Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43925.96
0.13%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2354.19
-0.25%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.97
16.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $240.5
2.30%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Satoshi’ye Yardım Ettiklerini İddia Eden Bogdanoff Kardeşlerin İlginç Hayat Hikayesi!

Sıra dışı hayatları ile dikkat çeken Bogdanoff kardeşlerin hayat hikayesini sizler için araştırdık.

Clock
Paylaş
Satoshi’ye Yardım Ettiklerini İddia Eden Bogdanoff Kardeşlerin İlginç Hayat Hikayesi!

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’ya yardım ettiklerini iddia eden Igor ve Grichka Bogdanoff, daha bilindik şekliyle Bogdanoff “ikizleri” ya da “kardeşleri” kimdir?

Bogdanoff Kardeşler Kimdir? Hayatları!

Igor ve Grichka Bogdanoff, Rus ressam Maria “Maya” Dolores Franzyska Kolowrat-Krakowská ve Yuri Mikhaïlovitch Osten-Sacken-Bogdanoff’un ikizleri olarak 29 Ağustos 1949 yılında Rusya’da dünyaya geldi. Soyadları Bogdanov olarak da geçen kardeşler hayatlarını Fransa’da sürdürdüler.

Farklı ülkelerin soylu ailelerinin bir araya geldiği bu “karışık aile kökenleri” nedeniyle ikizler; Fransızca, İngilizce, Almanca ve Rusça da dahil olmak üzere birçok dili akıcı bir şekilde konuşabiliyorlardı.

728×90 muhabbit - Satoshi'ye Yardım Ettiklerini İddia Eden Bogdanoff Kardeşlerin İlginç Hayat Hikayesi!300x250 muhabbit - Satoshi'ye Yardım Ettiklerini İddia Eden Bogdanoff Kardeşlerin İlginç Hayat Hikayesi!

Bogdanoff Kardeşlerin Ekran Hayatları

Bogdanoff kardeşler, 1979 yılından 1987 yılına kadar Fransa’da oldukça popüler olan bilim programı Temps Xi sundular. Programlarında dönemin popüler bilim kurgu dizi ve filmlerini Fransızlarla buluşturdular. Bununla birlikte 2000’lerde televizyon ekranına Rays X programıyla döndüler. Fransız televizyonlarındaki son işleri ise 2004 yılında yayınladıkları özel kozmoloji programı oluyor.

Bogdanoff Kardeşlerin Kitapları

Bogdanoff kardeşler 1991 yılında, Katolik filozof Jean Guitton ile yapılan röportajlardan yola çıkarak Fransa’nın en çok satan kitaplarından biri hâline gelen “Dieu et la Science ” yani “Tanrı’nın Yüzü” isimli kitaplarını yayımladılar. Kitabın son sözünde kardeşlerin “doktor” unvanı aldıkları görüldü. Ancak o dönemde kardeşler henüz bir “doktora” programını tamamlamamışlardı.

Bogdanoff Kardeşlerin Akademik Hayatları

Paris’te “uygulamalı matematik” bölümünden lisans dereceleri olan Igor ve Grichka Bogdanoff kardeşlerin Fransa’daki Burgundy Üniversitesi’nden doktora derecelerini aldıkları iddia ediliyor. Doktora programına girişlerinin sebebi olarak da çıkardıkları “Tanrı’nın Yüzü” kitabının son sözünde “doktor” unvanlarını kullanmaları ve bu nedenle tepki görmeleri olarak görülmekte.

Igor’un fizik, Grichka’nın ise matematik dalında doktora alabilmek için çalıştıkları belirtiliyor. Ancak tez makaleleri ile birlikte ortaklaşa çıkarttıkları 5 makale bilim dünyasında pek hoş karşılanmamakta. Hakemli dergilerde yayımlanmasına rağmen çoğu bilim insanı makalelerin “saçma, bilimsel dile uygun olmayan ve bilimsellikten uzak” bir şekilde yazıldığını ifade etmiştir.

2002 yılına gelindiğinde ise Tours Üniversitesi’nden fizikçi Mx Niedermaier, Pittsburgh Üniversitesi’nden fizikçi Ted Newman’a, Bodanoff kardeşlerinin doktora tezlerindeki “intihalden” bahsetmesi ile bilim dünyası yine karıştı. İntihal iddialarından sonra ikizlerden birinin doktorası iptal edildi. Bogdanoff’un yeni bir tez yazıp doktora derecesinden mezun olduğu iddia edilmekte.

2005 yılında Bogdanoff’lar , Belgrad’daki Megatrend Üniversitesi’nde Kozmoloji bölümünde profesör olarak göreve başladılar. Megatrend Üniversitesi’nin Kozmoloji Laboratuvarı’nı yönetmek üzere Megatrend Üniversitesi rektörü ve sahibi Mića Jovanović tarafından “atandılar”. Ancak Jovanović’in iddia ettiği gibi London School of Economics’te doktora yapmadığı ortaya çıkınca görevinden istifa etti. Bogdanoff’ların varlığıyla bütünleşen bu skandal, Megatrend Üniversitesi’nin imajını yerle bir etti.

Bogdanoff Kardeşlerin Bogdanoff Meselesi

Institut d’astrophysicique de Paris’te bir astrofizikçi olan Alain Riazuelo, Bogdanoff’ların çalışmalarının çevrim içi platformlarda yapılan tartışmalarının çoğuna katılan bir isimdi. Grichka Bogdanoff’un doktora tezinin yayınlanmamış bir versiyonunu eleştirel analiziyle birlikte kişisel internet sitesinde yayımlamıştı. Bogdanoff daha sonra bu versiyonu “1991’den kalma ve bitmemiş” olarak nitelenmişti. Bogdanoff , Riazuelo’ya “iftira” davası açmak yerine, 2011 yılının Mayıs ayında telif hakkı nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Polis, Riazuelo’yu gözaltına alarak sorguya çekti. 2012 yılının Mart ayında yargılandı ve mahkum edildi. Mahkemenin verdiği 2000 Euro’luk para cezası ertelendi ve sadece bir Euro’luk tazminat kararı verildi.

Karar, polisin ve mahkemelerin bir makalenin bilimsel değerlerinin tartışılmasında hiçbir söz hakkı olmaması gerektiğini düşünen birçok bilim insanı için “kabul edilemez” bir olaydı. 2012 yılının Nisan ayında 170 bilim insanından oluşan bir grup, “L’affaire Bogdanoff: Liberté, Science et Justice, Des scientifiques revendiquent leur droit au blâme Yani Bogdanoff Meselesi: Özgürlük, Bilim ve Adalet. Bilim insanları eleştiri haklarını talep ediyorlar ” başlıklı bir açık mektup yayımladı.

Bogdanoff Kardeşlerin “Özellikleri”

Bogdanoff kardeşler, IQ’larının 215’in üzerinde olduğunu iddia etmekteydi. Bununla birlikte dünya dışı varlıklarla yani uzaylılarla “konuşabildiklerini” ifade eden kardeşler, “meleklerle” de konuşabildiklerini iddia etmişlerdi.

Bogdabot ismini verdikleri nano teknoloji ürünü nanobotlar ile “dünyayı kolektif bir bilinç hâline getirmek için kontrol edebilen” Bogdanoff’ların “tek telefon” ile dünya ekonomisini alt üst edebilecekleri iddiaları özellikle 4chan gibi sosyal paylaşım platformlarında oldukça konuşulan bir konu olmuştu.

Bogdanoff Kardeşlerin Görünüşleri

Bogdanoff kardeşler görünüşleri nedeniyle de ara ara dünya gündeminde yer aldılar. Birçok kez yalanlamalarına rağmen ikizlerin bir dizi estetik operasyon geçirdiği iddia edildi. “Yaşlanma karşıtı” görüşleri de bu iddiaları kuvvetlendiriyordu.

bogdanoff kardesler before after muhabbit - Satoshi'ye Yardım Ettiklerini İddia Eden Bogdanoff Kardeşlerin İlginç Hayat Hikayesi!
Önce ve sonra hâlleri.

