Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Bitfinex’ten “Devrim” Niteliğinde Ürün; Dazaar!

Bitfinex, “devrim” niteliğinde gördüğü ürünü Dazaar’ı tanıttı.

Clock
Paylaş
Bitfinex’ten “Devrim” Niteliğinde Ürün; Dazaar!

Bitfinex, “devrim” niteliğinde gördüğü ürünü Dazaar’ı tanıttı.

Bitfinex, merkezi veri depolama ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlanmış eşler arası (P2P) veri barındırma hizmeti olarak işlev görecek olan yeni ürünü Dazaar’ı tanıttı. Sosyal medya platformu Twitter üzerinden blog üzerindeki tanıtım yazısını paylaşarak kripto para dünyasına tanıttığı yeni ürünü 25 Haziran’da kullanılabilecek.

Dünya üzerinde 4,6 milyar internet kullanıcısı sadece 2020 Mayıs ayında 2,5 quintillion byte veri üretti. Arama motorları, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları gibi merkezi platformlarda üretilen verileri tutmak ve işlemek için merkezi sunuculara bel bağlanır.

Bitfinex bu bel bağlamayı ortadan kaldırmak için “devrim” niteliğinde olduğunu iddia ettiği bir ürünle gündeme geliyor. Bitfinex’in yeni ürünü Dazaar, eşler arası ağı (P2P) sayesinde merkezi bir sunucuya bel bağlamadan verileri merkeziyetsiz bir sistemde tutuyor.

Bununla birlikte açık kaynaklı bir P2P protokolünü kullanan Dazaar, dünya üzerindeki her bir bireyin merkeziyetsiz bir sunucuya erişimini sağlamak amacıyla tasarlandı. Hypercore Protokolü’nün bir uzantısı olan Dazaar, bu sayede daha ölçeklenebilir ve hızlı bir şekilde hizmet verebiliyor.

Diğer veri paylaşım ağlarından farklı yapan özelliği de odak noktası. Dazaar herhangi bir projeye uygulanabilir eşler arası internet için hiper ölçeklenebilir, merkeziyetsiz ve gizlilik odaklı bir protokol oluşturmaya çalışıyor.

Ayrıca daha hızlı işlemler için aracısız, tamamen alıcı ve satıcı arasında geçen kripto para üzerine mikro ödeme sistemi tasarladı. Alıcı ve satıcı arasındaki iletişim hiçbir üçüncü taraf olmaksızın yapılabilecek.

Bu sistem tamamen Dazaar Card adı verilen yapı sayesinde gerçekleştirilecek. Satıcı Dazaar’ı kurup ödeme yöntemini seçecek sonra da alıcı bulabileceği platforma Dazaar Card tanımlaması yapacak. Alıcı da Dazaar Card üzerindeki bilgileri kullanarak direkt olarak aracısız satıcı ile iletişime geçebilecek.

Ödeme konusunda seçici olmayan Dazaar Card özelliği, herhangi bir kripto parayı ve hatta kredi kartını bile kabul edecek. Bu da daha fazla insanı kripto para dünyasına çekmeye yarayacak, çok daha fazla insan Dazaar’ı kullanacak.

Dazaar a hoş geldiniz - Bitfinex'ten “Devrim” Niteliğinde Ürün; Dazaar!

Dazaar Vision İle Kripto Para Kazanabilirsiniz!

Bununla birlikte Bitfinex, Dazaar’ın ikinci özelliği olan Dazaar Vision’dan da bahsediyor. Dazaar’ın açık kaynak protokolü üzerinde inşa edilen bir platform olan Dazaar Vision, insanların kaydolmadan gerçek zamanlı canlı yayınlar yapmasına olanak sağlıyor.

Masaüstü uygulaması olan Dazaar Vision, Dazaar tarafından desteklendiği için kripto para birimleriyle ödeme kabulü yapabiliyor. Yani video yayınlarken bir yandan da kripto para cinsinden varlık kazanabiliyorsunuz. Bununla birlikte Dazaar altyapısı sayesinde aracısız ve P2P özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar