Muhabbit

Bitcoin, Ukrayna’da Yasal Hale Geldi!

Parlamento, Bitcoin için oluşturulan yasa tasarısını onayladı ve Bitcoin artık Ukrayna’da yasal hale geldi.

Ukrayna Bitcoin

Ukrayna Bitcoin

Parlamento, Bitcoin için oluşturulan yasa tasarısını onayladı ve Bitcoin artık Ukrayna’da yasal hale geldi. Ancak Ukrayna, El Salvador gibi Bitcoin’i yasal para birimi haline getirmedi.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhaylo Fedorov şu açıklamaları yaptı:

Yeni yasayla birlikte, ülkemizde iş geliştirme alanında farklı fırsatlar bizi bekliyor olacak. Yabancı veya Ukrayna tabanlı kripto para şirketleri yasal olarak faaliyet gösterebilecek. Ukraynalılar dijital varlıklar için küresel pazara rahat ve güvenli bir şekilde erişebilecek.

Yapılan resmi açıklamaya göre parlamento, 17 Şubat 2022 tarihinde 270 fazla oyla Ukrayna’nın yeni ‘sanal varlıklar yasasını’ onayladı. Tasarıya göre, Ukrayna Menkul Kıymetler Komisyonu kripto para piyasasının düzenlenmesinde büyük bir rol oynayacak. Bununla birlikte tasarı, kripto para borsaları gibi Bitcoin hizmet sağlayıcılarının uyması gereken gereklilikleri de içeriyor olacak ve kurallara uymayan şirketler de para cezası ödemek zorunda kalacak.

Yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Menkul Kıymetler Komisyonu, borsalar gibi kripto para hizmet sağlayıcılarını denetleyecek ve şartları sağlayan kurumlara hizmet verebilmesi için izin verecek.

Ukrayna Daha Önce Kripto Para Yasa Tasarısını Reddetmişti!

Ukrayna, 2021 Eylül ayında benzer bir kripto para yasa tasarısı sunmuştu. Ancak Başkan Volodymyr Zelensky, ülkenin Bitcoin ve kripto para birimi için yeni bir düzenleyici kurul oluşturması gerektiğini ama bu masrafları göze almak istemediği için yasayı reddetmişti.

Başkan Zelensk, mevcut düzenleyicilerin gelişen sektörü denetlemesine izin verme önerisiyle birlikte tasarıyı Ukrayna parlamentosuna geri gönderdi. Ukrayna Parlamento’sunun tavsiyeleriyle beraber değiştirilen tasarı meclis tarafından onayladı.

White Rock Management ve Parea Vakfı uluslararası fonunun kurucusu Serhiy Tron, konu ile ilgili şunları söyledi:

Sanal varlıklar yasası büyük ölçüde önemli bir yasadır. Ancak daha yeni bir yasa olduğu için vergi kanununda yapılan değişiklikler gibi daha fazla iyileştirmeler yapılabilir. Ukrayna Ulusal Bankası, dijital para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını açıklamıştı. Çıkan yasa ile birlikte dijital varlıklar Ukrayna’da yasal hale geldi. Bu değişim de dünya için önemli bir mesaj içeriyor.

Sehriy Tron

Tron, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın ülkeyi yeni yasayla birlikte dünya çağında Bitcoin ve diğer kripto paraların pazarında lider yapmayı planladığını söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Ülke, kuralları belli olan yüksek teknolojili ve yenilikçi bir kripto para piyasası oluşturacak. Ukrayna, dünyanın her yerinden kripto para yatırımcılarının gelmesini bekliyor.

Ukrayna Kripto Para Şirketlerini Ülkesine Çekebilir!

Ukrayna’nın yeni yasasıyla birlikte; kripto paraların yasal olarak nasıl ele alınması, yatırımcıların korunması ve güvenlik söz konusu olduğunda kurumların nasıl davranması gerektiğini kapsayan net bir mevzuatın oluşturulması bekleniyor. Bununla birlikte kripto paraların gri bölgeden çıkartılarak daha net bir yerde konumlandırılması gerekiyor.

Tron, yeni yasa ile birlikte kripto para borsalarının, net kurallar altında çalışabileceğini ve dolandırıcılığa karşı daha iyi aksiyon alabileceğini söyledi.

Tron, son olarak konu hakkında şunları söyledi:

Sanal varlıklar yasasının kabul edilmesiyle birlikte Ukrayna, kripto paraların yasallaştırıldığını dünya çapında göstermiş oldu. İnsanlar Ukrayna’da yasal olarak kripto para projelerini geliştirebilecek. Bu yüzden dünyanın her yerinden kripto para yatırımcıları ülkemize gelmek isteyecek.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version