BİZİ TAKİP EDİN

DEFI

bZx Saldırı Altında! 8 Milyon $ Kayıp!

bZx saldırılara doymuyor!

Yayın:

-

bzx

Merkezi olmayan finans protokolü bZx, dün gece bir kez daha saldırıya uğradı. bZx, Akıllı sözleşmelerinde yer alan hatalı bir kod nedeniyle 8 milyar $’dan fazla para kaybetti.

Hatalı kod, bir saldırganın varlıklarını çoğaltmasına ve iTokens bakiyesini artırmasına izin verdi. Hatayı fark eden yetkililer ancak saatler sonra bZx iTokens işlemlerini duraklatabildi. Duraksamadan kısa bir süre sonra hata düzeltildi ve iTokens işleme tekrardan açıldı.

Kod hatası, bilgisayar korsanının 219.200 LINK, 4.503 ETH, 1.756.301 USDT, 1.412.048 USDC ve 667.987 DAI oluşturmasına izin verdi. bZx saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, oluşan zararın sigorta fonu tarafından karşılanması sebebi ile hiçbir kullanıcı fonunun risk altında olmadığını söyledi.

Bitcoin.com‘da baş mühendis olan Marc Thalen, başlangıçta hatayı ilk tespit eden kişi olduğunu iddia ediyor. Thalen’in iddialarına göre, 20 milyon $’dan fazla bZx fonu risk altında. Thalen, bu hatayı şahsen denedi ve USDC kullanarak bir kredi fonu yarattı. Thalen, “Bu hatayı denedim ve iUSDC aldım. Daha sonra fonları pratik olarak kopyalayarak kendime gönderdim. Sonrasında ise 200 USD tutarında bir talep oluşturdum” dedi.

bZx’in kurucu ortağı Kyle Kistner, Bu kritik hatanın, protokolün iki denetim firması Peckshield ve Certik tarafından nasıl tanımlanması gerektiğinin bilemediklerini söyledi.

Peckshield, “bir denetim tüm olası sorunları ortaya çıkarmayı garantilemez” derken Certic “güvenlik bir yolculuktur ve önünüze ne çıkacağını bilemezsiniz” dedi.

Bazı endüstri uzmanları, bZx’in işlemleri durdurmasını ve protokolünü yeniden denetlemesini istiyor. Ancak Kistner, bZx güvenlik denetleyicilerinin “böyle bir hareketi önermediğini” söyledi.

bZx’e Yapılan 3. Saldırı!

Bu saldırı, bZx’e yapılan 3. saldırı. Şubat ayında, protokol iki saldırıda yaklaşık 945.000 $ kaybetti.

Son saldırı, bZx’in kilitli toplan değerinde %70’lik bir düşüşe sebep oldu. Kistner, konu hakkında olası bir yükselişe atıfta bulunarak, “DeFi alanında işler çok hızlı değişiyor” dedi.

bZx’in saldırıların ortasında kullanıcıların güvenini nasıl sağlayacakları sorulduğunda Kistner şunları söyledi:

Kullanıcıların markamız hakkında ne düşündüklerinden bağımsız olarak, bizi kullanmaya ihtiyaç duyacakları kadar çekici ve teşvik edici ürünler yaratmak istiyoruz.

DeFi haberleri için: Buraya tıklayabilirsiniz.

Borsa haberleri için: Buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Twitter Kullanırken Uniswap’te İşlem Yapmak İster misiniz?

Twitter’dan ayrılmadan Uniswap’te işlem yapabileceksiniz.

Yayın:

-

İnternet portalı Maskbook, Twitter kullanıcılarının uygulamadan ayrılmadan Uniswap‘te işlem yapmalarına izin veren bir eklenti geliştirdiğini duyurdu.

Maskbook, popüler sosyal medya platformu Twitter kullanıcılarının platformdan ayrılmadan piyasa verilerine erişmesine ve Ethereum tabanlı kripto varlıklarının alım satımını gerçekleştirebilmelerine imkan tanıyan bir ticaret widget‘ı oluşturdu.

Geliştirilen uygulamanın Uniswap ve CoinMarketCap tarafından da desteklendiği bildirildi. Uygulamanın kullanımının gayet basit olduğunu açıklayan şirket, kullanıcıların twitter kullanırken ekranın bir köşesinde yer alan kripto varlık şeridinin üzerine tıkladıklarında karşılarına piyasa verileri ve Uniswap’te ticaret yapabilecekleri arayüz içeren bir pencere geldiğini bildirdi.

