BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Borsaların Başı Farklı İsimlerle Anılan Bu Grup İle Dertte!

Siber güvenlik şirketi CryptoSky’ın araştırmasına göre, kripto para borsalarını hedef alan grup 2018’in başından beri 200 milyon dolardan fazla çaldı.

Yayın:

-

Kripto para borsalarını hedef alan grup 2018’in başından beri 200 milyon dolardan fazla çaldı.

Siber güvenlik şirketi ClearSky, özellikle kripto para borsalarını ilgilendiren bir çalışma yayınladı. Çalışma raporunda farklı bölgelerde farklı isimlerle tanınan siber suç çetesine değiniliyordu. 2018’in başlarında faaliyetine başlayan grup daha çok CryptoCore adıyla biliniyor. Ancak “Leery Turtle” veya “Dangerous Password” olarak bilindiği bölgeler de mevcut. Ayrıca Crypto-gang adını kullandıkları da biliniyor.

Raporda 2018 yılı Temmuz ayında ilk saldırılarını yaptıktan sonra neredeyse 1 yıl boyunca büyük bir ara verdikleri gözleniyor. Ardından 2019 yılı Haziran ayında birçok Japon kripto para borsasına saldırı düzenledikleri gözlenmiş. Ardından direksiyonu Amerika’ya çeviren siber suç grubunun toplamda 200 milyon dolardan fazla vurgun yaptığı belirtiliyor.

 

Tabii bu zaman akışı sadece rapor edilen veya ulaşılabilen kripto para borsalarını kapsıyor. Bunun dışında CryptoCore tarafından hedeflenmiş ve hacklenmiş borsalar olabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte CyptoSky, hedef alınmış bazı borsalara hizmet verdiği ve aralarında gizlilik anlaşması olduğu için hedef alınmış borsaların isimlerini veremeyeceğini iletiyor.

Peki Nasıl Başardılar?

Raporda CryptoCore’u diğer siber suç gruplarından ayıran bir özelliğinden de bahsediliyordu. Pasif DNS yoluyla C&C domain’lerine bağlı özel IP adresleriyle CryptoCore’un dijital altyapısı Maltego grafiği şeklinde aşağıda veriliyor. Grafiğin uzun ve zincir benzeri yapısı, ağ indikatörleri ile arasında güçlü bir yapı geliştirdiğini gösteriyor.

CryptoCore, kripto para borsalarına ve cüzdanlara erişim sağlamak için oltalama saldırılarını kullanıyor. Hedef alınan şirkette çalışan yüksek rütbeli bir çalışan kılığında toplu e-posta atılıyor. Çalışan ve şirket hakkında yeterince bilgi toplandığı için e-postayı alan kişi veya kişiler bunun sahte bir e-posta olduğunu anlayamıyorlar.

E-postanın sahte olduğunu anlayamayan kişi veya kişiler e-postaya geri dönüyor veya içeriğe tıklıyor. İşte tam bu noktada siber saldırı başlıyor. E-posta içerisindeki kötü niyetli yazılımların aktifleşmesi ile birlikte kişi veya kuruluşların cüzdan adresleri ve giriş bilgileri de dahil olmak üzere tüm verileri siber suç grubu CryptoCore’un eline geçiyor.

Siber güvenlik konusunda kendini ispatlamış şirket CryptoSky’ın raporuna göre CryptoCore’un merkezi Doğu Avrupa’da, Ukrayna, Rusya veya Romanya’da olabilir. Ayrıca raporun yanı sıra CryptoSky, hedef alınmış kripto para borsalarının gerekli biçimde bilgilendirildiğini ve uyarıldıklarını da ekledi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Vitalik Buterin, Kendi Uygulama Mağazasını mı Oluşturacak?

Vitalik Buterin, App Store mu kuracak?

Yayın:

-

uygulama

30 Eylül 2021 tarihinden itibaren, Google App Store’daki tüm uygulamalara, tüm Uygulama İçi Satın Alımlar için Google’ın ödeme sistemini kullanma zorunluluğu getirilecek ve teknoloji devi her satın alımdan %30 kesinti yapacak.

Apple’ın App Store üzerindeki tüm uygulamalar için Uygulama İçi Satın Alımlar tekeline yönelik stratejiyi yakından inceleyen rapor, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’i Play Store ve App Store hakimiyeti ile mücadele etmek için rekabet ihtiyacını yeniden düşünmeye sevk etti.

Google’ın Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Sameer Samat’a göre:

Hangi tür işlemlerin Google Play’in faturalandırma sisteminin kullanılmasını gerektirdiği ve mevcut durumun kafa karışıklığına neden olduğu konusunda bir takım geri bildirimler aldık. Tüm geliştiricilere tutarlı ve adil bir şekilde uygulanabilmeleri için politikalarımızın net ve güncel olduğundan emin olmak istiyoruz. Bu nedenle, uygulamalarda dijital ürünler satan tüm geliştiricilerin Google Play’in faturalandırma sistemini kullanması bir gerekliliktir.

Buterin’in tepkisine göre, yeni politika, Rus geliştiriciyi “merkezsiz itibar sistemleri”ni denemeye itebilir. Bu ciddi bir şekilde düşünülmezse, daha merkezi bir aracının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Vitalik Buterin konu hakkında şunları söyledi:

Açıkçası, sadece kendi uygulama mağazamızı kurmalıyız ve dolandırıcılıkları ortadan kaldırmak için merkezi olmayan sistemleri denemeliyiz.

Reddedilmesine rağmen, yeni politika bazı blockchain severleri arasında tartışmaya yol açtı.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

JPMorgan, S&P 500 Rallisi Başlayacak Diyor!

Bitcoin’in akıbeti ne olacak?

Yayın:

-

S&P 500

JPMorgan, S&P 500 için yüzde 10’luk bir ralli yaşanacağını ve ayrıca sanayi ve inşaat malzemesi stoklarının gelecek yıl ABD pazarlarından fayda sağlayan sektörler olacağını tahmin etti.

JPMorgan Private Bank’ın servet yönetimi kolundaki hisse senedi stratejisi başkanı Grace Peters, yatırımcıların koronavirüs salgını sonrasında ekonomik iyileşme sırasında yatırım portföylerine döngüsel risk eklemesi gerektiğini söyledi.

JPMorgan, S&P 500’ün 2020 sonunda 3.500 ila 3.600 arasına ve gelecek yıl bu zamanlara kadar 3.750’ye yükselmesini bekliyor. Bu S&P 500’ün 3.352’dek son kapanışından yüzde 10’luk bir büyüme.

Peters, geçmişte yapılan seçimlerin analizine dayanarak, yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinin uzun vadede hisse fiyatlarını artırma olasılığının düşük olduğunu belirtti. JPMorgan’ın 1930’lara kadar uzanan ABD seçimleri yıllarındaki pazar analizine göre, Başkan Donald Trump veya Joe Biden’ın kazanması “hisse fiyatlarını etkilemeyecek.”

JPMorgan’a göre S&P 500’ün yükselmesi beklense de, Bitcoin son zamanlarda zayıflık belirtileri gösteriyor. Bitcoin, basın zamanı itibarıyla 11.785 $’dan işlem görüyor. Bitcoin, bir süredir 11.000 $’ı geçmekte zorlanmakta.

Dünyanın en büyük kripto para biriminin sağlığı, geçtiğimiz hafta boyunca düşüş gösterdi. Kripto analiz firması Glassnode’a göre, Bitcoin ağına giren yeni katılımcılar azaldı ve BTC’nin yeni kullanıcılar ve yatırımcılar arasında benimsenmesi de pek artmadı.

Bitcoin’in ağ büyümesi geçen hafta 74 puandan 64 puana, %13,5’lik bir düşüş gördü. Glassnode konu hakkında şunları söyledi:

Ağ sağlığı, 39. haftada 74 puandan 64 puana düşerek %13.5 azaldı. Ağ büyümesi alt kategorisi, Bitcoin ağına katılan yeni kullanıcı sayısındaki düşüş sebebi ile 8 puan kaybetti. Bu arada, BTC işlemlerinin sayısı da düştüğü için ağ etkinliği 10 puan düştü.

Glassnode ayrıca, blockchain içi işlem likiditesinin artığını ve düşük döviz mevduatları nedeniyle ticaret likiditesinin de düştüğünü ekledi. Bitcoin, S&P 500 ile bir korelasyon gösterdi, ancak BTC ve borsa ile bir ayrışma var gibi görünüyor. Willy Woo, borsa çökerse Bitcoin’in yakında borsadan ayrışacağını tahmin etmişti. Bu durumda, S&P 500 yükselişe geçerse, belki Bitcoin’de büyüme görebilir.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.