Muhabbit

Altın ETF’lerinden çıkışlar, spot Bitcoin ETF’lerine girişler artıyor

Analistler, son haftalarda altın ETF’lerinden çıkan fonlara dikkat çekti. Aynı zamanda Bitcoin ETF’lerine fon girişlerinin artması, ilginin kripto paralara yöneldiğinin bir göstergesi. Uzmanlar, kripto para ETF’lerinin uzun vadede altının birincil değer deposu olma konumunu tehdit ettiği görüşünde.

Spot Bitcoin ETF’lerin piyasaya sürülmesi ve ticari işleme açılmasının üzerinden henüz haftalar geçti. Bazı uzmanların görüşü; ABD merkezli tüm ETF’ler dahil olmak üzere, global çapta Bitcoin’e olan ilgi ve bu ürünlere önemli miktarda girişin, uzun vadede altının konumunu tehdit edeceği yönünde.

ETC Grup Araştırma Başkanı André Dragosch, Bitcoin’e ve altına yönelik eşdeğer akışlar arasında artan bir farklılık olduğunu söyledi. Bu durumun da, Bitcoin’in uzun vadede birincil değer deposu olarak kabul görmesinin bir işareti olabileceğini belirtti. Ayrıca Bitcoin’e yapılan yeni yatırımların birçoğunun, ABD merkezli ETF yatırımları olduğunun altını çizdi.

Altın yatırımları bu yılın başından itibaren negatif akışta

Global çapta işlem gören Bitcoin fonlarına yönelik net akış, özellikle bu yılın başından itibaren şubat ayının başlarında önemli ölçüde arttı. Genel görüş, Grayscale’in dönüştürülmüş GBTC fonundan çıkışların son günlerde azalmasından kaynaklandığı yönünde.

Geçtiğimiz perşembe günü ETF girişleri 389,55 milyon dolar olurken, çıkışlar 168 milyon dolardı. Geçtiğimiz hafta BlackRock’un iShares Bitcoin BTC’si (IBIT) yüzde 0,38 artışla, sadece geçen perşembe 224,3 milyon dolar giriş yakalayarak, fon girişlerinde en büyük payı elde etti.

Kanada, Avrupa ve Asya’dan spot Bitcoin ETF’leri ve küresel ETP’lere yönelik net girişler karşılaştırıldığında, altın yılın başından bu yana negatif akışlarda bir artış yaşadı. Bu arada spot Bitcoin ETF‘ler, piyasada ilk işlem gördüğü hafta gümüş ETF’leri de geride bırakmıştı.

Ryze Labs analistleri de benzer görüşlerini paylaştılar. Bu yılın başından bu yana en büyük 14 altın ETF’inin 2,4 milyar dolarlık önemli bir çıkış yaşadığını, ancak 10 Bitcoin ETF’ine ise 3,89 milyar dolarlık önemli bir giriş olduğunu belirttiler.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version