Muhabbit

Bitcoin Madenciliği Çıkmaza Doğru İlerleyişini Sürdürüyor

bitcoin madenciliği

bitcoin madenciliği

Her dönemde daha da zorlaşan Bitcoin madenciliği, iyi günler geçirmiyor. Yaşanılan zor zamanlar için yeni bir haber geldi. Ancak madencilik yapanlar için bu sevindirici bir haber mi, düşündürücü.  

Bitcoin madenciliğinde birkaç gün önce mutlu haber geldi. Yapılan açıklamada madenciliğin zorluk seviyesi yüzde 16 geriledi. Bu azalma ile birlikte Bitcoin tarihi ikinci büyük düşüşe şahit oldu. Aşağı yönlü yaşanan harekette son olarak yüzde 50’lileri gördü. Ancak yaşanılan bu düşüşlerin henüz ne getireceği bilinmemekte. 

Madencilikte iş giderek zorlaşırken bu rakamların duyulması biraz daha piyasanın hareketlenmesine yol açacaktır. Burada kritik noktaları hashrate oluşturacak. Şayet hashrate artarsa yapılan madenciliğin hiçbir anlamı olmayacak. Çünkü aynı şekilde zorlaşma oranı da artacaktır. Burada hashrate düşerse bloklar kendini bırakabilecek ve zorluk seviyesi aşağıya doğru inecektir. Bundan sonraki aşamada Bitcoin madenciliği için zorluk derecesi yüzde 13 şeklinde olacağıdır. 

Bitcoin en son düşüşü bu ay içinde yaşamıştı. Mart ayının ikinci haftasında sert bir düşüş gözlemlenmişti. Geçen ay ile birlikte kısa bir sürede kayıp yaşattı. 9 bin 900 dolardan 4 bin 800 dolara kadar gerilemişti. Böyle bir gerileme geçen senenin son aylarında olmuştu. 

Bitcoin Madenciliği Yapanlar Kararsız 

Bitcoin madenciliği karlı bir iş olduğu kadar, aynı zamanda zordur. Bu zorluğun daha da artması madencilik yapanları düşündürmektedir. Fazla madencinin katılması işi daha da çıkmaza sürüklediği bir gerçek. Madenci sayısı artınca zorluk derecesi artarken, kar oranı da aynı şekilde azalmaktadır. Yaşanılan bu tabloya rağmen Bitcoin madenciliği karlı olarak gözükmektedir.  

Çizilen iyimser tablo Bitcoin madenciliği yapanlar hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Madencilik yaparak kazandıkları Bitcoin’leri satmak zorunda kalıyor. Harcadıkları enerji ve farklı giderler için kaynak oluşturamayan bireyler, çareyi kripto parayı bozdurmakta buluyor. Daha sonrasında ise fazla dayanamayan madenciler sisteme yenik düşüyor ve madenciliği bırakıyor. 

Yaşanılan durum karşısında kripto para madencilerinin ne kadar zorlandığını görebiliyoruz. Madenciliğin zor yapılması ve getirisinin sürekli düşmesi bireyleri kararsızlığa sürüklüyor. 

Son Yazılar

Exit mobile version