Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41659.01
5.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2257.53
4.71%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.44
1.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $234.5
2.94%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

BitMEX Kurucu Ortağı Arthur Hayes Bitcoin Destekli Stablecoin Önerisinde Bulundu

Arthur Hayes, Bitcoin destekli stablecoin fikrini açıkladı.

Clock
Paylaş
BitMEX Kurucu Ortağı Arthur Hayes Bitcoin Destekli Stablecoin Önerisinde Bulundu

Düzenleyicilerin sürekli olarak stablecoineri irdelemesi ve düzenleme getirme çabasından dolayı kripto para topluluğu ABD dolarından bağımsız stablecoin fikirleri üzerinde tartışıyor. Bu fikirlerin sonuncusunu ise bir blog yazısında Arthur Hayes sundu.

Kripto para borsası BitMEX Kurucu Ortağı ve eski CEO’su Arthur Hayes, 1 dolar değerindeki Bitcoin’e sabitlenmiş yeni bir stablecoin oluşturma fikri sundu. Hayes, 8 Mart’ta “Dust on Crust” başlıklı makalesinde potansiyel stablecoinin adının Satoshi Nakamoto Dollar (NUSD) veya NakaDollar olabileceğini yazdı.

728×90 muhabbit - BitMEX Kurucu Ortağı Arthur Hayes Bitcoin Destekli Stablecoin Önerisinde Bulundu300x250 muhabbit - BitMEX Kurucu Ortağı Arthur Hayes Bitcoin Destekli Stablecoin Önerisinde Bulundu

ABD doları rezervi destekli büyük stablecoinler Tether (USDT) ve USD Coin’in (USDC) aksine teklif edilen NakaDollar hiçbir ABD doları rezervine bağlı olmayacak. Hayes, bu yeni stablecoinin BTC’nin USD karşısında ters takas işlemleri üzerine olması gerektiğini bildirdi. Bundan dolayı da sadece likit ters sürekli takasları listeleyen türev borsaları üzerinde işlem yapılacağını dile getirdi.

Teklif edilen stablecoin çıkarılırsa yeni merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) NakaDAO tarafından desteklenecek. NakaDAO tarafından yetkilendirilmiş katılımcılar ve türev borsalar arasındaki matematiksel işlemler yoluyla fiyatını sabit tutacak bir dizi BTC short pozisyonuna ve ABD doları ters işlemlerine dayanacak.

NakaDollar stablecoini oluşturma sürecinde bankaların hizmetlerini veya USD gerektirecek bir durum olmayacağını söyleyen Hayes, yeni stablecoinin tamamen merkeziyetsiz olamama ihtimali olduğunu da açıklayarak şunları söyledi:

“NakaDollar çözümünden başarısızlık olursa bunun sebebi merkezi kripto para türevleri borsalar olacaktır. Çünkü merkezi olmayan türev borsalarının, merkezi borsalar kadar likidi bulunmuyor.”

Stablecoin tutan bankalar zor durumlar yaşıyor

Amerika’daki haberlere göre, ABD’de kripto para odaklı büyük bir banka olan Silvergate Bank’ın sahibi, devam eden piyasa krizinin ortasında operasyonlarını ve likidite işlemlerini kapatıyor. Kapatma haberi, New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın, Paxos Trust şirketine Binance USD (BUSD) basımını durdurma emri vermesinden sonra geldi. Paylaşılan raporlara göre Paxos, bastığı stablecoinlerin karşılığını Silvergate ve Signature gibi birçok bankada tutuyor.

ABD’deki düzenleyicilerin baskından kurtulmak için ABD dolarından bağımsız stablecoin üretmek isteyen tek kişi Hayes değil. 2023 Şubat ayında Binance CEO’su Changpeng Zhao da kripto para endüstrisinin farklı para birimlerine kayması gerektiğini açıkladı. Örnek olabilecek para birimleri için de euro, yen ve Singapur dolarını verdi.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar