BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Blok Zinciri Sayesinde Karantina Süresi Kısalabilir Mi?

Yayın:

-

Yeni blok zinciri projesi corona virüs salgınında devreye giriyor. Proje ile beraber karantina süresinin azaltılması hedefleniyor. Sağlık girişimleri ve Iot (nesnelerin interneti) ortaklığı ile yürütülen çalışmalarda karantina süresinin kısalması için çalışmalar yapılıyor. Salgın ile mücadele edebilecek yeni çözümler aranmaya devam ediyor.

Nesnelerin interneti, Blockchain girişimi olarak bilinen Ubirch ve Nasdaq 17 Nisan’da bir araya geldi. Ubirch ve Nasdaq tarafından listelenen şirket Centogene, corona virüs test sonuçlarını daha güvenli hale getirebilmek için çalıştıklarını belirtti. Şirket, dünya çapında yaklaşık 500 bin hasta için fenotipik, genetik ve epidemiyolojik data topladığını söyledi. Centogene CIO’su Volkmar Weckesser, konuyla alakalı şunları söyledi:

Güvenlik sorunları yaşanmaksızın COVID – 19 testi sonuçlarına ulaşmak mümkün. Ayrıca bu sonuçlara her bölgeden ulaşılabilir. Şeffaf bir şekilde test ile alakalı sonuçlara erişim vardır.

Corona virüsle yeni problemler de ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi de gizlilik hakkı. Virüste kişilerin hakları ve verilerin saklanması oldukça önemli. Blok zinciri, bu aşamada hem gizlilik hem de güvenlik imkanı sağlamakta. Blockchain teknolojisiyle verilerin güvenli şekilde tutulması sağlanıyor. Teknoloji mahremiyet duygusu öne çıkan insanlarda endişeyi en aza indirmeye yardımcı oluyor.

Blok Zinciri Her Alanda Faaliyet Gösteriyor

Blok zinciri, hayatımıza giriş yaptıktan sonra birçok sektörde faaliyetlerini sürdürüyor. Güvenli ve şeffaf olması hem şirketlerin hem de insanların dikkatini fazlasıyla çekiyor. Günümüzde güvenlik açığının yaşandığı herkes tarafından biliniyor. Blockchain yaşanılan bu sıkıntıya adeta birebir bir çözüm oluyor.

Dünyada yaşanılan salgın ile birlikte Blockchain teknolojisinin önemi bir kez daha anlaşıldı. Sağlık sektörünün farklı alanlarında kullanılmaya başlandı. Şifreli blok zinciri, hastaya ait verilerin korunmasında oldukça fazla işe yaradı. Ancak 2018 yılında Blochain’in koruma ve güvenlik konuları Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kapsamında tartışılmıştı. GDPR sistemi, Ubrich ve Centogene iş birliği ile geliştirilmişti. Konuyla alakalı açıklama yapılarak sıkıntının olmadığı söylenmişti.

Hastaya ait datalar sadece blok zinciri içinde yer alan hash kodlarında saklanır. Bu kodlara kullanıcı yetkisi olmadan giriş yapılamaz.

Ubrich ve Centogene, Blokchain sistemi sayesinde karantina kısıtlamaları hızlı şekilde kalkabileceğine inanıyor. Antikor testine dayanan sistem karantinaya çözüm olacağı söyleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Avustralya ve Singapur, Sınır Ötesi Ticaret İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak!

Avustralya Sınır Gücü, blockchain’in sınır ötesi ticareti daha basit hale getirip getiremeyeceğini görmek için Singapur ile ortaklık kurdu.

Yayın:

-

Avustralya ve Singapur, ticaret belgelerinin değişimini düzene sokmanın ve dijitalleştirmenin bir yolu olarak blockchain teknolojisini denemeye başladı.

Bu kapsamda Avustralya Sınır Gücü (ABF), dijital doğrulama sistemlerini test etmek için Singapur Gümrükleri ve Singapur Infocomm Medya Geliştirme Kurumu (IMDA) ile işbirliği içinde bir blockchain destekli ticaret denemesi başlattı. Ülkeler yapılan bu ortak çalışma ile, yönetim maliyetlerini düşürmeyi ve ticaret verimliliğini artırmayı hedefliyor. Yapılacak çalışmalar ile hem ABF’nin hükümetler arası defterinde hem de IMDA’nın, başta menşe sertifikaları olmak üzere elektronik belgeleri paylaşmak için TradeTrust platformunda dijital doğrulama platformları test edilecek.

Konu ile ilgili olarak ABF yetkilisi Michael Outram, denemenin ticaret ve uyumluluk kayıtlarının dijitalleştirilmesine yardımcı olacağını açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu girişim, Avustralya Ticaret Penceresinin gelecekteki mimarisi ve tasarımının bir parçası olarak kağıtsız ticareti ve güvenli dijital ticaret bilgi alışverişini içerecek.”

ABF, Sanayi, Bilim, Enerji ve Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilen Ulusal Blockchain Yol Haritası kapsamında, denemeden çıkarılan dersler hakkında geri bildirim verecek ve bunları 2021’in başlarında planlanan bir keşif raporunda sunacak.

İlk olarak Ağustos ayında imzalanan Avustralya-Singapur Dijital Ekonomi Anlaşması (DEA) kapsamında, dijital ticaretin önündeki engelleri azaltmanın yanı sıra, işletmelerin ve tüketicilerin her iki ekonominin de dijitalleşmesine katılabilecekleri bir ortamı teşvik etmek için bir çerçeve belirlenmişti.

Son olarak yapılacak bu denemenin, Avustralya Hükümetinin ticarete uyum süreçlerini yeniden düzenleyecek ve dijitalleştirecek olan ve yakın zamanda duyurulan “Basitleştirilmiş Ticaret Gündemi”ni de desteklediği bildirildi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Nijerya Kripto Faaliyetlerini Genişletiyor!

Afrika’nın en büyük ekonomisine sahip olan ülke, kriptoların benimsenmesi için çalışmaları hızlandırıyor.

Yayın:

-

Nijerya Maliye Bakanlığı, Afrika’nın en büyük ekonomisinde benimsenmesini hızlandırabilecek bir hareket olan blockchain ve kripto para birimleri için yeni bir çerçeve geliştirmek üzere ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisi ile görüştüğü bildirdi. 

Bakanlığa göre, ortaklıktan inşa edilecek yeni çerçeve, ülkedeki kripto tüccarlarının faaliyetlerini kontrol etmeye yardımcı olacak.

Nijerya tarafından çıkarılacak olan bu yeni çerçeve, Güney Afrika’nın ülkedeki kripto tüccarlarının kripto sektöründe yürütülen yasa dışı durumları kontrol etme faaliyetlerini düzenlemek için yaptığı son hamlelerin arkasından geliyor.

Maliye Bakanlığı ile SEC arasındaki ortaklık, 24 Kasım tarihinde FinTech sektörünün çeşitli kilit paydaşlarının katıldığı bir etkinlikte duyuruldu.  Bakanlığın danışmanı Armstrong Takang, etkinlikte yaptığı açıklamada, Nijerya hükümetinin ülkeyi kripto ve blockchain benimsemesini kullanarak ilerletmek için yeni bir fırsat gördüğünü söyledi. Ayrıca Takang, ülkenin kripto sektörünü ve üyelerini destekleyecek bir düzenleme oluşturmayı umduğunu da dile getirdi. 

Hatırlanacağı üzere Eylül ayında çeşitli yerel basında çıkan haberlere göre, Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dijital varlıkları menkul kıymet olarak sınıflandıracağını bildirmişti. Açıklamaya göre ülke, kripto sektöründe ticareti kendi kuralları uyarınca düzenlenmiş bir faaliyet olarak sınıflandıracak. Nijerya Merkez Bankası‘nın konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamasına rağmen, ülkedeki kripto meraklıları ve kullanıcıları, dijital varlıkların ticaretinin yakında hükümet tarafından yasal olarak tanınacağını düşünüyor.  

Bu kapsamda Nijeryalıların büyük bir yüzdesi, ülkenin halihazırda azalan ekonomisinin sert koşullarının neden olduğu son zorluklardan sonra şu anda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine artan bir şekilde ilgi göstermeye başladı.

Nijerya Merkez Bankası’nın kripto ticareti konusundaki duruşunun hala bilinmemesine rağmen, Binance gibi kripto borsaları, vatandaşlara yerel fiat para birimlerini kullanarak kripto satın alma erişimi sağlamak için ülkedeki büyük CBN kontrollü bankalarla ortaklıklar kurmaya başladı. Bununla birlikte, ülke dışındaki ödemeleri kolaylaştırmak isteyen birçok Nijeryalı, ödemelerini gerçekleştirmek için artık kripto varlıkları kullanıyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.