BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Bitfinex’ten “Devrim” Niteliğinde Ürün; Dazaar!

Bitfinex, “devrim” niteliğinde gördüğü ürünü Dazaar’ı tanıttı.

Yayın:

-

Bitfinex'ten “Devrim” Niteliğinde Ürün; Dazaar!

Bitfinex, “devrim” niteliğinde gördüğü ürünü Dazaar’ı tanıttı.

Bitfinex, merkezi veri depolama ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlanmış eşler arası (P2P) veri barındırma hizmeti olarak işlev görecek olan yeni ürünü Dazaar’ı tanıttı. Sosyal medya platformu Twitter üzerinden blog üzerindeki tanıtım yazısını paylaşarak kripto para dünyasına tanıttığı yeni ürünü 25 Haziran’da kullanılabilecek.

Dünya üzerinde 4,6 milyar internet kullanıcısı sadece 2020 Mayıs ayında 2,5 quintillion byte veri üretti. Arama motorları, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları gibi merkezi platformlarda üretilen verileri tutmak ve işlemek için merkezi sunuculara bel bağlanır.

Bitfinex bu bel bağlamayı ortadan kaldırmak için “devrim” niteliğinde olduğunu iddia ettiği bir ürünle gündeme geliyor. Bitfinex’in yeni ürünü Dazaar, eşler arası ağı (P2P) sayesinde merkezi bir sunucuya bel bağlamadan verileri merkeziyetsiz bir sistemde tutuyor.

Bununla birlikte açık kaynaklı bir P2P protokolünü kullanan Dazaar, dünya üzerindeki her bir bireyin merkeziyetsiz bir sunucuya erişimini sağlamak amacıyla tasarlandı. Hypercore Protokolü’nün bir uzantısı olan Dazaar, bu sayede daha ölçeklenebilir ve hızlı bir şekilde hizmet verebiliyor.

Diğer veri paylaşım ağlarından farklı yapan özelliği de odak noktası. Dazaar herhangi bir projeye uygulanabilir eşler arası internet için hiper ölçeklenebilir, merkeziyetsiz ve gizlilik odaklı bir protokol oluşturmaya çalışıyor.

Ayrıca daha hızlı işlemler için aracısız, tamamen alıcı ve satıcı arasında geçen kripto para üzerine mikro ödeme sistemi tasarladı. Alıcı ve satıcı arasındaki iletişim hiçbir üçüncü taraf olmaksızın yapılabilecek.

Bu sistem tamamen Dazaar Card adı verilen yapı sayesinde gerçekleştirilecek. Satıcı Dazaar’ı kurup ödeme yöntemini seçecek sonra da alıcı bulabileceği platforma Dazaar Card tanımlaması yapacak. Alıcı da Dazaar Card üzerindeki bilgileri kullanarak direkt olarak aracısız satıcı ile iletişime geçebilecek.

Ödeme konusunda seçici olmayan Dazaar Card özelliği, herhangi bir kripto parayı ve hatta kredi kartını bile kabul edecek. Bu da daha fazla insanı kripto para dünyasına çekmeye yarayacak, çok daha fazla insan Dazaar’ı kullanacak.

Bitfinex'ten “Devrim” Niteliğinde Ürün; Dazaar!

Dazaar Vision İle Kripto Para Kazanabilirsiniz!

Bununla birlikte Bitfinex, Dazaar’ın ikinci özelliği olan Dazaar Vision’dan da bahsediyor. Dazaar’ın açık kaynak protokolü üzerinde inşa edilen bir platform olan Dazaar Vision, insanların kaydolmadan gerçek zamanlı canlı yayınlar yapmasına olanak sağlıyor.

Masaüstü uygulaması olan Dazaar Vision, Dazaar tarafından desteklendiği için kripto para birimleriyle ödeme kabulü yapabiliyor. Yani video yayınlarken bir yandan da kripto para cinsinden varlık kazanabiliyorsunuz. Bununla birlikte Dazaar altyapısı sayesinde aracısız ve P2P özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Daimler Tercihini Blockchain Teknolojisinden Yana Kullandı!

Daimler, blockchain teknolojisini otomotiv sektörüne entegre edebilmek adına yeni ortaklıklar kuruyor.

Yayın:

-

Blockchain destekli bir veri paylaşım platformu olan Ocean Protocol ve Daimler iş birliğine gidiyor. Bu iş birliği ile birlikte Daimler, şirket içi veri akışları ve tedarik zinciri bilgilerinden nasıl daha efektif bir şekilde yararlanabileceklerini gösterecek.

Salı günü açıklanan ortaklığın asıl amacı, Daimler AG’nin merkezsiz bir şekilde veri akışlarını kontrol etmesi ve dahili satışların artmasını sağlamak.

Daimler’in Stuttgart merkezini ve Singapur’daki üretim merkezini kapsayan proje, büyük işletmelerin veri paylaşımı yaparken daha güvende hissetmesini sağlayacak.

Daimler Technology’nin başkanı Hartmut Mueller yaptığı açıklamada, “Merkezsiz bir şekilde işlenen verilerin değerini kanıtlamasında blockchain teknolojisine sonsuz güven duyuyoruz.” dedi. Ayrıca, “Veri odaklı bir şirket ile yaptığımız bu yolculuk, B2B veri merkezi gibi güvenilir bir girişimde bulunmamıza katkı sağlayacak.” dedi.

MercedesChain

Yıllar geçtikçe büyük teknoloji devleri ve büyük işletmeler, dünya üzerindeki en değerli kaynağın veri akışı olduğunu fark etti. Daimler, General Motors ve BMW gibi büyük otomobil üreticileri, blockchain teknolojisini kendi endüstrilerine entegre etmeye çalışan ilk üreticilerden.

Daha öncelerinde Daimler’in IT departmanında 5 yıllık bir tecrübeye sahip olan Ocean Protocol’ün kurucusu Bruce Pon, Daimler gibi bir şirketin sadece, yazılım, güvenlik önlemleri ve çeşitli ek giderlerin yılda 300 milyon$ gibi bir fatura çıkardığını söyledi.

Pon konu ile ilgili verdiği bir röportajda, “İç ve dış veri paylaşımının çalıştığını gözlemledik.” dedi. Bununla beraber, “Bu teknoloji firmanın IT sistemini bir maliyet unsurundan kâr unsuru haline getirebilir.” dedi.

Yeni Nesil Sektör

Günümüzde, otomobil üreticileri ve orijinal ekipman üreticileri parmaklarının ucunda bulunan veri zenginliğinin farkındalar. Ve bu veri zenginliğinden en iyi şekilde yararlanabilmek için birbirleri ile bir yarış halindeler.

Daimler’in Singapur teknoloji müdürü Frank Schur yaptığı bir açıklamada, “Merkezsiz bir veri pazarı kulağa ilginç geliyor ve alım satım işlemlerine açık bir yaklaşım ile, bize verilerin toplanması için heyecan verici bir fırsat sunuyor.” dedi. Ayrıca Schur, “Ocean Protocol ile birlikte bu fırsatı güvenli ve şeffaf bir biçimde değerlendirmek istiyoruz.” dedi.

Pon, Ocean ekibinin bu konuda otomobil üreticileri ile birlikte beyin fırtınası yaptığını belirtti. Ayrıca Pon, oluşturulacak ilk veri pazarının kamyon şirketleri ve dağıtım araçları arasında gerçekleşebileceğini düşünüyor.

 

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Türk Sinemaseverlerin Tercihi Olan YouTube Kanalı, Siber Saldırı Kurbanı Oldu!

Mizahla iç içe geçmiş eleştirel videolarıyla ünlü olan, YouTube üzerinde kısa dizileri de mevcut olan YouTube kanalı Filmler ve Filimler siber saldırı kurbanı oldu.

Yayın:

-

Mizahla iç içe geçmiş eleştirel videolarıyla ünlü olan, YouTube üzerinde kısa dizileri de mevcut olan YouTube kanalı Filmler ve Filimler siber saldırı kurbanı oldu.

Türkiye’de sinema eleştirisi denildiğinde akla gelen YouTube kanalı Filmler ve Filimler 5. yılını kutlamaya az kalmışken zor günler geçirdi. 5 yıllık yayın döneminde sinema filmlerini mizahi bir yolla eleştirerek film veyahut filim kategorisine yerleştiren kanal, YouTube üzerinde Hile adında bir internet dizisine de sahip. Yaklaşık 1 milyon takipçiye sahip olan kanal, geçtiğimiz günlerde aktif değildi. Kanala girmek isteyen takipçiler önce kanalı bulamadı sonra da videoları. Ne olduğu belirsizlik içerisindeyken açıklama dün geldi.

Cointelegraph Türkiye’nin haberine göre, sinemaseverlerin yakından takip ettiği YouTube kanalı Filmler ve Filimler siber suçlularca ele geçirildi. Kripto para çekilişi “giveaway” kisvesiyle dolandırıcılık peşinde koşan siber suçlular, amaçlarına ulaşamadan engellendi.

6 Temmuz tarihinde kanalın yüzü Taha Ulukaya, platformda yayınlanan videoda kanalın başına gelen olayları anlattı.

Videoda kanalın Haziran ayında siber suçluların eline geçtiğini ve Temmuz ayında ancak geri aldıklarını söyleyen Ulukaya, suçluların Rus uyruklu olduklarını ifade etti. Suçluların amaçlarına veyahut isteklerine dair bir açıklamanın olmadığı videonun ardından farklı senaryolar gündeme geldi.

Scam Giveaway Olabilir!

Bir iddiaya göre Filmler ve Filimler kanalını ele geçiren siber suçluların amacı son zamanların tercih edilen dolandırıcılık tezgahlarından biri olan Bitcoin Giveaway’di. Siber suçlular bu tezgahı kurmak için genel olarak ünlü veyahut popüler bir kişi veya kişilerin hesaplarını ele geçiriyor. Hesap ele geçirme dışında o ünlünün sahte hesabını açarak bir miktar takipçi kazanarak veyahut satın alarak “güven” kazandıktan sonra Giveaway ortaya atılıyor. Takipçilerle cüzdan adresi paylaşılarak şu adrese şu kadar Bitcoin, Monero veya herhangi bir kripto para yollarsanız, yolladığınız kripto paranın birkaç katı kripto para kazanacaksınız, şeklinde vaatler veriliyor. Kripto para yollayan takipçiler daha sonra ödül olan kripto parayı bekliyor ancak hesaplarına hiçbir zaman kripto para gelmiyor.

Son zamanlarda revaçta olan bu tezgahın son kurbanı da Filmler ve Filimler oldu. Geçtiğimiz aylarda Twitter üzerinden Elon Musk olduğunu iddia eden Türk sahtekârların hesapları da aynı sebepten dolayı kaldırılmıştı.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.