Muhabbit

BlackRock, BTC ETF’ine AP olarak Wall Street’in devlerini seçti

spot BTC ETF

BlackRock, Bitcoin ETF fonu için Citi, Citadel, Goldman Sachs ve UBS’yi yetkili katılımcılar (AP) olarak belirlediğini duyurdu. Şirketin Bitcoin tabanlı fonunda artık toplam dokuz AP var.

BlackRock, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC’ye) ETF’in S-1 formunda yaptığı değişikliği sundu. Citi, Goldman Sachs, Citadel ve UBS’yi spot Bitcoin ETF’i için AP olarak belirledi.

Yetkili Katılımcı (AP), bir ETF‘in temel varlıklarını satın alarak kendi hisselerini oluşturan bir kuruluştur. BlackRock’ın web sitesi ABD’de listelenen ETF’lerin ortalama 24 sözleşmeli ve beş aktif AP’ye sahip olduğunu gösteriyor.

Şirketlerin ne zaman AP olarak göreve başlayacağı belirsiz

Son zamanlarda ETF’lere likidite sağlamak için şirketlerin katılımı arttı. Ancak kurumlar şimdilik katılımlarını açıklamadılar.

Bitcoin fiyatındaki artışla birlikte, kurumsal yatırımcılar spot Bitcoin ETF’lerine ilgi gösteriyor. Perşembe günü itibarıyla fonların toplu işlem hacmi 190 milyar dolar seviyesine ulaştı.

The Block‘un haberine göre spot Bitcoin ETF’lerinin popülerliği artarken, dayanak varlığın fiyatı da yükseldi. Bitcoin’in fiyatı yazının hazırlandığı an itibarıyla CMC verilerine göre 67.684 dolardan işlem görüyor. ABD’de düzenleyici onay aldıktan sonra Bitcoin ETF başvurularına ilgi arttı. Bu da fiyatı son günlerde %40’tan fazla artırdı.

Son Yazılar

Exit mobile version