Muhabbit

Bitcoin Düşüyor! 8 Milyar Dolarlık Fon Likide! Piyasa Yangın Yeri!

Piyasadaki düşüşle birlikte son 24 saatteki likidasyon 8 milyar doları geçti.

Bitcoin düşüşte

Lider kripto para birimi Bitcoin son 24 saatte yaklaşık 15 bin dolarlık bir düşüş yaşadı. Son 1 saatte toparlama evresine girdiği düşünülen Bitcoin’in yaşadığı düşüş, tüm altcoin’lerde de gözlendi.

24 saatlik Bitcoin fiyat grafiği

Lider kripto para birimi Bitcoin’in düşüşüyle hâkimi olduğu piyasa da düştü. Altcoin’lerde son 24 saatte %45’e varan fiyat düşüşleri gözlendi.

Kripto paralardaki 24 saatlik fiyat düşüşü

Kripto Paralara Göre Likidasyon

Piyasada yaşanan ani düşüşle birlikte birçok yatırımcı mağdur oldu. 733 bin yatırımcı likide oldu. Son 1 saatte 4 milyar dolardan fazla, 24 saatte 8 milyar dolardan fazla fon likide oldu.

Toplam Likidasyon 19 Mayıs

Tek elden gerçekleşen en büyük likidasyon ise küresel kripto para borsası Huobi üzerinde gerçekleşti. Bir Huobi kullanıcısı BTC paritesindeki 67 milyon dolarlık fonuna veda etti.

24 saatteki likidasyonlar

Son 24 saatte BTC fonlarından 3,47 milyar dolarlık fon likide oldu. Ardından 2,2 milyar dolarla ETH366 milyon dolarla XRP ve 246 milyon dolarla LTC geldi.

Borsalara Göre Likidasyon

Borsalara göre likidasyon

Son 24 saatte gerçekleşen 8,37 milyar dolarlık likidasyonun 7,44 milyar doları long pozisyonlarında gerçekleşirken, 931 milyon dolarlık kısmı short pozisyonlarda gerçekleşti.

En çok likidasyon meydana gelen borsa ise tüm likidasyon miktarının %37,12’lik oranıyla yani 3,11 milyar dolarla küresel kripto para borsası Huobi oldu. Ardından 1,58 milyar dolarlık fonla Bybit geldi.

Likidasyon Nedir?

Likidasyon veyahut likide olma kavramı çok karışık gözükse de aslında oldukça basittir. Yatırımcılar kripto paranın fiyatındaki yükselişin süreceğini ve daha fazla kazanç getireceğini düşünerek kaldıraçlı işlemlerle kripto para alımı yaparlar.

Ancak aldıkları kripto paranın fiyatı pozisyonlarının likidasyon fiyatının altına düştüğünde yatırımcının elindekinden fazla zararı oluşur. Yatırımcı zararı karşılayamadığından dolayı da borsa, yatırımcıların pozisyonlarını likide etmeye veyahut kapatmaya zorlar.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version