Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44001.55
5.51%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2294.9
2.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.35
14.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.5
-0.64%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

BlackBerry Ve Intel Partnerliğiyle Cryptojacking’e Son!

Eski akıllı telefon üreticisi, yazılım şirketi BlackBerry, Intel ile güçlerini birleştirerek Intel tabanlı bilgisayarlarda cryptojacking tespitini sağlayan bir sistem geliştirdi.

Clock
Paylaş
BlackBerry Ve Intel Partnerliğiyle Cryptojacking’e Son!

Eski akıllı telefon üreticisi, yazılım şirketi BlackBerry, Intel ile güçlerini birleştirerek Intel tabanlı bilgisayarlarda cryptojacking tespitini sağlayan bir sistem geliştirdi.

Cryptojacking, siber suçluların başka bilgisayardan işlem gücü çalarak kripto para madenciliği yapmasına olanak veren kötü niyetli bir yazılımdır. Siber suçlu işlem gücü için cihaz almasına ve bu cihaz için elektrik harcamasına gerek kalmadan kripto para sahibi olur. Bu arada da kurbanın işlem gücü azalan bilgisayarı yavaşlar ve ısınır. Birçok bilgisayarın geri dönülemez şekilde hasar almasına neden olmuştur.

728×90 muhabbit - BlackBerry Ve Intel Partnerliğiyle Cryptojacking'e Son!300x250 muhabbit - BlackBerry Ve Intel Partnerliğiyle Cryptojacking'e Son!

Bir zamanların gözde akıllı telefon üreticilerinden BlackBerry, Amerika merkezli işlemci devi Intel ile anlaşmıştı. Intel ile kripto para madenciliğini ve Cryptojacking tespit edecek bir üzerine çalışmıştı. Intel tabanlı bilgisayarlarda çalışacak olan BlackBerry® Optics v2.5.1100, piyasaya sürüldü.

Cryptojacking aktivitelerini tespit etmek amacıyla tasarlanan BlackBerry® Optics v2.5.1100 için Intel Threat Detection Technology’nin (Intel Tehdit Tespit Teknolojisi) CPU telemetrisinden yararlanıldı.

Windows 10 sürümünde de çalışacağı belirtilen ürünün, birçok alıcısı olacak gibi. Sonuçta cryptojacking günümüzün en zararlı kötü niyetli yazılımlarından birisi. İşlem gücü çalınan bilgisayarlardan yeterli verimi alamayan işverenler ve çalışanlar özellikle bu üründen memnun kalacaklardır.

cryptojacking uyarı BlackBerry Intel - BlackBerry Ve Intel Partnerliğiyle Cryptojacking'e Son!

Herkesi Tehdit Altında!

Kurum ve kuruluşların yanı sıra, kişisel bilgisayarlar da tehlike altında. 2020 yılının başında Kobe Bryant bir helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmişti. Dünyanın her bir noktasından insanlar Kobe Bryant’ı anmak amacıyla fotoğraflarını indirmişti. Bazıları sosyal medya üzerinden paylaşmış bazıları da bilgisayarının arka planına koymuştu. Siber suçlular arka plan olmak üzere planlanmış fotoğrafların içerisine kötü niyetli bir html kodu ekleyerek, indirenlerin bilgisayarlarında cryptojacking yapmıştı.

Bir başka kişisel bilgisayarda cryptojacking olayı da Birleşik Krallık’ta Corona virüsüe pandemisi nedeniyle sürekli evde bilgisayar oyunu oynayan bir gencin başına gelmişti. Ancak Kobe olayından farklı olarak genç fiziksel olarak da yaralanmıştı. Bilgisayarını kontrol etmek amacıyla refleks olarak elini anakartın olduğu bölmeye koydu. Ancak aşırı ısınmadan dolayı eli yandı ve soluğu hastanede aldı.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar