BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

CBDC Nakit Parayı Da Bankacılık Sektörünü De Tarihe Gömecek!

Alman bankacılık devi Deutsche Bank, CBDC’lerin nakit paranın sonunu getireceğini öne süren bir rapor yayınladı.

Yayın:

-

CBDC Nakit Parayı Tarihe Gömecek!

Almanya’nın en yüksek cirolu bankası Deutsche Bank, geçtiğimiz günlerde “Konzept #19 – Yeniden İnşa İçin Ne Yapmalıyız” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda 2020 yılının başlamasıyla birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsünün vurduğu küresel ekonomilere yardım niteliği taşıyan değerlendirmeler ve öneriler yer alıyor.

Önerilerin yanı sıra alt başlıklarda da “Çevrecilik”, “Küçük Girişimcilerin Korunması” ve küresel çapta eleştiri yağmuruna tutulan radikal önerisi “Evden Çalışma Vergisi” dikkat çekti. Ancak özellikle kripto para dünyasını ilgilendiren bir tartışma kısmı da raporda yer alıyordu. Dijital para birimlerine ve özellikle de Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC) geçişin ayrıntılı olarak tartışıldığı tartışma bölümünde CBDC’lerin nakit paranın sonunu getireceği düşüncesi baskındı.

Deutsche Bank Makro Strateji Uzmanı Marion Laboure, Corona virüsü pandemisi sırasında virüs kapma endişesiyle insanların özellikle kağıt paradan banka/kredi kartlarına, dijital para birimlerine veyahut elektronik ödeme sistemlerine yöneldiğini söyledi. Bu yönelim sebebiyle de dijital para birimleri olan ülkelerin gerisinde kalmamak adına bu çalışmaların teşvik edilmesi gerektiğini de ekledi.

Ayrıca raporda Çin’in dijital para birimi ve elektronik ödeme sistemiyle (DC/EP) ve İsveç’in e-krona pilot programıyla tüm dünyanın önünde oldukları bu yarışta, diğer ülkeler de geliştirme çalışmalarını hızlandırmaları gerektiği yoksa özel sektör dijital para birimlerinin onlardan önce piyasayı ele geçirmesinin olası olduğu yer alıyordu.

Tüm dünyada özellikle Corona virüsü pandemisinin patlak vermesinden sonra hızlanan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışı, oldukça ilgi görüyor. Öyle ki henüz 2020 yılı Ocak ayında iken Bank of International Settlements tarafından yayınlanan bir raporda, dünya merkez bankalarının %80’inin CBDC üzerine bir çalışma yaptığı geçiyor. Bu verinin Corona virüsü öncesinden olduğu düşünülürse şu anda daha fazla merkez bankasının CBDC üzerine çalışma yaptığı düşünülebilir.

Nakdin De Bankacılığın Da Vadesi Dolacak!

Merkez bankası dijital para birimleri için “Er ya da geç nakit paranın yerini alacak!” fikrini besleyen Deutsche Bank’ın Makro Strateji Uzmanı Laboure, vadesi dolanın sadece nakit para olmayacağını da öne sürdü. CBDC’ler çıktığı taktirde müşteriler fonlarını özel bir bankada değil de merkez bankasında tuttukları için özel bankacılık da ortadan kalkabilir!

Rapordaki gidişat bu şekilde olursa, küresel multitrilyon dolarlık bankacılık sektörü de vadesini doldurmaya yakın olabilir. Ki bu da ciddi finansal ve ekonomik sonuçları beraberinde getiren bir gidişat olabilir. İlerleyen dönemlerde CBDC’lerin nakit para ve bankacılık sektörü katili olması gibi sıfatlarının olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Binance ABD Merkezli Kullanıcılarını Uyardı: Fonlarınızı 14 Gün İçinde Çekin!

Fonlarını çekmeyen kullanıcıların hesaplarının kilitleneceği bildirildi.

Yayın:

-

Binance

Ticaret hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, Amerika Birleşik Devletleri merkezli kullanıcılarına borsadan mümkün olan en kısa sürede ayrılmalarını isteyen bir süre verdi. Binance, ABD’deki müşterilerine kripto para borsasından paralarını çekmek için yalnızca 14 (on dört) günleri olduğunu belirten e-posta gönderdi.

Popüler kripto borsası, borsanın ticaret platformuna erişimlerini engellemek için Amerika Birleşik Devletleri merkezli kullanıcılarını baskı altına alma çabalarını artırıyor. Bu kapsamda Binance, kripto para borsasında Amerika Birleşik Devletleri kullanıcısı olarak tanımlanan müşterilerine kesin uyarıda bulunmaya başladı.  

Kullanıcılara gönderilen e-posta’da, işlem platformundaki aktif hesaplarını kapatmak için artık 14 günleri olduğunu söyleyen Binance, kullanıcıların bu süre içinde tüm fonlarını çekmeleri gerektiğini iletti. Aksi takdirde, borsa, hesaplarını kilitleyeceğini ve belirtilen süre içinde para çekemezlerse paralarına tekrar erişemeyeceklerini söyledi.

Kullanıcılara gönderilen E-posta’nın içeriğinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Sayın kullanıcımız, sürekli olarak mevcut kontrollerimizi düzenli aralıklarla tarıyoruz, kendinizi ABD’li bir kişi olarak tanımlarken Binance’a erişmeye çalıştığınızı fark ettik. Lütfen kullanım şartlarımıza göre ABD’li kişilere hizmet veremeyeceğimizi unutmayın. Hesabınızdaki tüm aktif pozisyonları kapatmak ve tüm paranızı çekmek için 14 gününüz var, aksi takdirde hesabınız kilitlenecektir.”

Binance daha önce ABD müşterilerini borsadan çıkmaları konusunda uyarıda bulunmuştu. Temmuz 2019’da yayınlanan bir duyuru ile Binance, Binance ABD’yi başlatmak için BAM Trading Services Inc. ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. O zamanlar borsa, Amerikalı müşterilere platformun hizmet şartlarını ihlal etmediklerine veya ticarete erişimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldıklarına dair kanıt sunmaları için 90 gün vermişti.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

OKEx Kullanıcı Ödül Programı İle Ödülleri Başlatıyor!

OKEx, çekimlerin kapalı olduğu dönemde yatırma işlemi gerçekleştiren, varlık bulunduran ya da trade işlemi gerçekleştiren kullanıcıları için özel bir havuz oluşturdu.

Yayın:

-

okex

Kripto para borsası OKEx, çekimlerin açılması ile birlikte başlatacağı ödül programını yayınladı. Bildiğiniz üzere daha önce çekimlerin 27 Kasım ya da öncesinde açılacağı duyurulmuştu. Çekimlerin açılmasının hemen öncesinde ödül programı da yayınlandı.

Program kapsamında platformdaki mevcut kullanıcılar için ödüller ve bonuslar planlanmış durumda.

OKEx, çekimlerin kapalı olduğu dönemde yatırma işlemi gerçekleştiren, varlık bulunduran ya da trade işlemi gerçekleştiren kullanıcıları için özel bir havuz oluşturdu.

Gelir Kullanıcılarla Paylaşılacak

Geçtiğimiz yedi hafta boyunca perpetual swap (sürekli takas) ve futures (vadeli işlemler) platformlarından elde ettiği gelirin yüzde 20’sini bir fon olarak ayıran OKEx, bu fonu kullanıcıların varlıklarına ve işlem detaylarına göre tek seferlik olmak üzere dağıtacak. Kullanıcıların ödüllerden yararlanabilmeleri için çekim işlemleri açılana kadar KYC 2 seviyesini geçmiş olmaları gerekmekte.

OKEx’in kendi tokeni olan OKB tutan kullanıcıların varlık miktarları iki kat olarak hesaplanacak.

Diğer bir bonus ise 23 Kasım öncesinde 10,000 USDT ve üzeri varlık bulunduran kullanıcılar için oluşturulmuş durumda. Bu kullanıcılara varlık miktarına göre minimum 100 USDT maksimum 1,000 USDT değerinde komisyon kartı tanımlayacak.

10,000 ve 100,000 $ arası varlık bulunduran kullanıcılar 100 USD değerinde komisyon kartı elde edecekler.

Komisyon Kartı Tablosu

Mutlu Cuma Ödül Programı

Üçünücü ödül ise platformun tüm kullanıcılarını kapsıyor. Program kapsamında perpetual swap gelirlerinin bir kısmı her Cuma günü kullanıcılarla paylaşılmaya devam edecek. Ödemeler ise BTC cinsinden gerçekleştirilecek.

Tüm ödüller için kullanıcıların KYC 2 seviyesini geçmiş olmaları gerekmekte. 4 Aralık itibarıyla başlayacak olan ödül dağıtımları Cuma günleri düzenli olarak devam edecek. Kullanıcıların Mutlu Cuma ödüllerinden faydalanabilmeleri için günlük ortalama varlık miktarı ve işlem hacimlerinin 100 USDT ve üzeri olması gerektiğinin de altı çiziliyor.

Jay Hao Yarın AMA Etkinliği’ne Katılıyor

OKEx CEO’su Jay Hao, ödül programı ile ilgili merak edilen soruları cevaplandırmak üzere AMA Etkiliği’ne katılacak. OKEx’in İngilizce Telegram kanalında gerçekleştirilecek AMA etkinliği Türkiye saati ile 16.00’da gerçekleştirilecek.

AMA Etkinliği’nin Türkçe çevirisi ise etkinliğin hemen ardından OKEx’in Türkiye Telegram kanalında gerçekleştirilecek. Bonuslarla ilgili tüm sorularınızı etkinlikte direk olarak OKEx CEO’suna sorabilirsiniz.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.