Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41753.3
5.51%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2223.79
2.82%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.66
-0.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.2
1.99%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin Genel Düşüncenin Aksine İyi Bir DeFi Çözümü!

Kripto camiası, DeFi için Bitcoin kullanılıp kullanılamayacağını merak ediyor!

Clock
Paylaş
Bitcoin Genel Düşüncenin Aksine İyi Bir DeFi Çözümü!

Akıllı sözleşmelere olan ilgi arttıkça, Bazı Bitcoin severler, Bitcoin’in neden Ethereum yerine akıllı sözleşmelerin temelini oluşturmadığını merak ediyor.

728×90 muhabbit - Bitcoin Genel Düşüncenin Aksine İyi Bir DeFi Çözümü!300x250 muhabbit - Bitcoin Genel Düşüncenin Aksine İyi Bir DeFi Çözümü!

Blockstack açık kaynak platformunun kurucu ortağı ve CEO’su Muneeb Ali, kullanıcının sahip olduğu bir  internet ağı oluşturmanın en iyi yolu olarak, “Bitcoin ağına rezerv para birimi olarak kullanılacak şekilde uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri entegre etmektir.” dedi. Ayrıca bu durumda Bitcoin blokchain’i ciddi anlamda güvenlik sağlayabilir.

Verdiği bir röportajda Ali, çoğu insanın Bitcoin ağının güvenliği söz konusu olduğunda “eşsiz” olduğunu kabul ettiğini söyledi. Ali’ye göre, Bitcoin on yıldan fazla bir süredir blockchain teknolojisinin kralı olarak yer alıyor.

Şu anda Testnet’teki yeni Stacks 2.0 blockchaininin, Bitcoin’i Web 3.0’daki akıllı sözleşmelerin temeli haline getirmek için tek çözüm olduğuna inanıyoruz. Clarity akıllı sözleşme programlama dili ve Proof of Transfer mekanizmasıyla, geliştiriciler akıllı sözleşmeleri öngörülebilir bir şekilde güvenli bir yazılım dilinde oluşturabilirler.

Akıllı Sözleşmelerin Öncüsü Ethereum

Ali’ye göre geleneksel olarak Bitcoin güvenli bir ağ olarak kabul görürken, akıllı sözleşmeler konu olduğunda Ethereum bir “öncü” olmuştur. Blockstack’in kurucusu, konu hakkında şunları söyledi:

Bitcoin’in sınırlı yazılım dili, DApp oluşturmak veya akıllı sözleşmeler geliştirmek isteyen geliştiriciler için bir sorun olarak görülüyor. Sonuç olarak, birçok geliştirici, Proof-of-work protokollerini veya Proof-of-stake  protokolünü kullanma umuduyla kendi blockchainini inşa eder. Ancak bu inşa edilmiş blockchainler çok daha az güvenlidir. Bunun sonucu olarak, Ethereum’un üzerinde akıllı sözleşmeler başlatmak ve uygulama geliştirmek için daha uygun olduğu görülmesi, Ethereum’un bu alanda ilerlemesine katkı sağlamıştır.

Bitcoin Ağında DeFi

Ali, Web 3.0 dönemi ile ilgili olarak dikkat çeken noktaların, “Bitcoin ve DeFi olanakları hakkındaki konulardaki artış” olduğunu düşünüyor. Blockstacks’in kurucusu için bu durum, Bitcoin’in güvenli limanına daha fazla rağbet gösterilmesi anlamına geliyor.

Birçok insan Bitcoin’i Ethereum ile birlikte yeniden oluşturmanın çok kolay olduğunu düşünüyor. Fakat Bitcoin’in üzerinde Ethereum’un sağladığı işlevselliği oluşturmak çok daha mantıklı. Bunun benimsenmesi yeni yeni yaşanıyor. İnsanlar, kesinlikle BTC ekosistemini bu yöne doğru inşa etmenin değerini anlamış halde.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar