Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $42350
-3.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2242.11
-4.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.66
9.42%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $232.7
-3.20%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin Yasası, El Salvador’da Protesto Ediliyor!

Nayib Bukele, Bitcoin Yasası’nın zorunlu olmaya başlayacağı güne hazırlanırken bu kararı desteklemeyen insanlar, Bitcoin’i protesto ediyor.

Clock
Paylaş
Bitcoin Yasası, El Salvador’da Protesto Ediliyor!

El Salvador’daki siyasi durum, ülkenin Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmeye başlayacağı gün yaklaştıkça daha da kızışıyor.

7 Eylül’de El Salvador’da Bitcoin Yasası zorunlu hale gelecek. Kanuna göre tüm ekonomik işletmeler, ödeme aracı olarak dolar ile birlikte Bitcoin’i kabul etmek zorunda olacak.

728×90 muhabbit - Bitcoin Yasası, El Salvador'da Protesto Ediliyor!300x250 muhabbit - Bitcoin Yasası, El Salvador'da Protesto Ediliyor!

Bukele, yasa ile birlikte insanlara ekonomik olarak fayda sağlamayı ve ülkeyi 400 milyon dolara yakın havale komisyonundan kurtarmayı amaçlıyor. Bununla birlikte Bukele, yasayla beraber hızlı ve daha güvenli finansal işlemleri garanti ettiğini söylüyor.

Ancak her Salvadorlu aynı fikirde değil. El Salvador’da yaşayan birçok insan bu kararı doğru bulmuyor. Bu yüzden El Salvador sokaklarında Bitcoin, protesto ediliyor.

El Salvador Halkı Bitcoin’i Protesto Ediyor!

Kanunun hayata geçmesine son 1 hafta kala El Salvador’da tansiyon arttı. Kanunun uygulanacak olmasından dolayı genel olarak duyulan bir rahatsızlık ve korku var. Salvadorlular Bitcoin’e karşı fikirlerini belirtmek için sokaklarda eylem yapıyorlar.

El Salvador Protesto Bitcoin - Bitcoin Yasası, El Salvador'da Protesto Ediliyor!
El Salvador Protesto

Euronews’in haberine göre, yüzlerce protestocu yasaya karşı seslerini yükseltmek için sokaklara çıktı. Örgütlenen gruplar arasında işçiler, gaziler ve emekliler vardı.

Bitcoin fiyatının çok hızlı değişmesi, bu konuyla alakalı tüm endişelerin temel noktası diyebiliriz. Yüksek Adalet Divanı üyesi Stanley Quinteros şunları söyledi:

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi, kripto paraların fiyatlarını kontrol etmenin veya istikrara kavuşturmanın bir yolu olmadığı için El Salvador’un ekonomisine zarar verebilir. Kripto paraların büyük ölçüde fiyat değişikliğine sahip olduğunu biliyoruz. Kripto paraların fiyatı çok hızlı değişiyor.

Protestocular neredeyse hiç kimsenin Bitcoin istemediğini ve şeffaf olmayan politikalarıyla bilinen bir ülkede yolsuzluğu kolaylaştırabileceğinden bahsettiler.

Bitcoin’e Karşı Diğer Çabalar

Salvador Uluslararası Kargo Taşıyıcıları Birliği (ASTIC), Bitcoin’in zorunlu olarak kabul edilmesini şart koşan Bitcoin Yasası’nın 7. Maddesinin değiştirilmesini talep etti.

Telesur tarafından paylaşılan resmi açıklamada ASTIC, şu ifadeleri kullandı:

El Salvador ile çalışan bir hiçbir Orta Amerika Şirketi’nin, Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kabul edeceğini düşünmüyoruz. Finans sektöründe dolar cinsinden ödeme yapmak zorunda kalacağız, yasal para birimi kripto para olan ülkelerde ekonomik olarak bölünmeler yaratacağını düşünüyoruz.

ASTIC taleplerine yanıt almazlarsa, kendilerini kripto para biriminin hızlı fiyat değişikliğinden korumak için Bitcoin ile ödeme yapacak olan kullanıcılardan %20 ek ücret almaya başlayacaklarını açıkladı.

Bununla birlikte geçen ay bir grup aktivist, kongre önünde toplanarak Bitcoin Yasasının iptalini talep ettiler. Yasanın herhangi bir istişare yapılmadan getirildiğini, onaylandığını ve potansiyel olarak insanların çıkarlarına zarar verebileceğini, ayrıca bu durumdan en çok orta gelirli kesimlerin etkilenebileceğini savundular.

Daha sonra bu grup, Bitcoin’in merkeziyetsizliğinin yarardan çok zarar verebileceğini savunan yazılı bir açıklama yaptı.

Sonuç olarak Bitcoin; kamu yolsuzluğunu, uyuşturucu, silah kaçakçılarının, gaspçıların ve vergi kaçakçılarının operasyonlarını kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda fiyat değişikliğinden dolayı ekonomik bir krize sebep olabilir. İnsanların maaşlarına, emekli maaşlarına ve birikimlerine zarar verebilir.

Nayib Bukele’den ise herhangi bir cevap gelmedi. Bitcoin Yasası’nın ülkesi için iyi bir adım olduğunu düşünüyor.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz..

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar