Muhabbit

CBDC Nakit Parayı Da Bankacılık Sektörünü De Tarihe Gömecek!

Alman bankacılık devi Deutsche Bank, CBDC’lerin nakit paranın sonunu getireceğini öne süren bir rapor yayınladı.

CBDC Nakit Parayı Tarihe Gömecek!

Almanya’nın en yüksek cirolu bankası Deutsche Bank, geçtiğimiz günlerde “Konzept #19 – Yeniden İnşa İçin Ne Yapmalıyız” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda 2020 yılının başlamasıyla birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsünün vurduğu küresel ekonomilere yardım niteliği taşıyan değerlendirmeler ve öneriler yer alıyor.

Önerilerin yanı sıra alt başlıklarda da “Çevrecilik”, “Küçük Girişimcilerin Korunması” ve küresel çapta eleştiri yağmuruna tutulan radikal önerisi “Evden Çalışma Vergisi” dikkat çekti. Ancak özellikle kripto para dünyasını ilgilendiren bir tartışma kısmı da raporda yer alıyordu. Dijital para birimlerine ve özellikle de Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC) geçişin ayrıntılı olarak tartışıldığı tartışma bölümünde CBDC’lerin nakit paranın sonunu getireceği düşüncesi baskındı.

Deutsche Bank Makro Strateji Uzmanı Marion Laboure, Corona virüsü pandemisi sırasında virüs kapma endişesiyle insanların özellikle kağıt paradan banka/kredi kartlarına, dijital para birimlerine veyahut elektronik ödeme sistemlerine yöneldiğini söyledi. Bu yönelim sebebiyle de dijital para birimleri olan ülkelerin gerisinde kalmamak adına bu çalışmaların teşvik edilmesi gerektiğini de ekledi.

Ayrıca raporda Çin’in dijital para birimi ve elektronik ödeme sistemiyle (DC/EP) ve İsveç’in e-krona pilot programıyla tüm dünyanın önünde oldukları bu yarışta, diğer ülkeler de geliştirme çalışmalarını hızlandırmaları gerektiği yoksa özel sektör dijital para birimlerinin onlardan önce piyasayı ele geçirmesinin olası olduğu yer alıyordu.

Tüm dünyada özellikle Corona virüsü pandemisinin patlak vermesinden sonra hızlanan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışı, oldukça ilgi görüyor. Öyle ki henüz 2020 yılı Ocak ayında iken Bank of International Settlements tarafından yayınlanan bir raporda, dünya merkez bankalarının %80’inin CBDC üzerine bir çalışma yaptığı geçiyor. Bu verinin Corona virüsü öncesinden olduğu düşünülürse şu anda daha fazla merkez bankasının CBDC üzerine çalışma yaptığı düşünülebilir.

Nakdin De Bankacılığın Da Vadesi Dolacak!

Merkez bankası dijital para birimleri için “Er ya da geç nakit paranın yerini alacak!” fikrini besleyen Deutsche Bank’ın Makro Strateji Uzmanı Laboure, vadesi dolanın sadece nakit para olmayacağını da öne sürdü. CBDC’ler çıktığı taktirde müşteriler fonlarını özel bir bankada değil de merkez bankasında tuttukları için özel bankacılık da ortadan kalkabilir!

Rapordaki gidişat bu şekilde olursa, küresel multitrilyon dolarlık bankacılık sektörü de vadesini doldurmaya yakın olabilir. Ki bu da ciddi finansal ve ekonomik sonuçları beraberinde getiren bir gidişat olabilir. İlerleyen dönemlerde CBDC’lerin nakit para ve bankacılık sektörü katili olması gibi sıfatlarının olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Son Yazılar

Exit mobile version