Muhabbit

Blockchain Gaming CEO’suna Göre Rönesans Yakın!

Animoca Brands’in kurucusu Yat Siu, oyun endüstrisinin Rönesans dönemine gireceğini düşünüyor!

Önde gelen girişimcilerden ve blockchain odaklı oyun firması Anomica Brands‘in kurucusu Yat Siu, kriptografik mübadele edilemeyen tokenlerin (NFT), Avrupa’daki mülkiyet haklarını geliştirilmesine olan etkisini beğenmiş gibi görünüyor.

Verdiği bir demeçte Yat Siu, kurulan oyun endüstrisin feodal krallıklar ile karşılaştırdı. Konu hakkında Yat Siu şunları söyledi, “Burada, tüm faydalardan krallar ve efendiler yararlanıyor. Köylüler işledikleri toprağı esasında kiralamış durumdalar.”

Siu, “Kara veba salgını olduğunda, tüm bu insanlar Avrupa’da öldü. Ve Rönesansın doğuşu bu şekilde mümkün oldu, çünkü asilzadeler ölmeye başlamıştı. Ekonomiyi yeniden kurmak için yeterli insan gücü yoktu, bundan dolayı denge politikaları izlendi ve farklı şekilde teşvikler verildi.” diye devam etti.

Oyun Endüstrisi Yaratıcı Yıkım ile Karşı Karşıya

Yat Siu, sosyal düzenin ciddi bir şekilde bozulmasına rağmen, eski serf sınıfı toplumunun ilerlemeye hak kazandığı veba dönemi sonrası dönemi “büyük ilerleme” olarak gördüğünü ve genel olarak daha büyük bir sonuç ilişkisine yol açtığını ileri sürüyor.

“Bugünlerde biz bu sanal ortamlarda, çoğu durumlarda gerçek hayatımıza ayırdığımızdan çok daha fazla zaman harcamaya başladık. Özellikle corona virüs pandemisi döneminde çok vakit harcadık. Bu durum, tıpkı Rönesans sırasında Fransız Devrimi’nde olduğu gibi, oyunlarla gerçekleşen bir devrime benziyor.” dedi.

Siu sözlerine, “Ancak yaşanan bu sarsıntılı dönem, daha önce mümkünü olmayan bir sanal varlık sınıfı için mülkiyet hakları konusunda tamamen yeni bir anlayış ve bakış açısı getirebilir.” diyerek devam etti.

NFT’ler Sanal Varlıkların Sınıflandırılmasına Olanak Sağlıyor

Siu “Gerçek dünyada, bu ekonomik, kapitalist, demokratik yaşam biçimini popülerleştiren şey mülkiyet haklarıydı. Sanal dünyada ise tek eksiğimiz gerçekten bu yaklaşımdı.” dedi.

Siu sözlerine şu şekilde devam etti,”Para birimleri açısından Bitcoin ile gözlerimiz açıldı. Fakat henüz bu sanal varlığın sahiplerini göremedik. Bundan dolayı sanal paraların sınıflandırılması henüz mümkün olmadı. Bundan dolayı NFT’ler ve blockchain ile çalışan oyunlar konusunda çok ama çok heyecanlıyım.”

Bildiğiniz üzere blockchain teknolojisi yavaş yavaş oyun hayatımıza entegre olmaya başladı. Yat Siu’nun bu ilginç yaklaşımı ile birlikte, tıpkı gerçek dünyadaki gibi bir sınıf sistemi bizi oyun dünyasında bekliyor olabilir mi?

Son Yazılar

Exit mobile version