Muhabbit

Bitcoin Yükseliyor BitMEX Düşüyor! Neler Oluyor?

Özellikle içerisinde bulunduğumuz yükseliş döneminde hacim rekoru kırması gereken BitMEX, kullanıcılarını kaybetmeye devam ediyor gibi gözüküyor.

bitmex

Vadeli işlem denince akla gelen ilk borsalardan olan BitMEX’in önlenemez düşüşü sürüyor. Son 24 saat içerisindeki açık işlem hacmi ile BitMEX, 2018’den beri en düşük hacmine gerilemiş durumda.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz yükseliş döneminde hacim rekoru kırması gereken BitMEX, kullanıcılarını kaybetmeye devam ediyor gibi gözüküyor.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere BitMEX, pazar payını rakiplerine kaptırmış görünüyor. Vadeli  işlem piyasasındaki hacim genel anlamda yükselirken, BitMEX tarafında yaşanan düşüş ise bu durum kanıtlar nitelikte.

Son dönemde yaşadığı problemler ile gündeme gelen vadeli işlem borsası, kullanıcılarından ciddi tepkiler almıştı. Mart ayında yaşadığımız düşüş sırasında BitMEX, işlemlerini 20 dakika boyunca durdurmak zorunda kalmıştı. Aslında bu hareket, borsa için sonun başlangıcıydı denilebilir. Sonrasında ise DDoS saldırısına maruz kaldığını belirten borsa, bu sebeple işlemleri durdurduğunu açıklamıştı. Konu ile ilgili farklı iddialar ortaya atılmış olsa da bir kanıt bulunamamıştı.

Ek olarak alternatifi olan vadeli işlem borsalarına oranla daha yüksek çekme komisyonlarına sahip olan borsa, sadece Bitcoin (BTC) ile işlem yapılmasına izin veriyor. Yani BitMEX’te işlem açabilmek için elinizde Bitcoin bulundurmalısınız. Yaşanan düşüş ile yatırımcılar ellerinde Bitcoin tutmak zorunda olma fikrinden vazgeçmiş olabilir. Alternatif vadeli işlem borsalarında ise daha düşük komisyonlarla sadece Tether (USDT) tutarak işlem açabilme olanağına sahip olabiliyorsunuz.

Bu durum vadeli işlem yatırımcılarını BitMEX’ten uzaklaştıran önemli bir diğer faktör olabilir. Çünkü bu durumun yanında Huobi, Binance, OKEx ve FTX gibi vadeli işlem seçeneği sunan diğer borsalarda an itibariyle hacim rekorları kırılmakta.

İşlem hacimlerinin zirvede olması gereken dönemde BitMEX tarafındaki bu durum sizce borsa için ne anlama geliyor? BitMEX hikayesinin sonu gelmiş olabilir mi?

 

Son Yazılar

Exit mobile version