ülkede yer alıyor.  Amerika Birleşik Devletleri‘nde faaliyet gösteren bu BTM’lerin sayısı da her geçen yıl önemli ölçüde artmaya devam ediyor. Verilere göre Eylül 2019’da ABD vatandaşlarının kullanımı için ülkenin çeşitli yerlerine kurulan Bitcoin ATM’lerinin sayısı 3.332 iken bu sayının 2020 Eylül ayında % 127 artışla 7.567’ye ulaştığı görülmektedir.

Kanada, Eylül ayı itibariyle 869 Bitcoin ATM’si ile dünyanın en büyük ikinci BTM pazarı konumundadır. Diğer Bitcoin ATM’lerinin sayısının ülkelere göre dağılımı; İngiltere’de 278, Avusturya’da 150, İspanya’da 106 ve İsviçre’de 81 şeklinde devam etmektedir.

Bitcoin ATM’leri İzleme platformu Coin ATM Radar’ın web sitesi üzerinden bakıldığında ülkemizde de 2 adet Bitcoin ATM’si olduğu görülmektedir. Var olan bu 2 Bitcoin ATM’si de İstanbul’da yer almaktadır.

Bitcoin ve diğer kripto paralara olan yoğun ilgi ve oluşan popülerlik sayesinde artışı devam eden Bitcoin ATM’lerini yakın zamanda, yaşadığımız şehirlerde de görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır.  

Diğer Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version