Muhabbit

Blast tabanlı kredi veren Pac Finance’te 26 milyon dolarlık likidasyon

Blast tabanlı kredi sağlayıcı Pac Finance, ani bir güncelleme sonucu büyük bir likidasyon dalgasıyla karşı karşıya kaldı.

Pac Finance 11 Nisan’da kullanıcı pozisyonları için likidasyon eşiğini haber vermeden ani bir şekilde düşürdükten sonra büyük miktarda likidasyon gördü.

Aave’nin yaratıcısı Avara’dan Stani Kulechov bu durumu “Blast üzerindeki Aave forku olan Pac Finance’in, rastgele olarak likidasyon eşiğini (LT) krediye göre değil, likidasyon değerine (LTV) göre düşürdüğünü ve bu durumun 26 milyon dolarlık gereksiz likidasyona neden olduğunu” söyledi.

Platform kullanıcılara güncelleme bilgisi vermedi

Geliştirici, Pac Finance’in PoolConfigurator-Proxy sözleşmesindeki bir işlevi değiştirdi ve bu Renzo restaked ether (ezETH) kredilerinin likidasyon eşiğini düşürdü. Bu değişiklik önceden kullanıcılara duyurulmadı ve bir zaman kilidi olmadan gerçekleşti. Sonuç olarak büyük ölçekli likidasyonlar oldu.

Kulechov’a göre, kod kopyalanırken yazılımın ve parametrelerin detaylı bilgisinin eksikliği temel bir sorundur. Kripto analisti 0xLoki, likidasyonların %93’ünün tek bir adres tarafından gerçekleştirildiğini ve bu adresin bu olaydan 244 ETH kazandığını belirtti.

The Block‘un haberine göre Pac Finance, sorunun farkında olduğunu ve etkilenen kullanıcılarla iletişim halinde olduğunu duyurdu. Platform, gelecekteki güncellemeler için tartışmaların zamanında planlanması için bir yönetim sözleşmesi/timelock ve forum oluşturacaklarını söyledi.

Son Yazılar

Exit mobile version