Muhabbit

Bitcoin Madenciliğine İzlanda’dan Sınırlama!

İzlanda’da elektrik arzının sınırlandırıldığı sektörler arasına Bitcoin madenciliği de girdi!

Madencilik

Bitcoin madenciliği

İzlanda, Bitcoin madenciliği konusunda enerji kısıtlamasına gidecek. Ülkede elektrik arzının sınırlandırıldığı bazı sektörler arasına artık Bitcoin madenciliği de girdi.

Bilindiği gibi Çin’deki baskılar neticesinde Bitcoin madencileri faaliyetlerine devam edebilecekleri farklı ülkelere yerleşmek zorunda kalmıştı. Çin baskısının yanında ayrıca enerji sorunları yaşamak istemeyen madencilerin adreslerinden biri de İzlanda ve diğer İskandinav ülkeleri oldu.

Bitcoin madenciliği şirketlerinden Hive Blockchain, Genesis Mining ve Bitfury İzlanda’da çalışmalarına devam etmeye başladılar. Ancak her ne kadar birçok açıdan İzlanda tercih edilebilir bir ülke olsa da ülkenin enerjiden sorumlu olan yetkilileri Bitcoin madenciliğini tam olarak benimsemiş görünmüyor.

İzlanda’nın Elektrik Üreticisi Uyardı!

Landsvirkjun, 17 elektrik santrali işleten İzlanda’nın en büyük elektrik üreticisi olarak tanınıyor. Şirketin CEO’su Hordur Arnarson bu yılın başlarında konu ile ilgili olarak “2021 ve 2022’de çok az ihtiyaç fazlası enerji olabilir” diyerek uyarıda bulunmuştu. Hordur Arnarson ayrıca şöyle devam etmişti.

İklim sorunlarından dolayı elektriğe ihtiyacı olan ve hızla büyüyen birçok yeni alan görüyoruz.

İsveç: Bitcoin Madenciliği Yasaklansın!

Hatta bu durum İskandinav bölgesinin farklı bir yerindeki yetkilileri, yoğun enerji tüketen kripto para madenciliğini yasaklamaya kadar teşvik etti. Söz konusu olan ülke İsveç… Ülkenin mali denetim otoritesi olan Finansinspektionen, 2021 Kasım ayında yasaklama ile ilgili görüşlerini şu sözlerle paylaştı:

İsveç’in, Bitcoin madencilerinin hedeflediği yenilenebilir enerjiye ihtiyacı var çünkü iklim geçişi için gerekli hizmetlerimiz yenilebilir enerjiye bağlı… Ayrıca Bitcoin madencilerinin artan enerji kullanımı bizim Paris Anlaşmasını yerine getirme özelliğimizi de tehdit etmektedir, bu nedenle kripto varlık üreticilerinin ülkemizde yasaklanması gerekmektedir.

İsveç, görüldüğü üzere şu sıralar madencilerin yenilebilir enerji kullansa dahi buna bir çözüm olmadığını savunan ve bu konuda sert bir tutum izlemeye devam eden bir ülke.

İskandinav ülkeleri ya da dünyadaki herhangi bir ülke farketmez, sektördeki madenciler bu tür yaptırımlarla çok sık karşılaşıyor, hangi ülkenin kripto varlık sektörünü desteklediği ve hangisinin baltaladığını bize zaman gösterecek.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version