Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43095.82
-2.17%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2342.88
3.59%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.43
-1.71%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $230.6
-0.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Blockchain Tabanlı Proje İle Yayınların Dağıtımı Başlıyor!

Japonya’nın yayıncılık devlerinden Media Do Holdings, Blockchain tabanlı projesi ile e-kitap, manga ve çeşitli yayınların dağıtımını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Clock
Paylaş
Blockchain Tabanlı Proje İle  Yayınların Dağıtımı Başlıyor!

Japonya’nın yayıncılık devlerinden Media Do Holdings, Blockchain tabanlı projesi ile e-kitap, manga ve çeşitli e-yayınların dağıtımını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Corona virüsü salgını nedeniyle dünyanın her yerinde insanlar evlerinden çıkamıyor. Kimi ülkeler sıkı karantina kuralları koyarken kimi ülkeler de daha esnek davranmayı tercih etti. Ancak yine de nüfusun büyük bir kısmı evlerinde kendilerini sosyal hayattan izole ediyor.

728×90 muhabbit - Blockchain Tabanlı Proje İle  Yayınların Dağıtımı Başlıyor!300x250 muhabbit - Blockchain Tabanlı Proje İle  Yayınların Dağıtımı Başlıyor!

Hâl böyle olunca evde kalanların çoğu eğer çalıştıkları iş veyahut meslekleri evden çalışmaya elvermiyorsa büyük bir boşluğa düştü. Vakit geçirmek için çoğunluk kendini filmlere, dizilere çeşitli hobilere ve tabii ki de kitaplara verdi. Dışarıdan sipariş vermenin risklerinin farkında olan kitapseverler çoğunlukla e-kitapları tercih ediyor.

Blockchain Tabanlı Projeyi İlk Kullanan My Anime List Olacak!

Japonya’nın en büyük yayıncılık şirketlerinden biri olan Media Do Holdings’in kitapseverler için güzel bir fikri var. E-kitap ve online yayınlarda uzmanlaşmış olan holding, Blockchain tabanlı e-kitap dağıtımı ile her eve kitap, manga ve anime girmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu proje için 2,8 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığı bilinen holdingin projeyi ilk olarak manga ve anime dünyasının en büyük veritabanı olmasının yanı sıra en büyük sosyal topluluklarından olan My Anime List (MAL)’e sunacağı belirtildi. Blockchain tabanlı e-kitap, e-yayın dağıtımının bu yıldan itibaren 2 yıl sürmesi bekleniyor.

My ANime List - Blockchain Tabanlı Proje İle  Yayınların Dağıtımı Başlıyor!

Ayrıca Media DO Holdings yetkilisi Blockchain tabanlı e-kitap dağıtım projesi ile daha güvenli bir işlem kaydı ile yayıncı kuruluşlara, yazar ve mangakalara gerekli telif hakkının korunabileceğini düşünüyor. Ayrıca e-kitapların avantajlarını da şöyle anlatıyor;

“E-kitapların gücü, 365 günün her saatinde satın alıp okuyabilmenin rahatlığında yatıyor. Corona virüsünün dünya üzerinde yarattığı etki, e-kitapları tanımamızı ve onların değerini daha iyi anlamamızı sağladı.”

E-kitapların değerinin anlaşıldığını fark etmek için rakamlara bakmamız yeterli. Media Do Holdings’in son 4 ay içinde çevrim içi yayınlarının satışında %20’lik bir artış tespit edildi. Son 4 ayda gerçekleşen bu satışların çok büyük çoğunluğunun Japonya’nın belirli kesimlerindeki karantina kısıtlamalarından sonra olduğu görülüyor. Tabii satışlardaki bu ani artış, kitapçıların kapatılması ve öğrencilerin kaynak arayışı ile ilişkilendirilebilir.

Manga dünyası her geçen gün kripto para dünyası ile daha da ilgili oluyor. Geçtiğimiz haftalarda Japonya’da kripto para odaklı bir manganın yayın hayatına başladığından bahsetmiştik. Blockchain tabanlı bu e-kitap/e-yayınların dağıtılması projesi de aslında Japonya’nın kripto para dünyasını benimsemekte ne derece ilerlediğini ve kitlelerce benimsenmesini sağladığı görülmektedir.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar