BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Bitcoin Yanlısı Mishustin, “O Vergi Gelecek” dedi!

Başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra Mishustin, kripto para birimi ile yapılan tüm ticari işlemlerin vergilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yayın:

-

Bitcoin (BTC) yanlısı olarak bilinen yeni Rus Başbakanı Mikhail Mishustin, ülkeyi, dijital ekonomide gelişime öncelik vermeye çağırdı. Önceki görevi Rus Vergi Dairesi Başkanlığı olan Mishustin, modern Blockchain tabanlı sistemleri Rusların yararına olacak şekilde ülkeye adapte edeceğine söz verdi.

Ayrıca Rusya’nın modern bilgi teknolojilerini kullanıp ulusal dijital ekonomi programlarını geliştirmesi gerektiğinin altını çizerken devletin halkın refahı için oluşturulmuş bir dijital platform olması gerektiğini ekledi.

Yeni Rus Başbakanın, eski görevindeki en büyük başarıları; KDV iadelerinde sahteciliğin önüne geçmesi ve bürokrasinin etkisini azaltmaktı. Onun sayesinde işler sistemli bir şekilde ilerlemeye başlamıştı. Rusya’nın en zenginlerinin, Sovyetler’in düşüşüyle beraber taşınabilir mal varlıklarını Cayman Adaları’na veya Kıbrıs’a kaçırdıkları bilinen bir gerçek. Bununla beraber Mishustin’in vergi dolandırıcılığına karşı sert tutumu da göz önüne alındığında Rusya’nın vergi kaçıran zenginlerinin başları belada.

Mishustin kripto para birimi Bitcoin ile yapılan tüm işlemlere vergi gelecek

Başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra Mishustin, kripto para birimi ile yapılan tüm ticari işlemlerin vergilendirilmesi gerektiğini söyledi. RBC TV haber merkezi ile yaptığı röportajda, bu tür işlemleri vergilendirmenin, kripto para birimlerinin doğru kullanımını arttıracağını ve ülke ekonomisini olumlu yönde etkileyeceğini düşündüğünü söyledi.

Daha önceleri Rusya’nın, kripto para birimiyle pek dostane ilişkiler içerisinde olmadığı bilinmekteydi. Bunun nedeninin de borsa ile başa çıkmak için çok yumuşak davrandığı düşünülmekte. Son zamanlarda Russian miner coin projesi ile bir şeylerin değişeceği düşünülüyordu. Yakın zamanda meydana gelen kabine değişimiyle Mishustin’in Başbakanlık koltuğuna oturmasının bu düşünceyi perçinleyerek Rusya’nın, kripto para borsasıyla buzlarını eritmesi bekleniyor.

Bitcoin (BTC)’e şüpheyle yaklaşan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in ise kripto para birimi üzerinde düzenlemeler istediği bildirildi. Dijital Varlıklar Düzenleme Tasarısı’nın Rusya’da kripto para birimi yatırımcılarına yönergeler sunması bekleniyor.

Ayrıca, Rusya Maliye Bakanlığı’nın, kripto para birimlerinin kara ekonomide kullanılmasının önünü kesecek bir yasa çıkarma planları olduğu bildirildi.

2017 yılında Rus hükumeti ve Merkez Bankası kripto para birimlerini baskılamaya başlamıştı. Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergei Shvetsov, Bitcoin’e piramit şeması adını vermişti. Cumhurbaşkanı Putin ise, açıklamalarında, kripto para birimlerinin suçlular tarafından para aklamak ve yasadışı ödemeler yapmak için kullanıldığını söylemişti.

Ancak zamanın değişmesiyle beraber, ülke çapındaki büyük teknoloji şirketleri birleşerek yeni bir kripto-merkezli politik grup ortaya çıktı. Grup, kripto para borsasını etkileyen çeşitli kısıtlamalara karşı kalıcı çözümler bulmayı amaçlamakla beraber dijital haklar, anonimlik ve kullanıcı güvenliği konularını da ele alıyor.

Daha önceki haberlerimizde de bahsettiğimiz gibi son zamanlarda dünya çapında kripto para birimleri ile yapılan işlemlerin vergilendirilmesi konusunda çeşitli yaptırımlar gerçekleşiyor. Ülkemizde henüz herhangi bir kripto para birimi vergilendirmesi bulunmamaktır ancak kim bilir, belki de yarın sabah uyandığımızda “Türkiye’de Kripto Para Birimi Vergilendirilmesi” konulu bir haberle karşılaşabiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Açık Kaynak Bitcoin Geliştiricilerine Müjde!

Sadece açık kaynak Bitcoin geliştiricilerini fonlamak amacıyla yeni bir organizasyon kuruldu. Square, Gemini, Kraken desteğini kapan Brink!

Yayın:

-

brink bitcoin geliştiricisi fonlama

Yılların deneyimiyle kripto para dünyasına nam salmış açık kaynak Bitcoin geliştiricisi John Newbery, Bitcoin’in açık kaynak geliştirici topluluğuna fon sağlamak amacıyla bağımsız bir kuruluş kurdu.

Bugün (24.11.2020) John Newbery ve Bitcoin Optech ortağı Mike Schmidt, küresel kripto para birimini yönlendiren ve çalışmasını sağlayan kilit bir bileşen gözüyle baktıkları Brink’i kurduklarını açıkladı. Brink, Bitcoin projeleri üzerine çalışan açık kaynak geliştiricilere fon sağlamanın yanı sıra Bitcoin üzerine çalışmaya yeni başlayan geliştiricilere kendilerini tanıtmalarını ve kaynaşmalarını sağlayan bir arkadaş grubu mentorluk programı sağlamayı planlıyor.

Kurucular sadece Bitcoin’in geliştirilmesi üzerine kurulu olan Brink’in sektörde özel bir yere sahip olmasını bekliyor. Zaten arkasındaki isimler de ileride özel bir yere sahip olacağının da bir göstergesi.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Haberleri

Finansmanları Göz Dolduruyor!

Brink’in finansman listesi ise göz dolduruyor! Pfeffer Capital’in kurucusu John Pfeffer ve Silikon Vadisi’nin ünlü ismi Wences Casares organizasyon finansmanını üstleniyor. Bitcoin geliştiricilerini destekleyen fonuyla geliştiriciler arasında iyi bilinen kâr amacı gitmeyen İnsan Hakları Vakfı (The Human Rights Foundation), Jack Dorsey’in Square’i, kripto para borsası Gemini ve Bitcoin borsası Kraken ilk iki bursiyeri finanse ediyor.

Peki Nasıl Olacak?

Kurucuların yaptığı açıklamanın ardından Brink’in finansman modeli de açıklandı. Fonlarla Bitcoin gelişimini besleme üzerine kurulu bir modellemesi olan Brink, biraz da deneysel bir çalışma olacak. Çünkü Chaincode ve Square Crypto gibi organizasyonlar, geliştiricilere dağıtılacak olan hibeleri doğrudan kendi merkezi fon havuzlarından gönderecek.

Bununla birlikte Bitcoin’in gelişimini desteklemek isteyen ama direkt olarak hangi geliştiriciyi beslemesi gerektiğini bilmeyen kurum ve kuruluşlar direkt olarak bu geliştiricileri inceleyip mentorluktan geçirmiş olan Brink’e fonlama yapabilecek.

Sadece kurum ve kuruluşlar değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde Hayırsever 501 (c) (3) atamasına başvuran ilk Bitcoin kuruluşu olan Brink, vergi mükelleflerinin vergiden muaf bağışlar yapmalarını sağlıyor. Böylece halktan direkt olarak bağış alan, yalnızca Bitcoin geliştirmeye odaklı tek kuruluş olma unvanını taşıyor.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

2017’de Bitcoin Fiyatı Hangi Borsada Kaçı Gördü?

Ico Analytics tarafından hazırlanan infografikte 10 farklı borsada Bitcoin’in en yüksek fiyatı bulunuyor.

Yayın:

-

bitcoin

Bitcoin fiyatı 2017 zirvesine yaklaşmaya devam ederken sizler için 2017 zirvesinde Bitcoin’in önde gelen borsalarda hangi fiyatlara ulaştığı ile ilgili bir içerik hazırlamak istedik.

İLK 100 KRİPTO PARA BİRİMİ

Ico Analytics tarafından hazırlanan infografikte 10 farklı borsada Bitcoin’in en yüksek fiyatı bulunuyor.

Bu borsalar arasında Bitcoin’in en yüksek fiyatını gördüğü borsa Gemini olarak öne çıkmakta.

19,999 $’lık zirve ile 20,000 $’dan sadece 1 $ uzakta olan Bitcoin, farklı borsalarda farklı fiyatlar ile zirvesini görmüş durumda. Coinbase ve Bitfinex üzerinde 19,891 $ ile zirvesini göre Bitcoin, birçok analist tarafından bu zirve fiyat ile değerlendirilmekte.

Huobi tarafında 19,875 $’a kadar yükselmeyi başaran Bitcoin, OKEx’te 19,821 $ ile zirveyi gördü.

19800 $’ın Altındaki Borsalar

Binance ise 19,798 $’lık fiyat ile 19,800 $’ın altında seyrediyor. Bitstamp ve Kraken tarafında ise en düşük zirveler öne çıkıyor.

Kraken üzerinde görülen en yüksek değer ise 19,660 $.

Farklılığın Sebebi Ne?

Borsalardaki anlık likiditenin farklılığı ve arz-talep ilişkisi doğrultusunda son fiyat değişiklik gösterebiliyor. Özellikle 2017 Aralık’taki hareketlilik ile birlikte borsalar arasında yaklaşık 300 $’lık farklılık oluşmuş görünüyor.

Sizce Bitcoin önümüzdeki günlerde yeni zirvesini test edecek mi?

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.