24 Eylül tarihinde Twitter üzerinden yayımladığı bir mesaj ile yeni widget’ı duyuran Maskbook, geliştirdiği bu hizmeti, merkezi olmayan finans ( DeFi ) ekosistemindeki diğer protokollerin yanı sıra Facebook gibi diğer popüler sosyal medya platformlarında da uygulamak istediklerini ve bu amaçla çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.

İlk defa 2019 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen bir lansmanla ortaya çıkan Maskbook, aradan geçen zaman ile kendini baya geliştirmiş görünüyor. Maskbook, piyasaya ilk çıktıları zamanlarda, Twitter ve Facebook kullanıcılarının platformlardaki gönderileri şifrelemesini sağlamak için kullanılıyordu. Maskbook, Twitter kullanıcılarının uygulamadan ayrılmadan, tek bir tıklamayla bir bağış kampanyalarına doğrudan para yatırmalarını sağlamak için bir Gitcoin URL’si içeren tüm tweet’leri algılayan bir özellik dahil olmak üzere bir çok uygulamaya da sahiptir.

Yeni Özellikler Yolda

Şirket uygulamaya ait yeni bir sürüm geliştirdiklerini ve bunu 45 gün içinde piyasaya süreceklerini bildirdi. Bu yeni sürüm ile widget’a, getiri toplayıcı, portföy analizi ve twitter teklifi verme gibi bazı özellikler getirileceği duyuruldu. Ancak daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.

Widget’ın, Web 2 kullanıcılarına eşler arası ödemeler, merkezi olmayan depolama işlevselliği sunma gibi gelecek planları bulunmaktadır. Tüm bu işlemlerin yanında şirket ayrıca e-ticaret sektörüne de faaliyet göstermektedir. Firma, widget’ın gelecekteki sürümlerinin, NFT’ler  gibi sosyal içerik sunan ve son zamanlarda popüler hale gelen bir pazarda da faaliyet göstermek istediğini bildirildi.

Daha Fazla Uniswap Haberi İçin: Uniswap Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Wrapped Bitcoin, TRON Blockchain’ine Geliyor!

BitGo ile partnerliği sayesinde Tron Blockchain’ine Wrapped Bitcoin (WBTC) geliyor.

Yayın:

-

bitgo defi wrapped bitcoin tron

2013 yılında Mike Belshe ve Ben Davenport tarafından kurulan Blockchain şirketi BitGo, icraatlarına devam ediyor. Bitcoin için saklama alanı (custody) olarak yola çıkan BitGo, Tron ile ortaklığı ile 2017 yılında başlatılan Tron Blockchain’i için yeni bir özelliği mümkün kılacak.

Eylül ayının başında TRON’un CEO’su Justin Sun’ın bu konuda bir paylaşım yaparak ilerleyen günlerde Tron ekosistemine Bitcoin’i getirmek istediklerinden bahsetmişti. Justin Sun’ın sözlerinin üzerinden çok geçmeden beklenen haber geldi. BitGo sayesinde Wrapped Bitcoin (WBTC), bit TRC-20 token’ı olarak TRON ekosistemine dahil edilecek.

Tron’un BitGo partnerliği ile ekosistemine kazandırdığı tek kripto para Bitcoin (Wrapped Bitcoin) değil. BitGo sayesinde Tron, ekosistemine Wrapped Ether yapısını da katacak. Yani Tron ekosisteminde Bitcoin’in yanı sıra Ethereum’u da görmek mümkün olacak.

Ethereum ağının yüksek işlem ücretleri yatırımcılarının canını sıkmaya devam ediyor. Bazı analistler bu yüksek işlem ücretlerinden dolayı, Tron ekosistemine entegre edilmesinin Ethereum yatırımcıları için güzel bir haber olacağına inanıyor.

Bununla birlikte WBTC ve WETH token’larının Tron Blockchain’ine giriş yapmasıyla birlikte Tron’da yeni başlatılan merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminin besleneceği düşünülüyor. Sonuçta Wrapped Bitcoin, Ethereum Blockchain’indeki DeFi’ın gelişmesinde oldukça etkili olmuştu.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.