Muhabbit

BlockFi CEO’su: BlockFi’ın Voyager ya da Celsius ile Bir Alakası Yok!

BlockFi CEO’su Zac Prince, şirketinin Voyager Digital gibi olmadığı konusunda ısrar eden kitlelere meydan okudu.

BlockFi CEO’su Zac Prince, şirketinin Voyager Digital gibi olmadığı konusunda ısrar ederek, iki şirket arasında paralellik kuran kitlelere meydan okudu.

Söz konusu meydan okuma, BlockFi’ın Sam Bankman-Fried’in şirketlerinden birinden kredi alma şartlarını kesinleştirmesinden yalnızca bir hafta sonra gerçekleşti. Daha önce Voyager Digital de Sam Bankman-Fried’in şirketlerinden birinden kredi almıştı.

Bu iki kripto para firması kulağa benzer durumlardaymış gibi gelse de, bunun nedeni gerçekten de bazı açılardan benzer şartlara sahip olmaları. Bu argümana kesinlikle katılmayan Prince ise, 11 Temmuz 2022 Pazartesi sabahı kısa bir tweet serisi ile gazetecilere ve piyasa analistlerine BlockFi’ı diğer kripto para borç verenlerle karşılaştırmama çağrısında bulundu.

“İki ay önce (Voyager ile) “aynı” görünüyorduk. Şimdi ise onlar kepenk indiriyorlar ve müşterilerini bir dizi zarar bekliyor.”

Bu tweetten yalnızca bir saat sonra Voyager da bir dizi tweet paylaştı. BlockFi’dan farklı olarak şirket, Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulunmuştu ve an itibarıyla finansal bir yeniden yapılandırma sürecinden geçmekte.

“Müşteri nakitleri size aittir. Bu nakitler uzlaşma ve dolandırıcılık önleme sürecinde doğal olarak size geri dönecektir. Tüm müşteri nakitleri Metropolitan Commercial Bank’taki bir müşteri hesabında tutulur ve Voyager hesaplarında bulunan nakit miktarına eşittir.”

Zac Prince-BlockFi

BlockFi ve Voyager Gerçekte Ne Derece Farklı?

Ancak herkes BlockFi ile sektörde tutunma mücadelesi veren diğer benzer şirketler arasında bu denli keskin bir zıtlık görmüyor. Örneğin, Bloomberg tarafından Temmuz 2022’de yayımlanan bir rapor, Özel Hisse Senedi Fonu’nun BlockFi’ın güvencelerini değersiz olarak işaretlediğini belirtti. 

Bu arada Coinshares’in Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirors, hem Three Arrows Capital hem de BlockFi’ın bilançolarında çok fazla Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) olduğuna dikkat çekti.

Son iki hafta içinde Bitcoin’den %35 daha az işlem gördüğü göz önüne alındığında, GBTC an itibarıyla elinde bulundurmak için çok da ideal bir varlık değil. Three Arrows da mahkeme kararıyla tasfiyeye girdiğinden, şirketin hissesinin satışa çıkma sürecinde GBTC’nin durumu daha da kötüleşebilir.

Prince ise Demirors’a yanıt olarak attığı bir tweet’te en son verilere bakmadığını ve BlockFi’ın “doğrudan GBTC’ye sahip olmadığını” açıkladı.

Bu arada BlockFi, Grayscale Bitcoin Trust’taki pozisyonlarını 12 Temmuz 2022 Salı günü kaldırdı ve önümüzdeki süreçte GBTC’yi artık teminat olarak kabul etmeyeceğini duyurdu. 

Temmuz 2022’de konuya dair bir blog yazısı yazan Kraken büyüme pazarlaması başkanı Dan Held, BlockFi, Voyager ve Celsius gibi perakende kredi verenlerin “aptallık ve risk alma davranışlarını” hafife aldığını yazdı.

“Kredi defterlerinde ufak bir vade ile çalışacaklarını düşünürken, birçoğu temelde yüceltilmiş hedge fonları olarak hareket etmeye karar verdi. Daha fazla şeffaflık, hesap verebilirlik ve dürüstlük için aktif olarak zorlamalıyız.”

Geçen hafta BlockFi, Bankman-Fried’in kripto para borsası FTX ile yaptığı anlaşmanın son şartlarını açıkladı. Şartlar, 400 milyon dolarlık bir döner kredi limiti ve FTX’in şirketi 240 milyon dolara kadar satın alma seçeneği içeriyor.

İlginizi çekebilir: BlockFi’ı Satın Almak İçin Teklifler Artıyor!

Bu arada Voyager Digital, Bankman-Fried’ın ticaret firması Alameda Research’ten 500 milyon dolarlık bir kredi limitine sahip. Ancak, Alameda Research’ün Three Arrows Capital’den sonra şirketin ikinci en büyük borçlusu olması ve şirkete 377 milyon dolar borcu olması süreci oldukça karmaşık bir hale getirdi.

Alameda’nın Voyager’dan aldığı krediyle ilgili ayrıntılar, 6 Temmuz 2022 Çarşamba günü dosyalanan Bölüm 11 iflas evrakında gün ışığına çıktı.

12 Haziran 2022’de para çekme işlemlerini donduran ve böyle bir adım atan ilk büyük kripto para borç veren şirketi olan Celsius, hedge fonu Three Arrows Capital’ın iflasından da sert bir şekilde etkilendi. Adsız kaynaklar FTX’in şirketle benzer bir anlaşma yapmayı düşündüğünü, ancak “bilançosunda 2 milyar dolarlık bir boşluk” nedeniyle anlaşmayı kabul etmediğini söyledi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version