Ancak bir grup insan Bogdanoff kardeşlerin genetik bir rahatsızlığa sahip olduğunu ve bu yüzden de elmacık kemikleriyle çenelerinde bir şişmenin gözlendiğini ifade etmekte.

Bogdanoff Kardeşlerin Kripto Paralar İle Alakaları

Igor ve Grichka Bogdanoff, Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’yu tanıdıklarını ve lider kripto para biriminin icat edilme aşamasına dahil olduklarını iddia etmişlerdi. Bununla birlikte Satoshi’nin onlara bir hediye olarak “Antik Bitcoin”‘in fiziksel hâlini verdiğini iddialarına eklemişlerdi.

Satoshi Nakamoto ismini kullanan kişi veyahut grup ile ortak bir “Japon” arkadaşları sayesinde tanıştıklarını açıklayan Bogdanoff kardeşler, Bitcoin’in kaynak kodunda önemli bir kısma yardımcı olduklarını ifade etmişti.

Bogdanoff Kardeşlerin Popüler Kültürdeki Yerleri

Bogdanoff kardeşlerin Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto ile tanıştıkları yönündeki iddiadan sonra Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş, yeni bir “meme” için kapıları açtı. Fransa başta olmak üzere “dünya” ekonomisinde önemli bir rol oynadıklarını iddia eden Bogdanoff kardeşlerin “hepsi bir telefona bakar” görüşü Bitcoin’e de uyarlandı.

EtvqpENXMAA7ZVw - Satoshi'ye Yardım Ettiklerini İddia Eden Bogdanoff Kardeşlerin İlginç Hayat Hikayesi!

Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerini kısaca “pump and dump” yapan kardeşler, piyasayı manipüle etmeye başladı. 2018 yılından bu yana ara ara devam eden manipülasyonlar, popüler kültürde de çeşitli “Bogdanoff” videolarının çıkmasına sebep oldu.

Bogdanoff Kardeşlerin Özel Hayatları ve Çocukları

Igor Bogdanoff, 2 kez evlenip boşanmıştır. Bununla birlikte Igor Bogdanof’un, biri Genevieve Grad ile olan ilişkisinden, üçü Kontes Ludmillad’sOultremont ile olan evliliğinden ve ikisi Amélie de Bourbon-Parme ile olan evliliğinden olmak üzere altı çocuğu vardı.

Igor Bogdanoff’un Kontes Ludmillad’sOultremont’un daha önceki evliliğinden olan 3 çocuğuna babalık yaptığı bilinmektedir. Bununla birlikte ikinci eşi Amélie de Bourbon-Parme ile 1 Ekim 2009 tarihinde Paris’te evlendikleri 2018 yılında da boşandıkları bilinmektedir.

Grichka Bogdanoff hiç evlenmemiştir. Bununla birlikte evlilik dışı bir çocuğu da bulunmamaktadır.

Bogdanoff Kardeşlerin Ölümleri

2019 yılının sonunda Çin’de başlayıp tüm dünyada etkili olan Corona virüs, bir pandemi hâline gelerek önce 28 Aralık 2021 tarihinde Grichka’nın, ardından 4 Ocak 2022 tarihinde de kardeşi Igor’un hayata gözlerini yumma sebebi olmuştur.

Bogdanoff kardeşlerin Corona virüsüne karşı “aşı olmadıkları”, sağlıklı yaşam sürmelerine güvendikleri ifade ediliyor. Her ikisi de 72 yaşında iken hastalığa yakalanan ikizlerin, hastaneye veyahut bir doktora görünmek için “geçmesini” bekledikleri belirtiliyor. Hastaneye kaldırıldıklarında her şey için “çok geç” olduğu belirtilmekte.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar