Muhabbit

BlockFi’deki Bitcoin Faiz Oranları Artışta!

BlockFi yeni faiz oranlarını duyurdu. Önemli bir artış geliyor.

blockfi

Lending firması olan BlockFi, 1 Nisan itibariyla Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) faiz oranlarını artıracağını duyurmuş durumda.

5 ve üzeri Bitcoin’e sahip olan kullanıcılar artık yüzde 6 faiz oranıyla gelir elde edebilecek. Bu rakam öncesinde yüzde 3.6 seviyelerindeydi. Bu anlamda faiz oranında ciddi bir artış oranı mevcut.

Ethereum (ETH) faiz oranlarında da değişikliğe giden BlockFi 500 ve üzeri Ethereum sahiplerini yüzde 4.5 faiz oranından yararlandırmaya başlayacak. Bu rakam şimdilerde ise yüzde 2 ile 3.6 seviyelerinde bulunmakta.

Geleneksel Piyasalarda Faiz Düşüyor

BlockFi tarafından gelen faiz arttırım açıklaması ise beklenmedik bir hamle olarak yorumlanmakta. Bildiğiniz üzere FED, faizi 0.25 seviyesine indirmiş durumda. Benzer bir hamle de bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan geldi ve 100 baz puan faiz indirildi. Bu noktada artırım birçok kişi tarafından olağan dışı olarak yorumlanmakta.

BlockFi CEO’su Zac Prince’in yaptığı açıklamaya göre ise faiz oranlarını artmasının arkasında ik faklı sebep bulunmakta.

Birincisi geçen hafta yaşadığımız aşırı volatil piyasadan çıkmış olmamız. Bir diğeri ise de borç veren kişilerin borç verme faaliyetlerini azaltması sonucu oluşan arz azalması.

PRINCE

Kısaca anlatmak gerekirse Prince diyor ki kimse “borrow”a (borç verme) yanaşmıyor. Bu sebeple faizi arttırdık.

Önümüzdeki birkaç hafta çok ilginç olacak. Borsalar ile birlikte düşüşe geçen Bitcoin ve altının, hisse senetlerinde ayrılıp ayrılmayacağını göreceğiz. Aşırı panik dönemlerinde genelde her varlık satılır. Bunun değişip değişmeyeceğini göreceğimiz günler uzak değil.

PrINCE

BlockFi 4500 $’ın Altını Likide Etmemiş

Geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşte ise 3.800 $ seviyelerine kadar düşen Bitcoin ile birçok pozisyon likide olmuştu. Özellikle bu konuda BitMEX büyük bir şikayet yağmuruna tutulmuştu. Fakat BlockFi, 4500 $ altında likide olacak hiçbir teminatı yada pozisyonu likide etmemiş. Bu sayede “lending” platformunda sıfır kayıpla yoluna devam eden BlockFi süreci çok iyi bir şekilde atlattıklarını özellikle belirtmekte.

BlockFi’ın yeni faiz oranları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Siz de Pirnce gibi önümüzdeki haftalarda Bitcoin ve altının hisse senedi piyasalarında yaşanan düşüşten sıyrılacağını düşünüyor musunuz?

Son Yazılar

Exit mobile version