Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39381.12
1.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2161.74
3.29%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.3
1.18%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.4
-0.39%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Bitcoin Madencileri Temiz Enerji Arayışında!

Bitcoin madencileri farklı enerji kaynaklarına yöneliyor.

Clock
Paylaş
Bitcoin Madencileri Temiz Enerji Arayışında!

Bitcoin’in çevreye verdiği zarar konusunda yapılan eleştiriler dolayısıyla madencilik firmaları yeni bir enerji kaynağına yöneliyor.

Temmuz ayında, Bitcoin madencilik firması Compass Mining, bir nükleer enerji girişimi olan Oklo ile ortaklık kurduktan sonra nükleer enerji ile madencilik yapacağını açıklamıştı.

728×90 muhabbit - Bitcoin Madencileri Temiz Enerji Arayışında!300x250 muhabbit - Bitcoin Madencileri Temiz Enerji Arayışında!

Bunun yanı sıra ABD menşeli bir enerji firması olan Talen Energy, yine ABD menşeli bir Bitcoin madencilik şirketi olan TeraWulf Inc. ile benzer bir ortaklık kurduğunu duyurmuştu.

Talen, bu girişimi desteklemek adına Pennsylvania eyaletinde dört Amerikan futbolu sahası büyüklüğünde bir madencilik tesisi geliştiriyor.

Talen’in başkanı Alex Hernandez, konu hakkında şunları söyledi:

Nautilus Cryptomine isimli madencilik sitesi, Güvenli ve yeşil enerji ile ABD’de kripto para madenciliği yapacak.

Bu ortaklıkların en büyük sebebi, Bitcoin’in çevreyi kirleten bir unsur olarak görülmesi. Bu sebeplerden dolayı lider kripto para birimi birçok isim tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Böylece, Bitcoin madenciliği için gereken elektriği üretmek için fosil yakıtlardan ziyade, nükleer enerji kullanılmaya başlandı. Bu sayede çevreyi kirletmeden de kripto para madenciliği yapılabilecek.

Lider kripto para biriminin, yüksek karbon emisyonuna sahip olmayan, güvenilir ve yeşil enerjiye ihtiyaç duyduğu birçok kişi tarafından dile getiriliyordu.

Bitcoin Sanıldığı Kadar Çevreyi Kirletiyor mu?

Cambridge üniversitesinin yaptığı bir araştırma, Bitcoin ağının yılda 100 terawatt saatin biraz altında tüketim yaptığını belirtiyor. Bu, Bitcoin ağını dünyanın en fazla enerji tüketen varlıklarından biri haline getiriyor.

Elbette bu enerji tüketiminin tam olarak ne kadarının karbon ayak izine dönüşeceği, enerjinin yenilenebilir mi yoksa yenilenemez mi olduğuna göre değişir.

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, Bitcoin ağının sadece %39’u yenilenebilir enerji ile çalışıyor.

Kripto para madencilik cihazları genellikle kısa raf ömrüne sahip makineler olması dolayısıyla büyük bir elektronik atık olarak öne çıkıyor.

Bitcoin hakkında yakın bir zamanda yapılan araştırmaya göre, lider kripto para birimi yıllık bazda Hollanda kadar elektronik atık üretiyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar