BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Bitcoin Çalabilmek İçin Site Klonladılar!

Yine dolandırıcılık, yine kripto paralar!

Yayın:

-

Tıpkı Snapchat gibi, görüntülendikten sonra kendini imha eden mesajlar gönderilmesine olanak sağlayan ücretsiz bir internet hizmeti olan Privnote, kullanıcılardan Bitcoin çalabilmek için hackerlar tarafından kopyalandı.

Bir siber güvenlik blogu olan KrebsonSecurity’de yazılan bir habere göre, gazeteci Brian Krebs, privnote kullanıcılarını uyardı. Krebs, Privnote.com kullanıcılarının adres çubuğuna dikkat etmelerini söyledi ve hackerların Privnotes.com alan adında siteyi bire bir şekilde kopyaladıklarını ve kimlik avı dolandırıcılığı yaptıklarını  belirtti.

Sahte internet sitesi, orijinalinde olduğu gibi yazışmaları imha etmiyor ve bütün gönderilen mesajların okuma/düzenleme yetkisine sahip.

En kötüsü ise hackerlar, Bitcoin adreslerini yazışmalarda tespit eden ve bu orijinal adresleri anında kendi cüzdan adresleri ile değiştirilmesini sağlayan bir eklenti geliştirmiş. Yani bu durumda siz ticaret yaptığınız kişiye para yollamaya çalışırken, hackerların oluşturduğu cüzdana para atıyorsunuz. Bu durumda en çok dikkat etmeniz gereken konu ise, bir kişiye özel bir durumu anlatmak istediğinizde ya da kripto para ticareti yaptığınızda adres çubuğunu 2 kez kontrol etmeniz.

Krebs ayrıca, kopyalanan sitenin varlığından bir süre haberdar olduğunu ancak şu zamana kadar neden kopyalandığını anlayamadığını söyledi.

Krebs sitenin klonlandığını ilk olarak Privnote.com sahipleri tarafından yapılan bir uyarıyla öğrenmiş. Uyarıda bahsi geçen internet sitesinin kullanıcıların bilgilerini ele geçirebileceği bildirilmiş.

Klon site Privnotes.com’un bu suçları kolayca işleyebilmesi anlaşılabilir. Klon site, orijinaliyle neredeyse bire bir şekilde tasarlanmış. Ayrıca Google arama sonuçlarında 2. sıraya yerleşmiş bile. Hatta Google üzerinden Privnote araması yapıldığında reklam olarak karşımıza ilk çıkan site klon site durumundaydı.

Google’da Privnote araması yapıldığında reklam olarak klon site karşımıza çıkıyor.

Dolandırıcılığın Tespit Edilmesi

Dolandırıcılığın bu kadar zor tespit edilmesinin sebebi ise, mesajların kendi kendini yok etmesi. Siz Bitcoin adresinizi yolluyorsunuz fakat karşı tarafa dolandırıcıların adresi gidiyor ve bunu ne siz görebiliyorsunuz ne de başka birisi. Dolandırıcılığın tespit edilmesi ise biraz şans işi. Dolandırıcılar gelen cüzdan adreslerinin yalnızca ilkinin değiştirilmesi için bir yazılım geliştirmiş. Yani siz art arda iki defa cüzdan adresi attığınızda ilk attığınız dolandırıcıların, ikinci attığınız ise sizin kendi adresiniz olacaktır.

Unit 221B’nin baş araştırma görevlisi Allison Nixon bu dolandırıcılık yöntemini keşfeden kişi olarak kayıtlara geçti.

Bildiğiniz üzere, son bir kaç ay içinde kripto para dolandırıcılığı artmış durumda. Biz muhabbit.com olarak sizlere kullandığınız her bir internet sitesini iyice incelemenizi ve çok titiz davranmanızı öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Tether Manipülasyonu Davasından Karar Beklentisi!

New York’ta görülen Tether manipülasyonu davasında Yargıç’tan özet karar bekleniyor.

Yayın:

-

Tether Manipülasyonu Davasına Bittrex Ve Poloniex De Dahil Oldu!

New York’un Güney Bölgesi’nde Yargıç Failla tarafından görülen Tether manipülasyonu davasında gelişme var.

Kripto para dünyasının 2017 yılında yaşadığı efsanevi Bitcoin yükselişinin aslında Tether manipülasyonu nedeniyle gerçekleştiği iddia ediliyordu. Bu iddiaların kaynağı ise Texas Üniversitesi’nden John Griffin ve Amin Shams’ın çalışması olmakta. Yıllar içerisinde dallanıp budaklanan bu iddia Bitfinex ve Tether’i 2019 yılında Tether manipülasyonu suçlamasıyla mahkemelik etmişti. Ardından geçtiğimiz aylarda bu iddialara Bittrex ve Poloniex de katılmıştı.

Haziran ayının başında dava dosyasına eklenen Bittrex ve Poloniex, mahkeme kayıtlarına göre geçtiğimiz Cuma günü (07.08.2020) özet karar bekliyor. Ünlü kripto para borsaları Bittrex ve Poloniex’i temsil eden avukatların, New York’un Güney Bölgesi’nde görülen mahkemede Yargıç Faila’dan özet karar isteğinde bulundu.

Avukatların isteği ise davadaki kripto para adreslerinin Bitfinex’e ait olduğuna veyahut Bitfinex’in piyasayı manipüle etmek için fonları kullandığına dair iddiaların temel dayanağının kanıtlanamayacağını öne sürerek bir özet karar çıkarılması. Yargıç Failla’ya giden bildiri mektubunda olayla ilgili olduğu düşünülen iki kripto para adresinin de Bitfinex ile açık açık bağlantısı bulunmayan bir kişiye ait olduğundan bahsediliyor.

2017 yılında Bitcoin’in fiyatında yaşanan yükseliş, kripto para birimlerinin tüm dünyada daha fazla duyulmasını, daha fazla benimsenmesini sağlayan tam anlamıyla bir dönüm noktasıydı. Bu dönüm noktasının aslında bir manipülatif hareket nedeniyle olduğunu düşünen John Griffin ve Amin Shams, tarihi Tether manipülasyonu davasının da temellerini atmış oldular.

Griffin ve Shams’a göre olay, kripto para birimlerini geleneksel para birimleriyle bağlayan, bir nevi köprü görevi gören ilk stablecoin olarak bilinen Tether’in, dolar desteksiz olarak basılmasıyla başladı. Tether, dolar desteksiz milyarlarca USDT’yi basarak iddiaya göre anlaşılmaması için de Bitfinex’e sattı. Bittrex ve Poloniex’i olaya bağlayan durum ise iddiaya göre durumun farkında olup buna müdahale etmemeleriydi.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Square 3 Ayda 875 Milyon Gelir Elde Etti!

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in sahibi olduğu Square Inc. 17 milyon $ kar açıkladı.

Yayın:

-

Square

Jack Dorsey’in sahip olduğu finansal hizmet şirketi Square Inc. Cash App üzerinden Bitcoin ticareti sağlayarak 875 milyon $ gelir elde etti.

Cash App üç ayda Square ile birlikte 858 milyon $’lık bir harcama yapmış. Buna rağmen Cash App ve Square, Bitcoin’in müşteri talebinin yarı yarıya düşmesiyle beraber ve yaşanan yükseliş ile birlikte 17 milyon $‘lık brüt bir kar elde etti.

Alınan verilere göre, Cash App aylık bazda 30 milyon aktif kullanıcıya ev sahipliği yapmakta.

Cash App’in Bitcoin Ticareti İlk Çeyrekten Bu Yana %75 Arttı

Üç aylık performansa bakacak olursak, Cash App, 2020 yılının ilk çeyreğine göre, gelir bazında %600 artış, yıl içinde brüt kar bazında %710 ve 3 aylık süreçte brüt kar olarak %150 artış gerçekleştirdi.

Bitcoin ticareti ise, Square’in 3 aylık toplam 597 Milyon dolarlık brüt karının yaklaşık %2.85’ini oluşturuyor.

Ancak raporda, “hükümet teşvik programları”nın yüksek ihtimalle Bitcoin yatırım faaliyetlerindeki yükselişe katkıda bulunduğu belirtildi.

Square Acele Bir Şekilde 3 Aylık Raporunu Yayınladı

Square’in yatırımcı ilişkileri kanadının Twitter hesabı, verileri “şirketin üç aylık mali kaynaklarına erken dış erişimine” bir yanıt olarak yayınlamış durumda. Şirket, sonuçları tartışmak üzere 5 Ağustos günü saat 08:00’da (EST) bir konferans çağrısına ev sahipliği yapacak.

Verilen bilgilere göre Square’in üç aylık toplam net geliri 1,92 milyar $. Bu rakam, son tahminlerin %75 kadar üzerinde ve geçen yılın aynı dönemine göre %64 daha fazla kazanca işaret ediyor.

Rapor, şirketin son beş gün içinde %9’dan daha fazla yükselmiş olan hisse fiyatı ile birlikte güçlü bir performans sergilediğini kanıtlar nitelikte.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.