Muhabbit

CBDC’nin Para Politikası Üzerindeki Potansiyel Etkileri Neler Olabilir?

CBDC’lerle yapılan işlemlerin para politikasına bir etkisi olabilir. Bununla birlikte FED bu durumu kontrol altına alabilir.

CBDC Para Politika

CBDC Para Politika

31 Mayıs 2022 Salı günü Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ABD para politikası üzerindeki olası etkileri hakkında bir çalışma yayımladı. Belge, “Retail CBDC and U.S. Monetary Policy Implementation: A Stylized Balance Sheet Analysis” başlığıyla yayımlandı.

Rapor, CBDC’nin para politikası üzerindeki potansiyel etkileri farklı şekillerde incelendi. 4 farklı senaryonun; Fed, ticari bankalar ve ABD hane halkı üzerindeki etkisi incelendi.

İlk senaryo, Fed’deki ve ABD hane halkının varlıklarını etkileyen ancak politika uygulaması üzerinde hiçbir etkisi olmayan CBDC için nakit alışverişini içeriyordu. Diğer senaryolar ise, nakit para ile bankadan CBDC çeken bireylerin oluşturduğu parasal etkiden bahsediyor.

Bankaların CBDC çekimlerinden dolayı oluşacak nakit rezerv sorunu ise diğer senaryolardan daha baskın görünüyor. Bu para çekme işlemleri rezervlerde azalmaya yol açarsa, bankalar nakit varlıklarını yeniden oluşturmak için belirli menkul kıymetleri veya ürünlerini daha cazip koşullar sunarak mevduatları artırmayı deneyebilir.

Bu durum daha yüksek kısa vadeli faiz oranlarına yol açabilir ve mevduatları bankalarda daha uzun süre tutarak CBDC’lere olan talebi azaltabilir.

Faiz oranları çok ani yükselirse, Fed oranları düşürmek için farklı politikalar izleyebilir. Bu para politikası başarısız olursa, bir sonraki adım rezerv yönetimi alımları olabilir. Bu teknik işlemler ayrıntılı olarak hala tartışılmaktadır.

Fed, CBDC’lerin para politikası uygulaması üzerindeki etkisini yönetmek için mevcut araçları nasıl kullanabileceğini gösterdi.

Hindistan Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarına Başladı!

Hindistan Merkez Bankası (RBI), kısa süre önce yayımladığı yıllık raporuna göre merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarına başladı.

RBI, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) tanıtımına başladı. Banka bu konuda oldukça tutarlı ve aşamalı bir yaklaşımı tercih ediyor. Çünkü bankaya göre CBDC’nin tasarımının, belirtilen para politikası, finansal istikrar, para birimi ve ödeme sistemlerinin verimli işleyişi hedefleriyle uyumlu olması gerekiyor.

İlginizi çekebilir: CBDC: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Nedir?

Merkez Bankası, CBDC’nin Hindistan’da başlatılmasının artılarını ve eksilerini detaylı olarak araştırıyor. Buna göre de CBDC’lerin herhangi bir kesinti ve aksaklık olmadan uygulanabilecek uygun tasarım öğeleri detaylıca inceleniyor.

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version