Muhabbit

NE OLDU

Borsaların İşlem Hacmi 3. Çeyrekte 155 Milyar Dolar Arttı

Üçüncü çeyrekte, işlem hacimleri kayda değer şekilde artış gösterdi.

Clock
Paylaş
Borsaların İşlem Hacmi 3. Çeyrekte 155 Milyar Dolar Arttı

2020 yılının üçüncü çeyreğinde kripto para borsalarının toplam işlem hacmi, DeFi patlaması ile birlikte 155 milyar $’lık bir artış gerçekleştirdi. Bu yaklaşık olarak % 88 oranında bir artışa denk gelmektedir.

Kripto para birimlerini, geliştirici aktivitesi, topluluk ve likiditeye göre sıralayan bir coin piyasası sıralama tablosu uygulaması olan Coingecko tarafından yayımlanan bir rapora göre, 2020 yılı Temmuz ve Eylül ayları arasında kripto borsalarının işlem hacmi 175,7 milyar dolardan 330,6 milyar dolara yükseldi. Bu 155 milyar dolarlık bir artışı temsil ediyor. Araştırmacılar, büyümenin çoğunu, çeyrek boyunca zirveye çıkan Merkezi Olmayan Finans (DeFi) patlamasına ve rekolte çiftçiliği çılgınlığına bağladı.

Üçüncü çeyreğin başında, merkezi olmayan borsalar (DEX), merkezi emsallerine göre daha hızlı büyüme kaydetti. Ortalama olarak, merkezi olmayan borsalar üçüncü çeyrekte ayda % 197 büyürken, merkezi borsalar (CEX) yalnızca % 35 arttı. Bununla birlikte, DEX’lerin muazzam büyümesine rağmen, ticaret hacimleri CEX’ler tarafından kaydedilenin sadece % 6’sını oluşturmaktadır.

Coingecko, merkezi borsaların Ağustos’ta % 83 olan büyüme oranının, Eylül ayındaki zayıf performansı nedeniyle % 35’e düştüğünü açıkladı. CEX ticaret hacimleri 2020 Ağustos ayındaki 314.6 milyar $ ‘dan 300 milyar $’ın altına düştü. Sektörün önde gelen borsalardan Coinbase ve OKEx’in, düşen ticaret hacimleri merkezi borsaların genel ortalamasını ciddi oranda etkilediği belirtilmektedir.

Liderlik Uniswap’ta

Uniswap, önde gelen merkezi olmayan kripto para borsası olmaya devam ediyor. Coingecko’ya göre Uniswap, Temmuz ayında toplam DEX hacimlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturdu ve Eylül ayına gelindiğinde ise bu hakimiyet  % 63’e yükseldi.

Bunun yanında Curve’ün, Uniswap’in ardından gelen ikinci borsa konumunda olduğu bildirildi. Curve pazar payının, Temmuz ayında % 24′ olan işlem hacminin Eylül ayı sonuna gelindiğinde merkezi olmayan borsaların toplam işlem hacimlerinin % 17’sini oluşturduğu açıklandı.

Coingecko’nun kurucusu Bobby Ong konu ile ilgili olarak, üçüncü çeyreğin Temmuz ve Ağustos aylarında muazzam bir büyüme kaydeden ve Eylül’de bazı düzeltmelerden geçen DeFi‘nin yazı olduğunu belirtti.

Daha Fazla Borsa Haberi İçin: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar