Muhabbit

Bitcoin Düştü, Son 24 Saatte 4 Milyar Dolara Yakın Fon Likide Oldu!

Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşle birlikte son 24 saatte borsalardaki 4 milyar dolara yakın fon likide oldu.

Bitcoin düşüşte

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz saatlerde yaklaşık 3 bin dolarlık bir düşüş yaşadı. Yaşanılan düşüş sadece Bitcoin’de değil altcoin’lerde de gözlendi.

24 saatlik Bitcoin fiyat grafiği

Bitcoin’in Türkiye saatiyle sabaha karşı ani düşüşüyle birlikte birçok yatırımcı mağduriyet yaşadı. 590 bin yatırımcı likide oldu. Son 24 saatte 4 milyar dolara yakın fon likide oldu.

Likide olan fon miktarları

Tek elden gerçekleşen en büyük likidasyon ise küresel kripto para borsası Huobi üzerinde gerçekleşti. Bir Huobi kullanıcısı BTC paritesindeki 11,28 milyon dolarlık fonuna veda etti.

Kripto paraların likide fon miktarları

Son 24 saatte BTC fonlarından 1,31 milyar dolarlık fon likide oldu. Ardından 652 milyon dolarla ETH, 394 milyon dolarlık XRP ve 245 milyon dolarlık DOGE geldi.

Borsalara göre likidasyon miktarları

Son 24 saatte gerçekleşen 3,71 milyar dolarlık likidasyonun 3,16 milyar doları long pozisyonlarda gerçekleşirken, 546 milyon dolarlık kısmı short pozisyonlarda gerçekleşti.

En çok likidasyon meydana gelen borsa ise tüm likidasyon miktarının %48,93’lük oranıyla yani 1,81 milyar dolarla küresel kripto para borsası Binance oldu.

Likidasyon Nedir?

Likidasyon veyahut likide olmak çok karışık gözükse de aslında basit bir kavramdır. Yatırımcılar Bitcoin’in fiyatındaki yükselişin süreceğini ve daha fazla kazanç getireceğini düşünerek kaldıraç kullanarak Bitcoin alımı yaparlar.

Ancak Bitcoin fiyatı pozisyonlarının likidasyon fiyatının altına düştüğünde yatırımcının elindekinden fazla zararı oluşur. Yatırımcı zararı karşılayamadığından dolayı da borsa, yatırımcıların pozisyonlarını likide etmeye veyahut kapatmaya zorlar.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version