Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44374.01
2.83%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2365.61
0.46%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.04
14.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $238.9
2.75%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bitcoin, Guinness Dünya Rekorları Arasına Adını Yazdırdı

Guinness Dünya Rekorları Bitcoin ve bir dizi başka blockchain olayını kitabının son baskısına “Cryptomania” (kripto para çılgınlığı) başlığı altında ekledi.

Clock
Paylaş
Bitcoin, Guinness Dünya Rekorları Arasına Adını Yazdırdı

Guinness Dünya Rekorları Kitabının son baskısına Bitcoin ve bir dizi başka blockchain olayının yer aldığı “Cryptomania” (kripto para çılgınlığı) bölümü eklendi.

Kripto paraların Guinness Dünya Rekorları gibi ana akım bir fenomen tarafından kabul görmesi blockchain ve dijital varlıkların geçtiğimiz birkaç seneye damga vuran konuların başında geldiğini ortaya koyuyor.

728×90 muhabbit - Bitcoin, Guinness Dünya Rekorları Arasına Adını Yazdırdı300x250 muhabbit - Bitcoin, Guinness Dünya Rekorları Arasına Adını Yazdırdı

Eylül 2022’de piyasaya sürülen 2023 senesi baskısında Guinness Dünya Rekorları kitabı Bitcoin’in yayılması, kripto paraların belirlenmesi, fan tokenlarının piyasaya çıkışı ve NFT’lerin yükselişi gibi konuları ele aldı.

Kimseyi şaşırtmayacak bir şekilde Bitcoin, 816,69 milyar dolarlık piyasa değeriyle, en değerli kripto para olarak addedildi. Aynı zamanda dünyanın ilk merkeziyetsiz kripto parası olarak da kayda geçmiş oldu. Kitap, Bitcoin’i şu sözlerle tanımladı:

“Bitcoin, dijital para birimlerini herhangi bir merkezi kurum olmadan düzenleyebilme ve işlemleri gözlemleyebilme hedefine bir çözüm olarak geliştirildi.”

Tanım, Bitcoin öncesinde geliştirilen ve benzer amacı taşıyan diğer para birimlerinin en nihayetinde üçüncü bir şahıs/kurum tarafından idare edilmeyi tercih ettiğini de açıklamasına ekledi.

İlk NFT projelerinden olan CryptoPunks da en pahalı NFT koleksiyonu olarak kitaba adını yazdırdı. CryptoPunks bu ünvana CryptoPunk #5822 12 Şubat 2022’de Deepak Thapliya tarafından 23,7 milyon dolara satın alındıktan sonra erişmişti.

Bu noktada Beeple’ın 69,3 milyon dolarlık NFT satışının sayılmadığını belirtmekte fayda var. Nitekim şirket NFT koleksiyonlarını “önceden oluşturulmuş şablonlar üzerinde geliştirilen sınırlı sayıdaki sanat eserleri” olarak tanımlıyor ve böylece NFT satış listelerinin dışında tutuluyor.

Fan tokenları ise kitapta ayrı bir kategori olarak ele alındı. Haziran 2021’de Socios aracılığıyla oluşturulan Manchester City’nin token’ı 47,1 milyon dolarlık piyasa değeri ile “en değerli fan tokenı” olarak kayda geçti.

NAYIB BUKELE el salvador 1200 1200x600 - Bitcoin, Guinness Dünya Rekorları Arasına Adını Yazdırdı

El Salvador da Bitcoin Hamlesiyle Guinness Kitabında Yer Aldı

El Salvador da Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak tanıyan ilk ülke olarak Guinness Dünya Rekorları kitabında kendine yer buldu.

“Dünya Bankası tarafından kınanan bu hamlenin uluslararası işlem ücretlerini düşüreceği umuluyordu. Nitekim El Salvador ekonomisinin büyük ölçüde deniz aşırı ülkelerde yaşayan işçilerin gönderdiği paralara sırtını dayadığını düşünürsek bu Bitcoin’in benimsenmesi için oldukça geçerli bir sebep.”

Guinness Dünya Rekorları’ndan konuya dair açıklamalarda bulunan bir yetkili kurumun her sene o zamanın ruhunu yansıtmayı hedeflediğini ve okuyucular arasında bir tartışma doğurmayı amaçladığını belirtti.

“Bu sektörü önümüzdeki birkaç sene boyunca, kripto paralar yeni teknolojilerle geliştikçe ve daha geniş bir uygulama alanına kavuştukça, ilgiyle takip edeceğiz.”

Aynı yetkili Cryptomania başlığı içerisinde yazmakta en çok zorlanılan konunun ise Bitcoin’in icadı olduğunu belirtti ve ekledi:

“Bu başlığı araştırmak yalnızca blockchain’in ne olduğunun nasıl açıklanacağına dair soru işaretleri doğurmadı, aynı zamanda onlarca yıllık kripto para araştırmalarına değinilmesini ve Bitcoin ile önceki projeler arasındaki farkın ortaya konmasını da gerektirdi.”

Bu arada, kripto para borsası Binance de 7 Ekim 2022 tarihinde şimdiye dek yapılmış en büyük kripto para dersini Blockchain Land Nuevo Leon’da 289 kişinin katılımıyla gerçekleştirerek Guinness Dünya Rekoru’nu kırmış oldu.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar